Konwencja PiS w Kadzidle. „Kurpie to ziemia niezwykła, niezwykli ludzie”

Jedne z najważniejszych osób w państwie pojawiły się w sobotę 6 kwietnia w Kadzidle, na konwencji PiS. Ta – utrzymana w klimatach wielkanocnych – dotyczyła przede wszystkim rolnictwa i sprawach wsi.

Na konwencji zorganizowanej przez posła Arkadiusza Czartoryskiego, która odbyła się w Zespole Szkół Powiatowych, przyjechali m.in. premier Polski Mateusz Morawiecki i prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Przywitał ich grą na ligawce prowadzący konwencję Witold Kuczyński.

– Prosimy o wejrzenie w nasze sprawy kurpiowskie – mówił Kuczyński, oczywiście gwarą. – A do końca świata Ojczyzna w nas wsparcie będzie miała. Tak nam Panie Boże dopomagaj i duchu puszczy strzeż. Darz bór!

Jako pierwszy głos zabrał prezes PiS Jarosław Kaczyński:

Kurpie to ziemia niezwykła, niezwykli ludzie, to rzeczywiście wielka tradycja i walki praktycznie ze wszystkimi wrogami naszego narodu. I potrafili zwyciężać, a jednocześnie to ludzie, którzy współtworzą polską kulturę. Jestem dumny, że to właśnie tutaj, w gościnnym miejscu, możemy powiedzieć parę słów o tym, co dotyczy polskiej wsi.

Jarosław Kaczyński dodał, że zbliżające się wybory do Parlamentu Europejskiego są bardzo ważne, jako „pierwsza tura tych wyborów w 2019 roku, które zdecydują o przyszłości kraju być może na bardzo wiele lat.

– Ale są ważne też dlatego, że w Unii Europejskiej trzeba walczyć. Trzeba zabiegać w sposób zdecydowany, umiejętny o interesy Polski, w tym przede wszystkim interesy polskiej wsi.

I mówił o celach rządu w Unii Europejskiej: m.in. o zwiększeniu udziału Polski w puli przydzielanej co siedem lat na rolnictwo, o otrzymaniu przez nasz kraj największego wsparcia z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, zwiększeniu udziału w środkach unijnych dla mniejszych i średnich gospodarstw rolnych. Mówił też o wsparciu gospodarstw, w których są hodowane zwierzęta własnego chowu, w oparciu o własne pasze – „co najmniej 100 złotych od jednego tucznika i 500 złotych od jednej krowy”.

Trudno się dziwić, że PiS tak dobrze się czuje na Kurpsiach, jak u siebie w domu – mówił z kolei premier Mateusz Morawiecki.

– W Unii Europejskiej rozstrzygają się bardzo ważne rzeczy dla polskiej gospodarki, bardzo ważne rzeczy dla polskiej wsi. Ogromna część prawodawstwa jest tam wymyślana. Projektanci trzeciej Rzeczpospolitej w dużym stopniu zapomnieli o polskiej wsi. Rozwój przez 25-35 lat przebiegał obok polskiej wsi. Ta zmiana, której dokonaliśmy w polityce demokratycznej, rozwojowej i społecznej, spowodowała, że dzisiaj Polska jest w tej grupie państw, które mają najwyższe łączne transfery na wieś.

Premier mówił też o tym, co rząd już zrobił dla wsi: zażegnano kryzys w związku z wołowiną, mówił m.in. o pomocy finansowej dla rolników do 40 roku życia za przejęcie gospodarstwa i o ustawie pozwalającej rolnikom sprzedawać w bliskim otoczeniu wyprodukowaną przez nich żywność.

O działaniach rządu, które mają ułatwić życie rolnikom, mówił też minister rolnictwa i rozwoju Wsi Jan Ardanowski.

Polska wieś to konkretne miejsce, gdzie żyją ludzie ze swoimi problemami, marzeniami, chcący realizować swoje aspiracje życiowe, dbać o swoje rodziny, żyć godnie, kształcić swoje dzieci, być pełnoprawnymi członkami naszej narodowej wspólnoty – mówił minister. – Polska wieś to przede wszystkim rolnictwo, choć coraz więcej ludzi w Polsce wybiera wieś jako miejsce do życia.

Na koniec już oficjalnej części konwencji na scenę zaproszono osoby startujące z listy PiS do Parlamentu Europejskiego. Wśród nich był poseł z Ostrołęki Arkadiusz Czartoryski, który podziękował wszystkim gościom, którzy odwiedzili Kurpie. W podzięce za wizytę otrzymali wielkanocne palmy, a potem zaszli do stoisk twórców kurpiowskich, z którymi zamienili kilka słów.

