Fałszywa wnuczka atakuje. Seniorze bądź czujny!

Oszuści są pomysłowi i bezczelni. Potrafią też doskonale kłamać. Nic więc dziwnego, że wiele osób wpada w ich sidła. Policja przestrzega. Tłumaczy, jak być czujnym, jak nie dać się wciągnąć w rozmowę i zmanipulować.

Pod koniec lipca doszło w Ostrołęce do kilku prób dokonania oszustwa metodą „na wnuczkę”. W jednym przypadku przestępcom udało się oszukać mieszkankę Ostrołęki, która była przekonana, że rozmawia ze swoją wnuczką przebywającą poza granicami naszego kraju. Fałszywa wnuczka poinformowała seniorkę, że znalazła się w trudnej sytuacji i potrzebuje dużej kwoty pieniędzy na rozwiązanie swoich problemów.  Ta bez wahania zdecydowała się na przekazanie swoich oszczędności. Brak chwili zastanowienia sprawił, że seniorka straciła znaczną sumę pieniędzy.

W trosce o seniorów ostrołęccy policjanci systematycznie organizują spotkania z członkami klubów seniora. Ostatnio spotkali się z seniorami z Borawego, Rzekunia i Laskowca. Jednym z elementów spotkania był film przedstawiający sposoby działania oszustów podszywających się za wnuczka. Omawiane były też były zagadnienia związane z autentycznością banknotów, korzystaniem z bankomatów, dokumentów, telefonu oraz Internetu, jak również kwestia uczestnictwa w różnego rodzaju pokazach i zawieranie różnego rodzaju umów. Seniorzy dowiedzieli się m.in., jak bezpiecznie korzystać z karty bankomatowej, telefonu i Internetu oraz jak wycofać się z umowy zawartej „na odległość”.