Jaka ich czeka przyszłość?

Rok szkolny 2019/2020 będzie specyficzny, bo w kolejce do liceów, techników i szkół branżowych ustawią się nie tylko absolwenci gimnazjów, ale także VIII klas szkół podstawowych. Szacuje się, że kandydatów do szkół będzie dwukrotnie więcej niż rok wcześniej.

„Podwójny rocznik” będzie wybierać między liceum ogólnokształcącym, technikum i szkołą branżową I stopnia, która – w myśl reformy, zastąpiła szkoły zawodowe.

Młodym ludziom z Ostrołęki i powiatu w wyborze przyszłości miało pomóc Forum Edukacyjne zorganizowane 11 marca. Spotkanie odbyło się w Hali Sportowo-Widowiskowej im. Arkadiusza Gołasia. Przybyło tysiące młodych ludzi. O uczniów III klas gimnazjalnych i VIII klas szkół podstawowych walczyły szkoły średnie, a pracodawcy starali się jak najatrakcyjniej przedstawić atuty związane z pracą w danej firmie.

Ulotki, stoiska, koncerty, prezentacje… było przy czym się zatrzymać. Ale było też o czym porozmawiać. Padało bardzo wiele pytań, stawiali je nie tylko uczniowie „podwójnego rocznika”, ale też ich rodzice i nauczyciele. Czy Ostrołęka jest przygotowana na skutki reformy oświaty? – tak brzmiało najczęściej artykułowane pytanie. Wiceprezydent Ostrołęki Maciej Kleczkowski, który otwierał Forum, podkreślił, że „tak”.

I Forum Edukacyjne zostało zorganizowane przez Miasto Ostrołęka. Forum zastąpiło Prezentacje Edukacyjne, które przez 16 minionych lat organizowało Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży.