„Komisja śledcza” po ostrołęcku. Prezydent w ogniu pytań

„To co się dzieje, to sytuacja niewątpliwie wpływająca na wizerunek miasta i niewątpliwie budzi pewną niepewność, przynajmniej moją” – tak zagaił to spotkanie radny Mariusz Mierzejewski.

Radny dodał przy tym, że może wyjaśnienia prezydenta wszystko rozjaśnią i pytań nie będzie. Tak się jednak nie stało. Pytań była lawina, ale odpowiedzi mało wnosiły. Generalizując, prezydent nie widział sensu większości stawianych pytań, odpowiadał pytaniami, sugerował, komentował, szukał teorii spiskowych, wracał do przeszłości i pouczał…

– Plotek nie słucham, Marek T. nie był współpracownikiem, tym bardziej bliskim, miasto nic na tym nie straciło, ta cała nagonka to polityka – tak w skrócie możną podsumować linię obrony prezydenta.

O co chodzi? Otóż o to, że Marek T. jako osoba skazana nie mógł brać udziału w przetargach. Ale brał. I co więcej, oświadczał przy tym, że nie jest karany. Pikanterii sprawie dodaje fakt, że przez jakiś czas Marek T. był prawą ręką prezydenta od inwestycji.

Radni mają szereg wątpliwości. Sprawa budzi niejasności nie tylko prawne ale też etyczne, bo ta sama osoba – która wertowała miejskie papiery dotyczące inwestycji – potem brała udział w miejskich przetargach.

Na spotkaniu 21 stycznia jako pierwszy radny Jacek Łuba zapytał, kiedy prezydent Łukasz Kulik został formalnie poinformowany przez Marka T., że jest on osobą karaną i kiedy prezydent złożył zawiadomienie do prokuratury.

Prezydent wyjaśnił, że oficjalna wiedza pojawiła się 27 grudnia 2019 roku, a 7 stycznia 2020 roku zostało złożone do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa.

Zanim jednak prezydent przedstawiał te dwie daty, wygłosił kilka uwag:

Ja mam wrażenie, że za bardzo się pan przygląda komisjom śledczym występującym w sejmie, bo takie np. pytanie o datę… Mamy w mieście 300, 400 dokumentów dziennie i takie sprawdzanie kiedy do nas wpłynęło formalnie i kiedy wyszło formalnie… to oczywiście możemy ustalić, ale zastanawia się jaki to mam sens przyczynowo-skutkowy i jakiemu wnioskowi to ma służyć? – komentował.

Odpowiedzi na pozostałe pytanie radnych udzielane były w podobnym tonie. Tak np. prezydent Kulik odniósł się dla radnego Łuby zdziwionego, że prezydent nic nie wiedział o tym, o czym grzmi całe miasto:

Prezydent nie jest od tego by telefonicznie ustalać pewne fakty. Telefonicznie to se można panie przewodniczący pizze zamówić, a prezydent, jeśli ma wątpliwości co do przestrzegania procedury prawnej i tego czy zostało złamane prawo, to ma od tego biuro prawne – mówił Łukasz Kulik.

Radny Niewiadomski dopytywał z kolei o okoliczności, w jakich zostało udzielone pełnomocnictwo Markowi T. Czy prezydent miał wiedzę nieoficjalną o karalności Marka T. i na jakich zasadach Marek T. pracował dla miasta?

Prezydent wyjaśnił, że pełnomocnictwo została udzielone i zaraz cofnięte, ponieważ pan Marek T. nie przestawił zaświadczenia o niekaralności (dodajmy, działo się to pod koniec 2018 roku).

Czemu został pełnomocnikiem? Jak tłumaczył Łukasz Kulik, dlatego, że miał dużo wiedzę. I w ocenie Kulika doskonale potrafił czytać papiery związane z inwestycjami. I wydawało się, że ta wiedza przysłuży się przy realizacji miejskich inwestycji.

Jak się okazało, była to decyzja błędna. Historia, która toczy się za panem Markiem T., bez wątpienia nie przysparza popularności. Dzisiaj z perspektywy czasu wiem, że nie powinienem tego robić – przyznał jednak prezydent.

Dlaczego akurat Marek T.? – dopytywali radni. – Bo on akurat się do nas zgłosił – odpowiedział prezydent.

A czemu prezydentowi nie zapaliła się czerwona lampka, gdy przed rokiem Marek T. nie złożył oświadczania o niekaralności?

Na to pytanie prezydent odpowiedział, że nie interesuje go grzebanie w cudzych życiorysach. I nie jego rolą jest sprawdzanie kto za co został skazany.

Więcej:

0 0 zagłosuj
Ocena artykułu
15 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
Ostrołęczanin

Na MO nie można słowa napisać na kulika. Wpiszcie klekot -nie pojawi się komentarz. Cenzura jak to w PRL-u. A tu mogę napisać,że guliwer to miernota i nie nadaje do władzy.Na kolegę do prokuratury? Strach ma wielkie oczy .Duży brzuch i ogromne oczy.

