Ferie na poligonie? To już ostatni moment, by podjąć decyzję!

Ferie w 5 Mazowieckiej Brygadzie Obrony Terytorialnej im. st. sierż. Mieczysława Dziemieszkiewicza startują już 8 lutego. Dla ochotników, chcących wziąć udział w szkoleniu, to ostatni moment by zgłosić się do Wojskowych Komend Uzupełnień.

Zwieńczeniem 16-dniowych szkoleń będzie uroczysta przysięga wojskowa.

To jednak dopiero początek drogi. Cały cykl szkolenia żołnierzy WOT trwa 3 lata i jest podzielony na trzy etapy: na szkolenie indywidualne (pierwszy rok), specjalistyczne (drugi rok) i zgrywające (trzeci rok). W tym czasie żołnierze OT szkolą się w ramach szkoleń rotacyjnych, organizowanych w dni wolne od pracy i nauki, w wymiarze minimum dwóch dni w miesiącu. W każdym roku żołnierz OT uczestniczy w dwutygodniowym szkoleniu zintegrowanym, prowadzonym najczęściej w warunkach poligonowych.

Kolejna okazja do odbycia 16-dniowych szkoleń podstawowych w czasie kiedy nie będą one kolidowały w nauce i studiach, już w wakacje. Pierwsze wystartuje 27 czerwca i zakończy się przysięgą wojskową 12 lipca, natomiast drugie, 22 sierpnia zakończone przysięgą 6 września.

Wszyscy, którzy chcą wstąpić do WOT powinni zgłosić się do Wojskowych Komend Uzupełnień, wniosek o powołanie do służby można też złożyć elektronicznie przez platformę ePUAP.

Obecnie w szeregach Wojsk Obrony Terytorialnej pełni służbę ponad 22 tys. żołnierzy, z czego ponad 2 tysiące stanowią mazowieccy Terytorialsi.