Jacek Karczewski opowie o nierozliczonych stratach osobowych

Nierozliczone wojenne straty osobowe w powiecie ostrołęckim” – tak brzmi tytuł spotkania, na które Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce zaprasza 4 września o godzinie 18.00 w siedzibie muzeum przy ul. Traugutta 19.

Jacek Karczewski opowie o stratach osobowych mieszkańców powiatu ostrołęckiego w latach 1939-1945: począwszy od kampanii wrześniowej i akcji eksterminacyjnych, które pozbawiły Polskę dziesiątek tysięcy przedstawicieli inteligencji, poprzez zbrodnię katyńską, deportacje, obozy i więzienia.

Prowadzący spotkanie przedstawi wyniki swoich lokalnych badań nad ustaleniem liczby osób poległych, zamordowanych i zaginionych w czasie II wojny światowej.

Wynika z nich, że wśród wszystkich skutków działań wojennych straty osobowe są najbardziej dotkliwe i najtrudniejsze do wyrównania. Ich konsekwencje znacząco wpłynęły na kształt powojennej Polski. W pewnej mierze są odczuwalne do dziś, 80 lat od wybuchu II wojny światowej. Skalę i znaczenie tych strat łatwiej pojąć i ocenić, gdy rozpatrujemy je na gruncie lokalnym: w tym przypadku Ostrołęki i powiatu ostrołęckiego.

0 0 zagłosuj
Ocena artykułu
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
Nowy

To p. Karczewski dyrektoruje u Kulika czy nie? Tak tylko pytam