Gmina Olszewo-Borki buduje i… planuje

Dużo pieniędzy z zewnątrz trafiło w ostatnim czasie do gminy Olszewo-Borki. Dzięki pozyskanym środkom zostaną wyremontowane drogi i dworek w Przystani. Są też plany na jeszcze więcej, ale to już w przyszłym roku.

Duży zastrzyk dla gminy to dotacja z Funduszu Dróg Samorządowych na remont ulicy Sikorskiego biegnącej przez Zabrodzie i Kruki. Mowa o ponad 2 mln zł pochodzących jeszcze z poprzedniego rozdania środków.

– Oprócz przebudowy drogi będzie też wykonana sieć wodociągowa i kanalizacyjna. Zostaną zrobione przyłącza, których jeszcze nie ma – powiedziała nam wójt gminy Olszewo-Borki Aneta Larent.

Poza tym dzięki innej pozyskanej dotacji od rządu wyremontowane zostaną dwie istotne drogi w gminie. Chodzi o ulicę Królewiecką w Kordowie i drogę od krajowej „61” do Żeber-Perosów. Będą one zrobione, do końca listopada 2019 roku, dzięki tzw. środkom klęskowym. Otrzymano na nie łącznie ponad 2,3 mln zł (tylko na tę drugą, mającą prawie 2,5 km, gmina dostała ponad 2,1 mln zł).

Drogi leżą na podmokłych terenach, ponadto mróz zniszczył asfalt i jest on w bardzo złym stanie – mówi pani wójt.

Remontują dworek

Trwają za to prace remontowe zabytkowego dworu w Przystani. Kasę akurat na tę inwestycję pozyskano z Unii Europejskiej (490 tys. zł), od konserwatora zabytków (250 tys. zł) i urzędu marszałkowskiego (50 tys. zł). Pani wójt chciałaby też, aby doprowadzić tam gaz, który zmniejszyłby koszta funkcjonowania znajdującej się tam podstawówki. Konieczna jest też – to już w przyszłości – konserwacja drewnianej elewacji dworku. Przy dworku zamontowana zostanie też pompa ciepła.

Dla jednych pompa ciepła, dla innych panele fotowoltaiczne. Są one zakładane na szkołach, świetlicach wiejskich, remizach strażackich czy też prywatnych domach. Na to zadanie również uzyskano spore dofinansowanie.

Gmina otrzymała też wsparcie od marszałka dla pięciu sołectw. Jedni będą mieć dzięki temu boisko, inni świetlicę, plac na wspólne spotkania czy doposażony plac zabaw. Z kolei w Białobrzegu Bliższy i Żebrach Starej Wsi powstaną Otwarte Strefy Aktywności – to w ramach projektu ministerialnego.

O nowe wozy strażackie wzbogacą się za to OSP Nowa Wieś i Zabiele Wielkie. Pierwszy to koszt prawie 800 tys. zł, drugi – 200 tys. zł. Ich zakup nie byłby możliwy gdyby nie potężne wsparcie z zewnątrz. I tak, na przykład na wóz dla OSP Nowa Wieś złożyły się rząd, starosta, urząd marszałkowski, nadleśnictwo.

Co dalej? Najważniejsze są drogi (i szkoła)

– Przebudowa dróg jest dla nas sprawą priorytetową – mówi wójt gminy Olszewo-Borki Aneta Larent.

Gmina – tak jak i inne samorządy – czeka więc na wyniki kolejnego naboru w ramach Funduszu Dróg Samorządowych. A stara się o pieniądze na budowę Malczewskiego, Kossaka, Witkiewicza w Olszewie-Borkach oraz Marsowej w Zabrodziu.

2020 rok to też remont niedługich odcinków dróg w Antoniach, Żebrach-Ostrowach i pomiędzy wsiami Stepną Starą a Żebry-Ostrowy. Również ze wsparciem z rządu – mowa o ponad 750 tys. zł.

Aneta Larent ma też inne plany na przyszły rok. A na liście jej inwestycji czołowe miejsca zajmują przebudowa drogi we wsiach Zabiele-Piliki i Zabiele Wielkie, remont droga powiatowej z Rataj prze Chojniki w stronę Baranowa czy przebudowa tej prowadzącej od Chojnik, przez Przystań, Białobrzeg Dalszy i Bliższy do Kruków.

– Szukam środków na dofinansowanie rozbudowy szkoły w Olszewie-Borkach. Ta szkoła jest naszym sercem. To największa nasza placówka. Część budynku jest w dobrym stanie, a część niestety wymaga konkretnego remontu.

0 0 zagłosuj
Ocena artykułu
8 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
ttrobski@gmail.com

Brawo Pani wójt, szkoda, że w Ostrołęce mamy dno i muł czerwony u władzy.

dalibskop@wp.pl

Aneta Larent wójt z PiS . Mądra i niezwykle pracowita Pani wójt. Gratuluję rozsądku i świetnego wyboru mieszkańcom gminy

Anka

Olszewo Borki mają najlepszego wójta w regionie. Gratulacje

Swój

Ja też gratuluję p. Wójt i jej Współpracownikom .

edek

ale kadzą!

Tragedia!!

SMUTNY

napewno nie tak jak ty po grochówce i ,,,,kapu,,ście

Booboo

Mądra i ładna nasza Pani Wójt , nie to co ten były pokurcz

Radek

Od tej wazeliny w komatarzach aż mdli człowieka! Chciałbym przypomnieć, że np ogromne dofinansowanie na panele fotowoltaiczne i pompy ciepła wywalczył poprzedni wójt.