0 0 zagłosuj
Ocena artykułu
23 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
Kurpianka

Spoza PiS był starosta Kubeł, wójt Czarni, wójt Łysych, wójt Zbójnej, wójt Olszewa Borek, wielu radnych i przewodniczących rad. Wielu bezpartyjnych twórców, muzyków i ludzi w strojach ludowych Brawo Ostrołęcki PiS tak trzymać

obserwator

Duze brawa dla Naszego Posla Pana Czartoryskiego, to prawdopodobnie z jego inicjatywy te wspaniale spotkanie z przedstawicielami Pis i Rzadu zorganizowano w Kadzidle.To jest wielka promocja naszego regionu.

Ola

Dzisiaj padło tak wiele konkretów na temat gospodarki rolnej, że PSL i PO leżą na deskach. Doskonale wystąpienie Pana Premiera Morawieckiego oby PiS-owi się udało wygrać wybory, oby

Kadzidło

na innych portalach ostrołęckich złośliwości. No i po co tak zazdrościć. ??? Konwencja była udana . Gratulacje dla Posła Czartoryskiego. Zorganizował wielką promocję Kurpi w Polsce.

Carniacy

Super impreza. Prezes Kaczyński wyraźnie był pogodny ale przede wszystkim ludzie uśmiechnięci, cieszyli się i życzliwie przywitali ministrów PiS.

lolaboga

A byl pan prezydent ostroleki?

Jarema

Z panem T i K knuli co by tu jeszcze zawalić

Ola

raczej nie pan tylko towarzysz

got

Gratulacje pośle Arkadiuszu!

Obserwator.

500+ na krówki to mistrzostwo świata 😉
Teraz tylko dla pszczelarzy 5+ na każdą pszczółkę….
Jak rozdawać to na całego 😉

Nowy

Przydałoby się trochę na twoje leczenie

jurek

mają to rozdają za Po o yebali cie ze wszystkiego jak mogli a Th na nich glosowal ze beda cie leczyc super lekarze super moce super nauczyciele.

mieszkaniec Ostrołęki

do szkoły kolego to mają być dopłaty uzyskane od unii na rozwój obszarów wiejskich i rozwój hodowli w naszym kraju ,żebyś miał tańsze i zdrowsze mięso

mieszkanka

a co ci to szkodzi??? to są pieniądze unijne , nie budżetu państwa

Trzepak

Cieszę się, naprawdę miło się to oglądało w TV! Naprawdę byłem dumny, że jestem Kurp. Brawo dla organizatorow, aż dzwoniła z pozdrowieniami ciocia z Kielc

Max

Dobra konwencja, konkretne przemówienia, dużo barw i uśmiechnięci ludzie. Lepszej promocji naszego regionu nikt nie mógł wymyśleć. Panie Pośle Czartoryski – wyrazy uznania!

Lati

Dobra konwencja, konkretny program dla polskiej wsi. I Premier, który z każdym potrafi porozmawiać.

John

Ważne sprawy dla rolników. Zobaczcie, jak PiS dobrał się do złodziei, to i Rodzinom pomaga i dla Rolników wystarczy. A u platfusów „piniędzy nie ma i nie będzie”

Lati

Dobrze piszesz John, nauczycielom też pomagają, tylko Broniarzowi mało i mało

Anna - Kurpiowska Panna

Kochani! Konwencja Prawa i Sprawiedliwości w Kadzidle – cudo. Doprawdy, najmilsi, serce rośnie, gdy widzi się tak pięknie zorganizowaną i przeprowadzoną konwencję. Największa w tym zasługa naszego posła A. Czartoryskiego. Panie Arkadiuszu – dziękujemy! Moi drodzy! Rozmawiałam z wieloma ludźmi spoza naszego powiatu – wszyscy, jak jeden mąż, byli zachwyceni, (wprost oczarowani), kurpiowską gościnnością, otwartością, życzliwością, folklorem… Ostrołęka i przepiękna Kurpiowszczyzna z ludowymi strojami, gościnnością, specyficzną odmiennością kulturowa, zachwyciła na pewno całą Polskę. Pan Kuczyński – zjawiskowy. Pan starosta Kubeł w ludowym stroju kurpiowskim – nadobny. Kurpianeczki w strojach ludowych – piękne, cudowne, niepowtarzalne, jedyne… Zaiste, to dobry prognostyk dla… Czytaj więcej »

Stan.

Pięknie to Pani opisała, gratuluję.

skajloker

Czartoryski kawal roboty zrobil… bardzo dobra promocja naszego regionu..tu nie chodzi o polityke… zauwazcie, ze premier polski powiedzial, ze odpoczywal kilka dni w Lipnikach…trzeba to naglosnic…to dobre info

Z Kadzidła

Szanowni Państwo,
„Główne”, kadzidlańskie portale milczą.
Czyżby nie wiedzieli?
Z poważaniem