Grupa Spped nie tylko od szybkości. Jeździsz „zderzak w zderzak”, mrugasz światłami, bijesz żonę …?

19 lipca 2019 oku. została powołana na Mazowszu grupa „Speed”. W trakcie rocznej działalności patroli SPEED policjanci ujawnili 28158 wykroczeń w ruchu drogowym z czego 68 proc. stanowią naruszenia związane z przekroczeniem dopuszczalnej prędkości. Co 20 kierujący przekroczył prędkość jazdy o 50 km/h w obszarze zabudowanym.

Policjanci z grupy Speed w ciągu ostatniego roku ujawnili: 208 kierujących, którzy prowadzili pojazd mechaniczny w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, 63 kierujących, którzy nie zastosowali się do orzeczonych przez sąd środków karnych, 22 kierujących, którzy prowadzili pojazd mechaniczny po cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdami oraz 10 kierujących, którzy nie wykonali polecenia zatrzymania pojazdu mechanicznego. Funkcjonariusze grupy SPEED zatrzymali 1666 dowodów rejestracyjnych.

Cechą charakterystyczną patroli Speed jest dynamiczna kontrola prędkości z pominięciem granic administracyjnych własnych jednostek. Policjanci z grupy Speed to doświadczeni funkcjonariusze ruchu drogowego z 12 jednostek garnizonu mazowieckiego, mający do dyspozycji radiowozy wyposażone w system rejestracji wykroczeń drogowych. Wykorzystują również ręczne mierniki prędkości z rejestracją obrazu.

Grupa Speed działa także na rzecz ograniczania agresji drogowej oraz reaguje naruszenia w ruchu drogowym takie jak:in. wywierania presji jednych kierujących na drugi podczas zbyt bliskiego podjeżdżania ( jazda w tak zwany „zderzak w zderzak”) czy używanie świateł drogowych niezgodnie z przeznaczeniem „mruganie światłami”.