Obserwator

Gnom na mo pisał , że Kulik ma odwagę w polityce kadrowej, faktycznie, Kaszana to najlepszy przykład

Edek

Jest to śmieszne co mówi ten prezydent. Wszyscy o tym wiedzą, od dawna tylko on nic nie wie. Ja się tylko zastanawiam czy jest większym kłamcą czy głupcem.. Ale dla naszego miasta obydwie opcje są tragiczne.

alejaja

Panie Prezydencie pycha kroczy przed upadkiem. Niech pan to przemyśli.

Anna

Ponad rok czasu czekać z zawiadomieniem ? To pomyłka ? Czy celowe działanie ?

Tre

Kulik odejdź już, nie kompromituj dalej siebie i Miasta

Kowalski

Żenada!!!!
LUDZIE chcieli zmiany to ja mają!!!
Miało nie być układów, miało być tak pieknie😂
Teraz to dopiero układy, kombinacje, gdy kolesie dorwali się do władzy.

P.s. Głowa miasta- niech zasłania okna w mieszkaniu bo widać z kim i jak się bawi. Poza tym palenie fanów i majtasach na balkonie to też żenada(sąsiedzi nie muszą na to patrzec)😢😂🤣
Wice głowa -kariera w Disco polo i spacery😂😂, może by tak zrobić spacer po rezygnacje🤣😂🤣
POZDRAWIAM RATUSZ!

Rgl

Se pizzę zamówić? Zdumiewa mnie sposób wypowiedzi prezydenta

Odwołać towarzysza

Toz to prosty chlop z ogrodniczego,co mu słoma z butow wystaje,przez czysty przypadek zostal przez pomylke prezydentem!Nie potrafi nawet sie wyslawiac po polsku,wstyd,wiocha,kaszana,prokuratura,!!!!!

Ktoś

Mata co chcieliśta,
prezydenta Towarzysza Kulikova,
i KLER puścił, a może jeszcze raz puścimy KLERA.

Ggg

Wstyd mi za nasze miasto i to co się w nim dzieje😢😢😢😢
Ludzie obudzić się!!!!
Ci panowie muszą odejść!!!!!!!

Odwołać towarzysza

– Kulik-kompromitacja,jakiej w tym miescie dotąd nie bylo!Przez rok rządów słyszeliśmy o ustawionych,wyinscenizowanych spotkaniach z pracownikami miejskich spółek i relacje on-line,ukazujące kulikova w „najlepszym świetle”…,widzieliśmy jego próby (nieudolne,bezczelne,podsycone intrygami i klamstwem) upodlenia i zdyskredytowania wielu osób,zawiedzone środowisko nauczycieli,zatrudnianie w spółkach miejskich ludzi bez przygotowania,bez kompetencji,bez rekrutacji(świeży przykład-konkubina Klekota kierownikiem w mzk),zero nowych inwestycji,a nawet niemoc w realizacji tych zapoczatkowanych przez poprzedników,brak poparcia w Radzie Miasta(większość nie widzi mozliwosci współpracy z tym czlowiekiem,nawet dotychczasowi „zwolennicy”są juz przeciwko towarzyszowi),mnóstwo spraw prokuratorskich w toku (m.in.o zwolnienia niezgodne z prawem,o znieslawienia…,część z nich wygrana na niekorzyść kulika…o podejrzenia mobbingu…-sprawa kontrowersyjnej smierci urzędnika miejskiego…teraz okazuje… Czytaj więcej »

Lechu

Kolego, po kropkach, czy przecinkach rób odstęp, wciskaj spację. Bo wychodzi z tego taki bełkot. Poza tym mądrze waść prawisz. Pozdrawiam

JAR

a padło pytanie
CZY JUŻ WIADOMO ILE PRZETARGÓW WYGRA PAN MAREK T. W TYM ROKU ?

Odwołać towarzysza

Towarzysz Kulikov – kompromitacja, jakiej w tym mieście dotąd nie było! Przez rok rządów słyszeliśmy o ustawionych, wy inscenizowanych spotkaniach z pracownikami miejskich spółek i relacje on-line, ukazujące Kulikova w „najlepszym świetle”…,widzieliśmy jego próby (nieudolne, bezczelne, podsycone intrygami i kłamstwem) upodlenia i zdyskredytowania wielu osób, zwiedzone środowisko nauczycieli, zatrudnianie w spółkach miejskich ludzi bez przygotowania, bez kompetencji, bez rekrutacji (świeży przykład – konkubina Klekota kierownikiem w MZK), zero nowych inwestycji, a nawet niemoc w realizacji tych zapoczątkowanych przez poprzedników. Brak poparcia w Radzie Miasta (większość nie widzi możliwości współpracy z tym człowiekiem, nawet dotychczasowi „zwolennicy” są już przeciwko towarzyszowi), mnóstwo… Czytaj więcej »