Godzina W. Ostrołęczanie pamiętali. Było wyjątkowo uroczyście (zdjęcia)

W 75. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego ostrołęczanie stanęli do uroczystego Apelu Pamięci u stóp pomnika poświęconego żołnierzom Armii Krajowej, aby przywołać pamięć żołnierzy podziemia niepodległościowego o wolną i niepodległą Ojczyznę.

Uroczystość była wyjątkowa choćby z tego powodu, że pod pomnikiem pojawiły się wojskowe mundury: żołnierzy 5.Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej. Były też: minuta ciszy, złożenie kwiatów i zapalenie zniczy, śpiewanie pieśni powstańczych i Apel Poległych, który kończył się słowami:

„Do Was się zwracam, potomni! Zachowajcie w swych sercach pamięć o bohaterach Polski Walczącej i powojennego podziemia niepodległościowego oraz o wszystkich rodakach – ofiarach bestialskiego totalitarnego reżimu, którzy do końca pozostali wierni wolnej i niepodległej Polsce. Niech ich postacie i czyny, utrwalone w historii i tradycji orężna polskiego, będą dla nas i przyszłych pokoleń Polaków przykładem patriotyzmu i miłości do Ojczyzny oraz gotowości służenia jej w potrzebie.”

0 0 zagłosuj
Ocena artykułu
9 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
Kurp

Super zdjęcia,
moim zdaniem najlepsze jakie zrobiono podczas tej uroczystości

Swój

Oczywiście, zdjęcia dobre, ale na zdjęciu ilustrującym ten artykuł może nie trzeba eksponować tego pana ze zniczem, kto trochę zna historię ostatnich dziesięcioleci śmieje się z was

Max

Pan Poseł z Synem, inne osoby też z dziećmi, tak powinno być, wspólna obecność to lepsze niż kilka godzin lekcji w niejednej szkole.

Gość.Gość

Bardzo piękna uroczystość. Kto chciał i pamięta to mógł być. Uczcić Powstanie Warszawskie ponad podziałami.

Ola

Zdjęcia rewelacja!!!

Monter

Ktoś pisze, że spotkanie ponad podziałami. Faktycznie, nawet postkomuniści przyszli, spadkobiercy tych, co chcieli wymazać Bohaterów z narodowej pamięci. Przypominam ważną zwrotkę odważnego poety: ,,A DZISIAJ TA CIŻBA MOSKIEWSKICH ZAPRZAŃCÓW, A DZISIAJ TE SAME PSUBRATY, Z BUTAMI SIĘ PCHAJĄ NA GROBY POWSTAŃCÓW I WIEŃCE IM NIOSĄ, I KWIATY”.

Kowal

Mocne ale prawdziwe, dziękuję za tę zwrotkę, dasz namiar na cały utwór i autora ?

Monter

To wiersz Mariana Hemara, dalsze fragmenty też mocne

Nowy

Piękna uroczystość , pan major Chrostowski ciągle w formie, Niech Bóg błogosławi