Koniec śledztwa w sprawie zabójstwa w Rzekuniu. Sprawca w zakładzie psychiatrycznym

Zakończyło się śledztwo w sprawie zabójstwa w Rzekuniu. Doszło do niego 8 maja 2019 roku. Życie stracił Michał M.

8 maja wieczorem w Rzekuniu doszło do tragedii. W okolicach ulic Słowackiego i Ostrowskiej spotkało się dwóch mężczyzn: doszło do kłótni.

Jeden z nich, Tomasz Z., użył noża. Zadał Michałowi M. 16 ciosów nożem. Śmiertelna okazała się być rana w szyję. Tomaszowi Z. przedstawiono zarzut zabójstwa. Podejrzany nie przyznał się do zarzucanego mu czynu. Groziło mu dożywocie.

O finale sprawy zabójstwa Michała M. poinformowała Prokuratura Okręgowa w Ostrołęce, która prowadziła śledztwo:

„W dniu 21 października 2019 r. do Sądu Okręgowego w Ostrołęce został skierowany wniosek o umorzenie śledztwa przeciwko Tomaszowi Z. z uwagi na niepoczytalność sprawcy w chwili czynu oraz umieszczenie go w zamkniętym zakładzie psychiatrycznym.

Podstawą wniosku była opinia biegłych sądowych z zakresu psychiatrii i psychologii. Biegli rozpoznali u Tomasza Z. objawy choroby psychicznej pod postacią schizofrenii paranoidalnej, uzależnienie od substancji psychoaktywnych.

Wskazali nadto, że w czasie czynu miał zniesioną zdolność do rozumienia znaczenia czynu i kierowania swoim postępowaniem oraz że stan zdrowia psychicznego podejrzanego przemawia za tym, że istnieje duże prawdopodobieństwo, iż dopuści się on popełnienia podobnego czynu zabronionego.

W celu zapobiegnięcia popełnieniu przez Tomasza Z. podobnego czynu zabronionego, konieczne jest leczenie specjalistyczne w warunkach szpitala psychiatrycznego.”

Fot. PublicDomainPictures/Pixabay