Głodzony pies pod Ostrołęką. Interweniowało Pogotowie dla Zwierząt

W ocenie Pogotowia dla Zwierząt mieszkaniec jednej z podostrołęckich wsi chciał zagłodzić psa. Przywiązał go do budy i nie karmił. U psa zanikła całkiem już tkanka tłuszczowa, a mięśniowa była w zaniku. „Kapsel” bo tak miał na imię pies – trzymany był bez wody i w stanie permanentnego niedożywienia.

Pogotowie dla Zwierząt to grupa kilkudziesięciu osób, która walczy o prawa zwierząt. Gdy sytuacja tego wymaga – podejmuje interwencje oraz pomaga w znalezieniu nowych właścicieli.

Obrońcy zwierząt otrzymali ostatnio zgłoszenie dotyczące jednej ze wsi w gminie Lelis. Ruszyli na ratunek. Pies faktycznie był w fatalnej kondycji.

Pogotowie na swojej stronie FB poinformowało:

Decyzja była prosta: ratujemy Kapsla. Po odbiorze chcieliśmy przekazać psa do schroniska, z którym gmina Lelis ma podpisaną umowę. Schronisko odmówiło pomocy psu, tłumacząc się brakiem miejsca. Pojechaliśmy na policję do Ostrołęki złożyć zawiadomienie o przestępstwie ale tu nam też odmówiono – tym razem przyjęcia zawiadomienia.

Mimo, iż policjantów było w komendzie co najmniej kilkunastu – kazano nam złożyć zawiadomienie w inny dzień – bo w dniu interwencji byli rzekomo zajęci .”

Aktywiści z Pogotowia dla Zwierząt tłumaczą, że czekali ok. 2 godzin na zgłoszenie sprawy.

Policja tłumaczy:

– 8 maja w godzinach wieczornych do siedziby ostrołęckich policjantów zgłosił się mężczyzna, który poinformował o podejrzeniu niewłaściwej opieki nad psem na terenie naszego powiatu – mówi oficer prasowy policji Tomasz Żerański. – Z uwagi na prowadzone w tym czasie pilne czynności dotyczące bardzo poważnego przestępstwa kryminalnego z użyciem niebezpiecznego narzędzia, w które zaangażowani byli funkcjonariusze ze wszystkich wydziałów naszej komendy (chodzi o zabójstwo, do którego doszło w Rzekuniu – red.), osoba została poinformowana o konieczności oczekiwania w celu podjęcia interwencji.

Zgłaszający nie zostawił swoich danych u dyżurnego jednostki, informując, że stosowne zawiadomienie zgłosi na terenie województwa śląskiego, do którego się  wybierał.

Oficer prasowy wyjaśnia, że każda, nawet drobna, interwencja jest dla policji ważna, jednakże wieczorem 8 maja najważniejsza była szybka reakcja policji w sprawie zabójstwa w Rzekuniu.

– W sytuacji zdarzenia, które miało miejsce w tym akurat czasie i dotyczyło bezpośredniego zagrożenia ludzkiego życia, tego rodzaju podejmowane czynności będą zawsze miały najwyższy priorytet – dodaje.

Zapytaliśmy się też w Urzędzie Gminy Lelis, co należy zrobić w przypadku, gdy schronisko współpracujące z gminą jest przepełnione i nie może przyjąć do siebie psa. Jak tylko otrzymamy odpowiedź, powiadomimy o niej.

Tymczasem Kapsel szuka domu: tymczasowego albo stałego. To bardzo przyjazny pies, uwielbia zabawy i jest znakomitym towarzyszem. Pies ma około 3 lat. Kontakt w sprawie adopcji: tel. 535 253 002.