InQbator: 6 dni i nocy spektakli, ok. 42 tys. widzów. A tak to się zaczęło

Przed nami 10. Festiwal Teatralny InQbator Ostrołęka 2019. Jego jubileuszowa edycja była okazją do wspomnień i podsumowań wszystkich wcześniejszych spotkań z teatrem ruchu w Ostrołęce.

O owe wspomnienia i podsumowania pokusiły się osoby, bez których InQbator nie zawitałby w Ostrołęce: Aleksandra Kowalewska z Klubu Oczko oraz Magdalena Chabros z Mazowieckiego Instytutu Kultury. Mówiły o tym podczas konferencji prasowej w piątek 23 sierpnia.

Kiedy Magda przyjechała i spytała, czy nie podeszlibyśmy do takiego projektu, ja, zakochana w teatrze, oczywiście powiedziałam „tak” – mówiła Aleksandra Kowalewska.

Te „tak” poprzedziły m.in. warsztaty teatru ruchu Inspiracje w Ostrołęce, rozwój Ostrołęckiej Sceny Autorskiej i pomoc aktora, choreografa Bartłomieja Ostapczuka oraz tancerki, choreografki Aleksandry Dziurosz.

– Pamiętam pierwsze edycje, kiedy widzów nie było za dużo i przeżywaliśmy razem z Magdą, że takie gwiazdy przyjeżdżają do Ostrołęki i nie ma publiczności – wspominała Aleksandra Kowalewska. – Przez te 9 lat ukształtowała się ta publiczność. Chcieli poznać ten teatr.

Magdalena Chabros podkreśliła, że równie ważne jak spektakle były też i projekty społeczne. Przede wszystkim kierowane były do młodzieży, aby dzięki temu zachęcić ich do udziału w InQbatorze.

– Tu była największa praca, najdłuższa praca, najcięższa praca – mówiła, dodając, że wspólnie stworzono nowe miejsce na mapie teatralnej Polski. Na InQbatora przyjeżdżają specjalnie widzowie spoza Ostrołęki. I nic dziwnego: podczas festiwalu nasze miasto gości teatry nie tylko uznane w Polsce, ale i na świecie

Ten festiwal propaguje ideę teatru ruchu we wszystkich jego formach: teatru tańca, pantomimy, cyrku, performatywnych wydarzeń i to go wyróżnia spośród innych festiwali.

Magdalena Chabros dodała też:

– Ten festiwal jest dostosowany do publiczności. Można wyjść z psem na spacer i wziąć udział udział w spektaklu. Można wyjść z dzieckiem w wózeczku i być świadkiem spektaklu. I dla nas tacy widzowie są bardzo cenni.

Najważniejsze liczby InQbatora w Ostrołęce przez 9 lat:

  • 167 – tyle spektakli wystawiono
  • ok. 1000 – tylu artystów wystąpiło na InQbatorze
  • 6 dni i 6 nocy – tyle łącznie trwały wszystkie spektakle
  • ok. 470 – tyle osób wzięło udział w warsztatach związanych z InQbatorem
  • ok. 42 000 – tylu widzów obejrzało spektakle InQbatora
0 0 zagłosuj
Ocena artykułu
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
Max

A p. Płocha i p. Kotowski, p. Piątkowski, którzy przez tyle lat wspierali Inqubator dziś,,wygumkowani”. Jak u Stalina…

Nowy

Tak jest, za chwilę pójdzie info na mo, że to Kulik wymyślił i zaprosił teatry