GE Power – to oni projektują rozbudowę elektrowni w Ostrołęce

Rozmowa ze Sławomirem Żygowskim, prezesem GE Power w Polsce

Czy blok C elektrowni w Ostrołęce powstanie do 2023 roku?

S.Ż. 12 lipca 2018 roku podpisaliśmy kontrakt na zaprojektowanie, przygotowanie i wybudowanie nowego bloku w Ostrołęce. Mamy na to. zgodnie z kontraktem, 56 miesięcy od momentu uzyskania tzw. NTP, czyli polecenia rozpoczęcia prac, które otrzymaliśmy 28 grudnia minionego roku. W zakontraktowanym czasie doprowadzimy do realizacji bloku.

Co się obecnie dzieje na placu budowy?

S.Ż. Pracujemy nad przygotowaniem placu budowy, jego ogrodzeniem a także odwodnieniem terenu, co jest niezbędne do rozpoczęcia prac zasadniczych. W pierwszych dniach kwietnia rozpoczęliśmy pierwsze poważniejsze wykopy. Możemy spodziewać się intensyfikacji prac budowlanych, które są bardziej spektakularne, w połowie tego roku. Nasza globalna organizacja, pod kierownictwem polskich i francuskich inżynierów, bardzo intensywnie pracuje nad tym, by ten blok był dobrze zaprojektowany. A jak coś jest bardzo dobrze zaprojektowane, to potem to łatwiej wykonać.

Jak się współpracuje z nowymi władzami samorządowymi w Ostrołęce?

S.Ż. Naszym klientem jest Elektrownia Ostrołęka. Nie mamy żadnych zastrzeżeń co do współpracy, pracuje nam się znakomicie. Natomiast nie mamy bezpośrednich kontaktów na co dzień z władzami samorządowymi.

Czy znane są Państwu opinie lokalnych mieszkańców na temat budowy?

S.Ż. Wyczuwamy dużo sympatii i życzliwości dla realizacji tego projektu. Zdajemy sobie też sprawę, że jest to największy projekt w tej części Polski i największy projekt inwestycyjny realizowany w Ostrołęce. Na pewno ma on ogromną wagę dla rozwoju miasta i regionu.

Czy tzw. inżynieria finansowa została już spięta?

S.Ż. Podpisaliśmy kontrakt na budowę, którą zrealizujemy w czasie i w budżecie. Nie mamy wątpliwości, że klient zadba o to, byśmy byli wynagradzani zgodnie z kontraktem.

Gdzie powstaje projekt?

S.Ż. W przypadku tak złożonego i ważnego projektu globalna organizacja Steam Power dokłada starań, żeby dostarczyć projekt zgodnie z warunkami umowy. Zespoły naszych inżynieróww Polsce i Belfort pracują codziennie nad projektem bloku. Jednocześnie nasz warszawski zespół rozpoczął już proces wyboru partnerów, wykorzystując przy tym rozbudowaną sieć 5 tys. polskich dostawców. Natomiast nasze fabryki w Elblągu i Wrocławiu są odpowiedzialne za produkcję turbiny parowej i generatora do Ostrołęki C. Belfort we Francji i Łódź w Polsce – to dwa ośrodki, gdzie mają miejsce prace projektowe. Natomiast w ramach globalnej organizacji przygotowywane są elementy maszynowni, kotłowni oraz systemy ochrony jakości powietrza. W Belfort mieści się centrum inżynieryjne i fabryka turbin dla elektrowni parowych i jądrowych.

Jakie technologie zostaną wykorzystane przy budowie ostrołęckiej elektrowni?

S.Ż. Elektrownia została zamówiona, i jest projektowana w technologii ultra nadkrytycznej, która jest, jeśli idzie o energetykę parową, najnowszą i najlepszą dostępną technologią, na świecie. Przypomnę, że budujemy blok o mocy 1000 MW, o wysokiej elastyczności – będzie osiągać pełne obciążenie w mniej niż 30 min. „Serce” elektrowni, czyli turbina parowej i generator zostaną wyprodukowane w Polsce. Sprawność nowego bloku będzie wynosiła 46 proc. Dla porównania, średnia sprawność bloków w Polsce i na świecie to 33 proc. Im wyższa sprawność, tym mniejsze spalanie węgla i znacząco mniejsza emisja CO2. Zwiększenie sprawności o 1 proc. bloku energetycznego powoduje zmniejszenie emisji CO2 o dwa punkty procentowe. Dodatkowo, nasz blok będzie wyposażony w najnowocześniejsze rozwiązania dla ochrony środowiska, co pozwoli zredukować prawie w stu procentach emisję pyłów, czyli wszystkiego tego o czym się mówi w kategoriach smogu. Rozwiązujemy też problem emisji szkodliwych tlenków siarki, azotu czy rtęci.

