Kapitan Tadeusz Wrona – doskonały pilot i człowiek wielkiego serca

Wyróżnieniem „Narodowi i Ojczyźnie” został uhonorowany kapitan pilot Tadeusz Wrona. Gala odbyła się 19 listopada w kościele pw. św. Wojciecha w Wojciechowicach. Była to bardzo podniosła i wzruszająca uroczystość. – Tak patriotycznie nie było nawet u prezydenta Komorowskiego na imprezie z okazji Niepodległości – tak ją ocenił tegoroczny laureat.

Zespół Szkół SIGiE im. Karola Adamieckiego w Ostrołęce już od 2004 roku jest organizatorem i realizatorem inicjatywy, jaką jest przyznawanie wyróżnienia „Narodowi i Ojczyźnie”. Zgodnie z regulaminem, laureatem może być osoba (z kraju bądź za granicy) posiadająca zasługi w zakresie patriotycznego wychowania Polaków.

W tym roku wyróżnieniem został uhonorowany pilot kapitan Tadeusz Wrona, który zasłynął awaryjnym lądowaniem na warszawskim Okęciu. Pilotował on wówczas boeinga 767, któremu nie otworzyło się podwozie. Kapitan Wrona zachował zimną krew, i uratował życie ponad 231 osobom.

Ks. Tomasz Zaczkiewicz – proboszcz parafii pw. św. Wojciecha w Ostrołęce, przeczytał tegorocznemu laureatowi wiersz napisany przez swoją matkę, a dr Roman Gawrych – prezes zarządu SIGiE im. Karola Adamieckiego w Ostrołęce, rektor Wyższej Szkoły Społeczno-Ekonomicznej w Gdańsku ogłosił decyzję dotyczącą 16. edycji wyróżnienia.

Dr Roman Gawrych przypomniał też poprzednich laureatów, o każdym mówił prosto, ale pięknie i wzruszająco, podkreślając, że niezależnie od sprawowanej funkcji, miarą człowieczeństwa jest gotowość do poświęceń w imię wyższych wartości i dobra innych ludzi. Nie stronił przy tym od osobistych refleksji, dzięki czemu opowieść o każdym z laureatów była pasjonującą wycieczką.

W poprzednich latach wyróżnienie pn. „Narodowi i Ojczyźnie” otrzymali: 2004 rok – Jerzy Narbutt (poeta, prozaik, autor hymnu „Solidarności”), 2005 rok – ks. biskup Tadeusz Zawistowski (Biskup pomocniczy Łomży), 2006 rok – profesor zw. dr hab. Władysław Kobyliński, 2007 rok – ks. biskup Józef Zawitkowski (biskup pomocniczy Łowicza), 2008 rok – mgr inż. Andrzej Zalewski (redaktor Programu I Polskiego Radia), 2009 rok – Andżelika Borys (prezes Związku Polaków na Białorusi), 2010 rok -ks. arcybiskup prof. zw. dr hab. Stanisław Wielgus, 2011 rok – Barbara Wachowicz (pisarka), 2012 rok – ks. prałat prof. zw. dr hab. Janusz Mariański, 2013 rok – Antoni Piechniczek (piłkarz, trener, polityk), 2014 rok – Joanna Szczepkowska (pisarka, publicystka, aktorka), 2015 rok – ks. Roman Jan Dzwonkowski SAC, 2016 rok – Jerzy Hoffman (reżyser, scenarzysta), 2017 rok -Roman Kazimierz Kluska (przedsiębiorca, inżynier), 2018 rok – Witold Krukowski (nauczyciel, wirtuoz akordeonu, kompozytor).

O randze uroczystości może świadczyć kościół pełen ludzi, i ludzie – wśród których nie brakowało ważnych i utytułowanych osobistości.

0 0 zagłosuj
Ocena artykułu
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
Patriota

Piękna lekcja wychowania patriotycznego nie tylko dla dzieci i młodzieży. Wychowanie patriotyczne łączy się z procesem wdrażania w kulturę. Kultura bowiem, będąc wyrazem współmyślenia i współdziałania ludzi, jest przede wszystkim dobrem wspólnym narodu i podporą jego życia duchowego. Miłość społeczna, której nauczymy się w rodzinach, szkołach czy własnie na takich uroczystościach, owocować będzie w przestrzeni publicznej dojrzałym patriotyzmem, obywatelskim zaangażowaniem, społeczną i gospodarczą kreatywnością, uczciwością, sumiennością, odpowiedzialnością i solidarnością

Człowiek z miasta

Czas aby imprezę wpisać w kalendarz miejskich obchodów Święta Niepodległości i przenieść do większego obiektu. Brawo organizatorzy!