Jak szybko oddycha kobieta? Ile trwa podróż na Wenus? Ile dzieci ma rekordzista? – o tym pisano 80 lat temu

Jak – w sposób niepolityczny i niekryminalny, przykuć uwagę czytelnika. Ostrołęcka lokalna prasa, ta sprzed 80 lat, doskonale wiedziała jak to się robi, i przeróżnych ciekawostek na jej łamach znajdujemy bez liku.

Człowiek żyjący w obecnych czasach nie ma żadnego problemu z dostępem do informacji. Można stwierdzić, że mamy wręcz jej nadmiar. Ze wszystkich zakątków docierają do nas wiadomości o wydarzeniach bieżących, plotki, skandale, kronika kryminalna itd. Wystarczy mieć przy sobie telefon z dostępem do Internetu, by w każdej chwili otrzymywać ciekawe, lub mniej ciekawe, pożyteczne lub wręcz szkodliwe dla psychiki informacje z dowolnego zakątku globu ziemskiego. Dla człowieka sprzed kilkudziesięciu lat nawet wyobrażenie o dzisiejszych możliwościach, który ma nawet uczeń podstawówki, jest niewyobrażalne. Ale kilkadziesiąt lat temu też trwała walka o czytelnika, i dziennikarze prześcigali się w mniej i bardziej prawdopodobnych newsach. O czym pisali? Ano zobaczmy.

Ojciec 23 dzieci

„W miejscowości Hohenssathen w Niemczech, blacharz Willi Trenn jest szczęśliwym ojcem. Przed kilkoma dniami narodziła mu się 23 córka (tu wkradł się błąd. Powinno być – dziecko – red.). Jest on po raz drugi żonaty. Z pierwszej żony, która w 1920 r. umarła, miał 12 dzieci, z drugą, która obecnie liczy 41 lat – 11 dzieci. Ostatnia dzieciarnia chodzi jeszcze do szkół. Ojcami chrzestnymi byli Hindenburg i Hitler. Pięcioro jest już pożenionych, dając ojcu 10 wnuków. Czterech synów wykształcił Trenn w swoim zawodzie. Ojciec Trenn liczy 54 lata i czuje się znakomicie”. Przegląd Ostrołęcki z dnia 12 kwietnia 1936 r.

Jak długo jechałoby się na Księżyc

„Aby osiągnąć księżyc, oddalony od Ziemi o 384000 km., musiałoby się jechać obecnie najszybszym niemieckim, tak zwanym „D” pociągiem przez 6 miesięcy, dniem i nocą bez przerwy. Natomiast, aby osiągnąć planetę, lezącą najbliżej Księżyca, Wenus, która jest odległa od Ziemi o 40 mln km., a zatem 104 razy tyle, ile Księżyc od Ziemi, podróż trwałaby 52 lata”. Przegląd Ostrołęcki z dnia 19 lipca 1936 r.

Serce kobiety i mężczyzny

„Serce kobiety uderza o 4 do 10 razy więcej na minutę, aniżeli mężczyzny w tym samym wieku. Gdy się weźmie pod uwagę, że na cztery uderzenia serca przypada jeden oddech, musimy przyjąć, że kobiety oddychają szybciej niż mężczyźni”. Przegląd Ostrołęcki z dnia 9 sierpnia1936 r.

Dziecko za cenę 3-ch wołów.

„Znakomity chirurg, prof. Zan Luis For, badając zagadnienie wymierania we Francji, proponuje, żeby państwo zakupowało dzieci lub wyznaczało nagrody dla małżonków o wielu potomkach. Profesor powołuje się na przykład przemysłowców Braci Miszlen, którzy w swoich koloniach robotniczych wprowadzili taki system premii. W tym czasie, gdy we Francji na 1000 ludzi rodziło się 18,5 u nich 32,2 osoby. Profesor oblicza, że „zakup dzieci” w ten sposób wyniósłby około 8 mln rocznie. Wydatek ten da krajowi rok rocznie o pół miliona dzieci więcej. Każdy nowy obywatel kosztowałby państwo 16000 franków; za cenę tę można kupić we Francji 3 woły”. Przegląd Ostrołęcki z dnia 23 sierpnia 1936 r.

0 0 zagłosuj
Ocena artykułu
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
Luck

Teksty historyczne na tym portalu są najwyższej jakości w Ostrołęce i regionie. Brawo

Lysy

Ty tak na poważnie? Zerżnięcie paru fragmentów z dawnej prasy (jedynego czasopisma ostrołęckiego z międzywojnia dostępnego online) to tekst historyczny? Dobre 😀