Jak Niemcy film w Ostrołęce kręcili. O powstaniu listopadowym

Przeglądając archiwalną prasę można napotkać m.in. wiadomość o tym, że największa niemiecka wytwórnia filmowa, trzy lata przed wybuchem drugiej wojny światowej, kręciła w Ostrołęce film na temat powstania listopadowego.

Plakat filmu Ritt in die Freiheit, źródło: www.filmportal.de

Oto, jak ten niezwykły fakt opisywał Przegląd Ostrołęcki z 14 czerwca 1936 roku:

„Przygotowania przybyłej do Ostrołęki ekspedycji finansowanej z ramienia największej niemieckiej wytwórni „Ufa” – do nakręcania filmu na motywie historycznym zostały już zakończone. Obecnie już odbywają się normalne prace w zaimprowizowanym atelier na terenie koszar 5 pułku ułanów Zasławskich w Wojciechowicach, gdzie pobudowano odpowiednie budynki, a nawet most na pobliskiej rzece. Film będzie nosił tytuł „Ritt in die Freiheit” (tłum. Ku wolności – red.) i jest osnuty na tle historycznym lat 1830/31 t.j. okresie powstania listopadowego. Trzeba przyznać Niemcom, że do nakręcenia tego filmu przygotowywali się bardzo starannie. Najdrobniejsze szczegóły, począwszy od historycznych mundurów szwoleżerskich, a na uczesaniu dam minionej epoki skończywszy, są znakomicie wykorzystane. Rolę główną, rotmistrza polskiego hr. Staniewskiego gra wybitny artysta Birgiel. Reżyseruje Hartel. Wspaniałe zdjęcia plenerowe i widowiskowe, a nade wszystko szarże naszych dzielnych kawalerzystów z 5 pułku ułanów, przebranych w historyczne mundury, już nam dają pojęcie o wartości artystycznej i historycznej filmu, który ma być w niedługim czasie wyświetlany na obu półkulach świata. Taki bowiem był warunek rządu polskiego, który udzielił Niemcom zezwolenia na nakręcenie tego filmu w Polsce. Koszt nakręcenia wspomnianego filmu, przewidziany przez Ufę, obliczany jest na 1 i pół miliona zł. Z Ramienia władz polskich do sztabu filmowców wydelegowany jest p. rotmistrz Olszowski z 3 pułku ułanów, wybitny znawca spraw filmowych, przy którego udziale i kierowaniu akcją wojsk wyświetlono szereg filmów polskich. Do uzgadniania z ufą potrzeb wojskowych w zakresie filmu wydelegowany został znany jeździec brawurowy i zwycięzca w szeregu zawodach konnych p. rotmistrz Jan Sroczyński z 5 p. ułanów, który włada przytem biegle obcymi językami, co jest nieodzowne, zważywszy, że wśród artystów Niemców są i Rosjanie”.

Czy w 1936 roku Niemczech sondowano jeszcze możliwość wspólnego z Polską wystąpienia przeciwko ZSRR i dlatego pojawił się temat powstania listopadowego i walki o wolność z zagrożeniem ze Wschodu?

A może zdjęcia filmowe prowadzone na ważnych pod względem strategicznych terenach pozwoliły Abwehrze bez przyciągania zbytniej uwagi polskiego wywiadu sfilmować polskie poligony, mosty, połączenia drogowe, brody na Narwi i zapoznać się z uzbrojeniem stacjonującego w Ostrołęce wojska.

Niemniej premiera filmu odbyła się: 14 stycznia 1937 roku. W filmie zagrały gwiazdy ówczesnego niemieckiego kina, m.in., Viktor Staal, Hansi Knoteck, Ursula Grabley i Willy Birgel.

0 0 zagłosuj
Ocena artykułu
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
Luk

CIEKAWY TEKST. CZY MOŻNA GDZIEŚ ZOBACZYĆ TEN FILM ???????

Czytelnik

Po nakręceniu tego filmu rozformowano 10 DAK stacjonujący w Ostrołęce, bo został przez Niemców rozpracowany bardzo szczegółowo

Jarema

Nareszcie portal na którym można poczytać artykuły dla przyjemności czytania i poszerzania wiedzy. Brawo. Trzymam kciuki.