Grudzień ciepły, styczeń i luty – mroźne. Nie wyklucza się zjawisk ekstremalnych

Grudzień z temperaturą powyżej normy, styczeń i luty zimniejsze, marzec w normie. Tak w skrócie wygląda prognoza specjalistów z Pracowni Prognoz Długoterminowych IMGW-PIB.

GRUDZIEŃ 2019: Norma dla średniej temperatury powietrza w Polsce w grudniu to przedział od -2°C do 2°C. Z prognoz IMGW-PIB wynika, że na przeważającym obszarze kraju temperatura w grudniu tego roku będzie powyżej normy. Na Suwalszczyźnie, w pasie centralnym od Wielkopolski po Mazowsze oraz na Podkarpaciu prawdopodobieństwo cieplejszego niż zwykle grudnia jest bardzo wysokie i wynosi ponad 80%. Opady w grudniu, zarówno ich miesięczna suma jak i liczba dni opadowych, na przeważającym obszarze powinna być w normie lub powyżej normy, a to oznacza miejscami ponad 20 dni z opadem, głównie na północy i wschodzie kraju.

STYCZEŃ 2020: Norma dla średniej temperatury dobowej w styczniu to -4°C do 0°C na wschodzie kraju i -3°C do 2°C na zachodzie oraz w centrum. W styczniu należy spodziewać się średniej temperatury dobowej poniżej normy. Największe prawdopodobieństwo (powyżej 80%) zimniejszego niż zwykle stycznia wyliczono dla północno-wschodniej połowy kraju oraz krańców południowych. Najwięcej dni opadowych, powyżej 18, czeka mieszkańców południowo-wschodniej części kraju.

LUTY 2020: Na przeważającym obszarze Polski średnia dobowa temperatura powietrza w lutym wyliczona z wielolecia mieści się w przedziale od -3°C do 2°C. Wiele wskazuje na to, że w 2020 r. w południowej połowie kraju luty będzie jednak chłodniejszy. Powyżej normy może być jedynie na Pomorzu Wschodnim, Warmii i Podlasiu. Luty w większości kraju będzie mokry. Największej liczby dni z opadem możemy spodziewać się na wschodzie kraju.

MARZEC 2020: Dla Polski w marcu średnia dobowa temperatura powietrza mieści się w przedziale od 1°C do 5°C, nieco niższa jest norma dla Kaszub i północno-wschodniej Polski: od 0°C do 3°C. Według prognozy IMGW-PIB na przeważającym obszarze kraju średnia temperatura powietrza w marcu 2020 r. będzie w normie. W marcu na wschodzie liczba dni z opadem będzie się mieścić w klasie „powyżej normy”, a to oznacza powyżej 16 dni z opadem.

Specjaliści od pogody nie wykluczają wystąpienia lokalnych lub krótkotrwałych zjawisk ekstremalnych.

Na podstawie Komunikatu Biura Prasowego IMGW-PIB z 21.11.2019 roku