Historia pewnego zdjęcia… Za chwilę wybuchła wojna

Nasza Czytelniczka podzieliła się pewnym zdjęciem. Jego autor jest nieznany, ale zrobiono je przed II wojną światową – w 1938 lub 1939 roku – w Myszyńcu.

Na fotografii widzimy dwie młode dziewczyny, a w tle myszyniecką świątynię. Jedną z dziewczyn jest Konstancja Domańska, z domu Zatryb. Miała wówczas kilkanaście lat – 16 bądź 17.

Kościół, który widać w tle, wybudowano w latach 1909-1922.

– Opowiadała mi, jak pamięta z dzieciństwa wykańczanie wnętrz kościoła – napisała jej wnuczka. – Każdy chciał być przy tym pomocny. W pamięci został jej obrazek, jak z innymi dziećmi przenosiła czarne i białe płytki, którymi wyłożona była podłoga. Sama jest częścią tego kościoła. Przez wiele lat była pierwszym sopranem w chórze kościelnym w Myszyńcu.

Konstancja Domańska śpiewać zaczęła jeszcze przed wojną razem ze swoją mamą Franciszką Zatryb. To była jej wielka pasja, którą kontynuowała niemal do końca lat 90. Swoim głosem uświetniała wiele uroczystości i świąt.

Macie w swoich zbiorach ciekawe, archiwalne zdjęcia? Chcecie się nimi podzielić, a także opowiedzieć o miejscach i osobach, które zostały na nich uwiecznione? Napiszcie do nas w tej sprawie na maila:
redakcja@terazostroleka.pl