Jaki węgiel będzie spalany w elektrowni w Ostrołęce?

S.Ż. Elektrownia została zaprojektowana i zakontraktowana na węgiel, który będzie pochodził z Polskiej Grupy Górniczej.

Czy po wygaszeniu kotła B, i uruchomieniu kotła C, powietrze w Ostrołęce będzie czystsze niż obecnie?

S.Ż. Ostrołęka C będzie wyposażona w najnowszą technologię kontroli jakości powietrza, spełniając dzięki temu wszystkie wymagane normy dotyczące lokalnej emisji. Myślę, że można będzie liczyć na lepsze powietrze.

Czym elektrownia w Ostrołęce będzie się wyróżniać spośród innych?

S.Ż. Ten blok, jeśli chodzi o polskie elektrownie, będzie się charakteryzował wysoką elastycznością. Oznacza to, że będziemy mogli zejść do minimalnego poziomu mocy na poziomie 350 MW, by następnie w ciągu pół godziny wrócić do maksymalnego obciążenia. Dzięki temu będziemy w stanie zabezpieczyć także rozwój odnawialnych źródeł energii, które potrzebują wsparcia, gdy nie wieje lub gdy nie świeci słońce.

Czy dzięki temu prąd w Ostrołęce będzie tańszy?

GE, jako generalny wykonawca, nie odpowiada za ustalanie cen produkowanej energii elektrycznej.

Czemu właśnie Ostrołęka?

S.Ż. Ostrołęka będzie wspierać produkcję dodatkowej energii dla regionu, jednocześnie stabilizując sieć dla dodatkowych źródeł energii odnawialnej przewidzianych w Polsce. Wyposażona w najnowocześniejszą technologię, Ostrołęka C będzie się charakteryzować wyższą wydajnością i niższą emisją. Nie ulega wątpliwości, że w tej części naszego kraju jest zapotrzebowanie na nowy blok mocy.

Kto na tym skorzysta?

S.Ż. GE jest w Polsce od ponad ćwierć wieku, a jak patrzymy na naszych poprzedników, to od ponad 70 lat. Czujemy się bardzo polską firmą, i od dziesięcioleci rozwijamy współpracę z naszymi partnerami lokalnymi. Mamy ponad 5 tys. certyfikowanych dostawców i współpracowników z których usług korzystamy przy realizacji naszych projektów. Dla przykładu powiem, że w realizowanym teraz projekcie Opole, z każdej złotówki, którą inwestor wydaje, 70 groszy wędruje do polskich firm. Jeśli chodzi o rynek ostrołęcki, to poza logistyką, bazą gastronomiczną i hotelową czy dostawcami rożnych urządzeń, widzimy też ogromny potencjał dla mniejszych firm, które będą partycypować w samej budowie.

Czy w wybudowanym bloku będą potrzebni do pracy fachowcy, których teraz na próżno szukać w Ostrołęce?

S.Ż. Ponieważ mamy już w Ostrołęce działającą elektrownię, myślę, że są tam ludzie doświadczeni i nie sądzę, by to było ogromne wyzwanie zby zapewnić dodatkowe zespoły i wykwalifikowanych ekspertów do pracy w bloku C. Natomiast podczas samej budowy, podczas kluczowych działań, przewidujemy obecność na placu budowy 3 tys. pracowników.

0 0 zagłosuj
Ocena artykułu
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
zbtender

Fajnie jakby pojawiały się jakieś zdjęcia z budowy 😉

Energetyk

Super że pojawiają się wypowiedzi które dementują czarnowidztwo i przybliżają największą inwestycję w ostrołęce.