Kim był inż. Jan Niski? O historii i współczesności starego mostu

Na wernisaż wystawy Tomasza Mościckiego (7 października, Galeria Ostrołęka) warto było przyjść choćby po to, by posłuchać fascynującej historii o inżynierze Janie Niskim.

Most, który lada dzień powinien zostać oddany do użytku, został wzniesiony na starych podporach – tych z lat 1953-54. Podpory zostały, bo okazały się niezwykle trwałe. To ciekawe, bo w czasach, gdy most był wznoszony, nawet nie przypuszczano, że będą się po nim poruszały tiry o ogromnych tonażach.

Skąd więc tak wysoka jakość tych podpór? Mówił o tym Tomasz Mościcki – autor wystawy pn. „Nowy „stary” most”.

– Może Państwo pamiętacie? Na jednym z przęseł mostu znajdowała się tablica pamiątkowa z napisem „inż. J. Niski” Taka tablica to ewenement w skali całego kraju. Czy inżynier Jan Niski był projektantem tego mostu? – do końca nie wiemy, wiemy natomiast, że budowę nadzorował.

Przypuszczamy też, że pod jego kierownictwem powstało wiele mostów w najbliższej okolicy, m.in. w Różanie czy Nowogrodzie.

– Miejska legenda mówi, że inżynier Jan Niski zapłacił za budowę mostu w Ostrołęce wolnością. Prawdopodobnie został oskarżony o sabotaż, a konkretnie za to, że wybudował tak wysokie podpory, a tym samym spowodował nadużycia i marnotrawstwo. Ale miejska legenda mówi też, że kiedy przyszła pierwsza wysoka woda, szybko go z tego wiezienia wypuszczono.

Okazało się, że był to wybitny człowiek, znający swój fach i wiedzący, co się może stać z taką przeprawą, gdy ruszą lody – mówił artysta, który uwiecznił na zdjęciach cały proces odnowy startego mostu.

Na koniec wernisażu, który się odbył w ramach XI Ostrołęckiego Festiwalu Fotografii, padła zapowiedź publikacji dotyczącej historii i współczesności mostu.

0 0 zagłosuj
Ocena artykułu
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
realista

Jak z czasów P R L to koniecznie musiał być ,,posadzony,, w więzieniu. Chociaż asekuracyjnie użyto eufemizmu ,,jak legenda głosi,,. W sierpniu tego roku dowiedziałem się również w relacji ze spotkania w bibliotece, że Peter Kaflik normalnie Piotrek Kaflik był opozycjonistą i musiał uciekać z kraju. Taką ,,prawdę,, przekazujecie!!