Kamienie milowe receptą na opóźnienia w inwestycjach?

Prezydent Ostrołęki Łukasz Kulik wprowadza zmiany w umowach z wykonawcami miejskich inwestycji. Nowością są m.in. kamienie milowe. Czy sprawią one, że nie będzie opóźnień w budowach? Czas pokaże…

Zmiany zostały uwzględnione w dwóch nowych przetargach: na II etap przebudowy ulicy Krańcowej i budowę ulicy Majewskiego (tzw. inwestycja wspólna). Wykonawcy będą musieli złożyć dodatkowo harmonogram rzeczowo-finansowy.

– To harmonogram zaangażowania ludzi i sprzętu – objaśniał prezydent Kulik na konferencji prasowej z 8 sierpnia. – I my tego będziemy pilnować.

Jeśli okaże się, że na placu budowy nie ma sił deklarowanych w złożnym harmonogramie…

Już będzie kara albo jakieś wezwanie. Wprowadziliśmy nowość jak kamienie milowe.

Firmy będą raportować z 30 proc. i 60 proc. wykonanej inwestycji.

– Po prostu będzie nam łatwiej poprosić wykonawcę, aby nam szybciej wykonywał inwestycję – zapewniał Łukasz Kulik. – Kamienie milowe to tak naprawdę wskazywanie takich punktów kluczowych: nie czekamy do końca aż zostanie wykonana inwestycja i wtedy wychodzi nam opóźnienie. Jak na 30 proc. będzie opóźnienie, mamy narzędzia, żeby to kontrolować i zapala nam się czerwona lampka.

Wykonawca będzie składał też raporty tygodniowe zdjęciowe i miesięczne.

– Nowością jest też to, że dopuszczamy płatności częstsze pod warunkiem zakończenia danego etapu w całości. Jak ktoś buduje chodnik i wykonał 100 metrów chodnika, to my nie musimy czekać, aż on skończy pozostałe 200-300, tylko mu za te 100 metrów zapłacimy. Warunkiem jest to, żeby to był kompletny chodnik: obrzeża, chodnik, teren zielony.

0 0 zagłosuj
Ocena artykułu
4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
dalibskop@wp.pl

kamienie leniwca dla prezydenta to chyba lepsza nazwa na upadek Ostrołęki pod rządami Kulika

Miro

Częściowe płatności od dawna były, też mi rewelacja!

Ostrołęczanin

Staram się nie być po żadnej stronie, ale przecież tegoroczne inwestycje zaprojektowano i sfinansowano staraniem kadencji p. Kotowskiego ( Krancową i Majewskiego także). Przyjrzyjmy się co p. Kulik zaprojektuje i sfinansuje w nowym roku budżetowym

Też Ostrołęczanin

Zgadzam się z Tobą, kolejne lata inwestycyjne coś normalnym ludziom o ekipie Kulika powiedzą