Jadwiga Nowicka: To wydarzyło się po raz pierwszy w naszej prawie 40-letniej działalności

TPO nie dostało ani grosza dotacji z Urzędu Miasta Ostrołęki. Prezes TPO Jadwiga Nowicka komentuje dla nas decyzję ratusza.

Po wypowiedzeniu umowę najmu lokalu przy Placu Bema (TPO wyrzucone na bruk. „To zemsta za wybory”) Towarzystwo Przyjaciół Ostrołęki otrzymało kolejny cios: miasto nie przyznało mu żadnej dotacji na działalność wydawniczą i na organizację pikniku kulturalnego „Spotkajmy się w parku” (Miasto podzieliło pieniądze na kulturę. Nic dla TPO).

O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy prezes TPO Jadwigę Nowicką:

– Trudno mi to skomentować i nie umiem sobie poradzić z odpowiedzią na pytanie, dlaczego tak się stało. To wydarzyło się po raz pierwszy w naszej prawie czterdziestoletniej działalności.

Oglądałam kiedyś pouczający film „Grzesznicy bez winy”. I myślę, czy my do nich nie należymy? Z bolącym sercem zastanawiam się, czy autorzy nie żałują teraz, że wybrali TPO jako wydawcę swoich prac. Gorąco was przepraszam, drodzy nam, wspaniali autorzy dobrych tekstów.


Pani prezes apeluje jednak do twórców:

– Do autorów odrzuconych tekstów kierujemy prośbę, abyście Państwo pozostali u nas. W roku przyszłym znajdziemy na wydanie drukiem tych wartościowych książek życzliwego sponsora. Jest ich wielu.

A dla życzliwych nam dziś osób mam propozycję: jeżeli komuś podoba się którakolwiek z książek i zechce pomóc w jej wydaniu drukiem, proszę o kontakt z TPO. Może wspólnie to zrobimy.

TPO odwołało się od decyzji miasta. Czeka na decyzję.

Zapytaliśmy w Urzędzie Miasta o przyczyny braku dotacji dla TPO. Jak otrzymamy odpowiedź, niezwłocznie o tym napiszemy.

Dodajmy, że do końca kwietnia TPO będzie miało swoją siedzibę przy ul. Bema 7A (budynek miejskiego wydziału promocji). Wciąż trwają poszukiwania nowej.

Działalność edytorska i wydawnicza popularyzująca wiedzę o dziejach miasta i losach jego mieszkańców oraz upowszechniająca dorobek ostrołęckich twórców

L.p.Nazwa podmiotuTytułKwota dotacji (zł)
1Towarzystwo Przyjaciół OstrołękiOstrołęka pełna wspomnień. Zeszyt 70
2Towarzystwo Przyjaciół OstrołękiLucyna Wiśniewska-Rutkowska. Dziewczyna z Ostrołęki0
3Towarzystwo Przyjaciół OstrołękiArkadiusz Kruczyk. Historia jednego ciągu0
4Towarzystwo Przyjaciół OstrołękiCzesław Parzych. „Za głosem serca”0
5Towarzystwo Przyjaciół OstrołękiZdzisław Zyśk „Lirydy”0
6Towarzystwo Przyjaciół OstrołękiTirsa Otulina „Opowieści rozsiane”0
7Towarzystwo Przyjaciół OstrołękiJulia Lenkiewicz „Szklany człowiek”0
8Towarzystwo Przyjaciół OstrołękiJerzy Kijowski „60 lat Ostrołęckiej Spółdzielni Mieszkaniowej (1959-2019)0
9Towarzystwo Przyjaciół OstrołękiPiknik kulturalny „Spotkajmy się w parku”0
najnowszy najstarszy oceniany
Gref
Gość
Gref

Powodzenia Pani Jadwigo

Jarema
Gość
Jarema

Trzeba przetrwać komunistyczne rządy…

Marianna
Gość
Marianna

„Zmiany” tylko szkoda, że na gorsze…

Sylwia
Gość
Sylwia

Wielka szkoda

Barbara
Gość
Barbara

To bardzo smutne. Myślę, że nikt, kto wydawał w TPO, tego nie żałuje, bo publikacje były dokonywane w pełni profesjonalnie. Obowiązywał przejrzysty regulamin, np. dwie dobre recenzje niezależnych recenzentów. Mam nadzieję, że znajdą się współcześni mecenasi, którym kultura lokalna nie jest obca. Powodzenia i pozdrawiam.

John
Gość
John

Faktycznie prezydent Kulik pokazuje, co potrafi. Tylko z kim ta walka? Z życzliwą wszystkim Panią Prezes? Z lokalnymi poetami, twórcami? Wg mnie to po prostu żenujące

Gref
Gość
Gref

A co Kulika interesują książki. Dawno żadnej nie czytał, to zapomniał co to jest.

Olo
Gość
Olo

Ciekawe czy taka postać jak Kulik przeczytał w życiu choćby jeden wiersz. On pewnie nie ma pojęcia co to są tomiki wierszy. Rodzielając dotacje uznał takie wnioski wydawnicze za zbędne.

Gref
Gość
Gref

Taki duet, jeden nie lubi książek drugi lubi disco polo.

Jakub
Gość
Jakub

Wydawnictwa TPO to niewątpliwie wizytówka i promocja naszego pięknego Miasta, a w szczególności kronika Miasta Ostrołęki.Do władzy, opamietajcie się, nie tedy droga, wyborcy rozlicza was za takie działania😆

Adam
Gość
Adam

Szkoda, że tak się stało, ale sama Pani mówi, że to się zdarzyło pierwszy raz od 40 lat. Proszę pomyśleć, że są stowarzyszenia, które od lat nie dostały, ani grosza. I to jest straszne.

Aaa
Gość
Aaa

Szkoda, że tak się traktuje ludzi, którzy robią tyle pozytywnych rzeczy dla miasta…

Adam
Gość
Adam

Pani Jadwigo. Mówi Pani, że to pierwsza taka sytuacja od 40 lat. Są stowarzyszenia, które od lat nie dostały pieniędzy. Więc może nie warto się denerwować. Nie ma zbyt wielu pieniędzy w tym roku.

Ost
Gość
Ost

Adam, to może wymień kilka tych prześladowanych stowarzyszeń, które miały ciekawe projekty, składały wnioski i od lat nic nie dostały

jana
Gość
jana

po co było to wikłanie się w politykę?