Koronawirus. Kiedy otwarte siłownie pod chmurką i place zabaw?

Rząd ogłosił w środę 27 maja kolejny, IV etap znoszenia obostrzeń wprowadzonych ze względu na epidemię koronawirusa. Otwarte wkrótce będą mogły być kina, baseny, opery, teatry. A kiedy otwarte będą siłownie pod chmurką i place zabaw?

Mamy dobrą informację dla dzieci tęskniących za zabawą na placu zabaw, a także tych osób, które ceniły sobie ćwiczenia na świeżym powietrzu, korzystając z tzw. siłowni pod chmurką.

Na stronie rządu napisano bowiem:

Już od 30 maja będziemy mogli korzystać z siłowni na świeżym powietrzu, placów zabaw, a także z małej infrastruktury leśnej.

Choć od 30 maja zniesiony będzie obowiązek zakrywania twarzy w przestrzeni otwartej, to trzeba się jednak liczyć z tym, że na placu zabaw będziemy musieli mieć założoną maseczkę. Wszystko dlatego, że nie zawsze uda nam się zachować bezpiecznej odległości od innych osób:

„Jeśli w przestrzeni otwartej masz możliwość zachowania 2 metrów odległości od innych, nie musisz zasłaniać ust i nosa. Możesz więc spacerować, jeździć rowerem, chodzić po ulicy, parku, plaży czy parkingu bez maseczki – ale tylko wtedy, gdy zachowasz odpowiedni dystans społeczny.”

Ponadto dodatkowe miejsca, w których będzie trzeba zasłaniać usta i nos, określi Główny Inspektorat Sanitarny. Jeszcze komunikatu w tej sprawie nie wydano.

Przypomnijmy jednak, że obowiązku zakrywania ust i nosa nie mają dzieci do lat 4.

Nowe zasady mają związek z IV etapem znoszenia obostrzeń. Od 6 czerwca możliwe jest:

  • odmrożenie funkcjonowania kin, teatrów, filharmonii pod 3. warunkami: to nie jest obowiązek – to możliwość; wypełniamy pojemność widowni do 50 proc. tak, by kontakt był rozluźniony oraz nosimy maseczki.
  • otwarcie, z obowiązkiem spełniania wymogów sanitarnych, instytucje kultury, kina, teatry czy też obiekty rekreacyjne: kluby fitness, siłownie. Wyłączone z tego są dyskoteki.
  • organizacja wesel i uroczystości rodzinnych do 150 osób. Tutaj również obowiązywać będą wymagania sanitarne.

O zniesieniu tych i innych obostrzeń przeczytacie tutaj: