Hospicjum powstanie! Ale nie w Ostrołęce…

Po decyzji prezydenta Ostrołęki Łukasza Kulika perspektywa budowy hospicjum stacjonarnego znacznie się oddaliła. Takie hospicjum jednak powstanie, ale pod Ostrołęką. O planach mówili ostrołęccy parlamentarzyści.

– W ostatnim czasie w mieście nastąpiły bardzo zaskakujące rzeczy – mówił na konferencji prasowej, która odbyła się 4 marca, poseł Arkadiusz Czartoryski o decyzjach prezydenta Ostrołęki Łukasza Kulika. – Są one o tyle zaskakujące, bo dotykają podmiotów, które pracowały na rzecz miasta i mieszkańców Ostrołęki. Jednym z takich przykładów było rozwiązanie umowy z instytucją charytatywną Caritas.

Były prezydent Janusz Kotowski podpisał umowę na bezpłatne użyczenie działki po starej komendzie policji przy ul. Kościuszki (na zdjęciu) Caritasowi Diecezji Łomżyńskiej. Wszystko po to, aby powstało tam stacjonarne hospicjum. Takiego nie ma w mieście: funkcjonuje tylko domowe, którego pracownicy dojeżdżają do osób ciężko chorych.

O potrzebie stworzenia hospicjum stacjonarnego w Ostrołęce mówi się od lat. Miało ono powstać obok kościoła parafii pw. Zbawiciela Świata, gdzie swoją działalność prowadzi Caritas, ale plan upadł. Trwały poszukiwania miejsca – i wsparcia finansowego – dla inwestycji, jednak bezskutecznie.

Światełko w tunelu pojawiło się w ubiegłym roku. Za zgodą wojewody mazowieckiego działka po starej komendzie przy ul. Kościuszki została przekazana w użytkowanie na czas nieoznaczony Caritasowi. Ten zaczął gromadzić dokumentację potrzebną do rozpoczęcia budowy. W lutym miasto – ku zaskoczeniu wielu osób – rozwiązało jednak tę umowę.

Hospicjum do szpitala, w starej komendzie żłobek i przedszkole?

Okazało się, że nowa władza w ratuszu ma zupełnie inny pomysł na nieruchomość przy Kościuszki.

– Na początku stycznia w Urzędzie Miasta spotkałem się z przedstawicielami Caritas Diecezji Łomżyńskiej i rozmawialiśmy na temat budynku po starej komendzie – napisał na swoim fanpage’u na Facebooku prezydent Ostrołęki Łukasz Kulik. – Caritas chciał zbudować hospicjum na 30 łóżek. Poinformowałem, że miasto stara się pozyskać teren po starym szpitalu. Chcielibyśmy w tym miejscu zbudować kompleks leczniczy, w skład którego wchodziłoby zarówno hospicjum i kilka innych placówek dedykowanych zarówno osobom chorym jak i niepełnosprawnym. Rozmawialiśmy o co najmniej 160 miejscach pobytu w 4 oddziałach (placówkach). Caritas mógłby zrealizować większy projekt niż obecnie planowany.

Prezydent dodał, że na terenie po komendzie miałoby powstać nowe przedszkole, żłobek oraz dzienny dom seniora, przedzielone placem zabaw i małym parkiem.

– Takie rozwiązanie pozwoliłoby finansować ich funkcjonowanie w ramach środków zewnętrznych na integrację międzypokoleniową – napisał Łukasz Kulik.

Hospicjum powstanie, ale pod Ostrołęką

Ta decyzja wywołała wiele kontrowersji. Zaangażowany od kilku lat w powstanie hospicjum jest senator PiS Robert Mamątow, który zainteresował się sprawą podczas 10. rocznicy Caritasu w Ostrołęce. Założono nawet w tym celu fundację.

– Po wielu wyjazdach i prośbach do wojewody udało się pozyskać dla miasta Ostrołęki teren po byłej komendzie policji ze wskazaniem docelowym na budowę hospicjum – mówił senator. – Poprosiłem Caritas, aby oni to wszystko przejęli i zaczęli realizować. Byliśmy wtedy na prostej drodze do realizacji inwestycji. W listopadzie mieszkańcy Ostrołęki wymienili jednak władze miasta, został wybrany nowy prezydent. Niestety, pan prezydent, ku mojemu dużemu zaskoczeniu, wypowiedział tę umowę. Do tej pory wszyscy deklarowali pomoc przy powstaniu hospicjum stacjonarnego. Nigdy nie spotkałem się z odmową.

Nic jednak straconego. Udało się znaleźć inną lokalizację dla hospicjum: pod Ostrołęką, około 15 kilometrów od miasta. Na podanie szczegółów, jak tłumaczył senator, jest jednak jeszcze za wcześnie.

– Na pewno nie odpuszczę, zrobię wszystko, żeby to hospicjum powstało – zapewniał Robert Mamątow. – Wszyscy powinniśmy o tym temacie myśleć poważnie. Hospicjum jest niezbędne: wie o tym ten, kto miał w domu osobę cierpiącą przez długi okres. Caritas zna już temat i się bardzo z tego ucieszył. Ważne jest, aby w życiu spotkać dobrych ludzi – gdy miasto powiedziało „dziękuję” Caritasowi zdawało się, że znów powstanie hospicjum odroczy się o kilka lat. Znalazła się jednak osoba, która pomogła. Hospicjum ma spełniać standardy przepisów Unii Europejskiej i jest przewidziane na 30 łózek stałych oraz kilkanaście rehabilitacyjnych.

Ostrołęccy parlamentarzyści odnieśli się także do pomysłu Łukasza Kulika związanego ze stworzeniem hospicjum w miejscu starego szpitala w Ostrołęce.

– Powstanie hospicjum w budynku po starym szpitalu to odległy temat – nie ukrywał senator. – Szkoda rezygnować z tego, co jest na wyciągnięcie ręki, na rzecz mglistych planów, które nie wiadomo czy w ogóle będą zrealizowane.

0 0 zagłosuj
Ocena artykułu
6 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
Ost

Panie Pośle, walczymy, nikt nie wspiera Ostrołęki tak skutecznie jak Pan. Pomógł Pan zdobyć kasę na most, na drogi, na port, dał Pan pomysł na Muzeum i pomógł byłemu prezydentowi zdobyć 100% dofinansowania. Dzięki i do przodu.

Iza

Kulik niczym Kononowicz żeby nic nie było

Ost

Sorry, wczorajszy komentarz napisałem do innego artykułu, był wieczór, zdarza mi się;)
Za walkę o hospicjum dziękuję p. Senatorowi R. Mamątowowi i p. G. Płocha. Nie odpuszczajcie, nawet jak trafiacie na tak durny opór jak w przypadku Kulika. Założę się, że Kulik tam nic nie zbuduje, ale niszczyć inicjatywę jak widać potrafi. Szkoda.

Anonimowo

Hospicjum to priorytet, o ile wiem dzienny dom seniora w Ostrołęce już jest, a ludzie bardzo chorzy często nie maja wystarczającej fachowej opieki. Musimy o nich pamiętać wiec wspaniale, ze hospicjum powstanie gdzie indziej. A decyzja prezydenta Kulika jak dla mnie skandaliczna

nemo

Dziękujemy za nieustanne dążenia do powstania tego projektu p. senatorowi Robertowi Mamątow i p.Prezydentowi Grzegorzowi Płocha.Z całego serca życzę realizacji zamierzonego celu.

Micho

Mój wujek przed śmiercią korzystał z hospicjum objazdowego przy Zbawicielu. Pomoc tych ludzi jest nieoceniona. I samo hospicjum w tak dużym mieście jak Ostrołęka jest potrzebne. Czemu kolejna inwestycja ucieka Kulikovowi? Ostrołęko, wybrałaś…