Eurospecjaliści z Ostrołęki W Grecji. Uczyli się, zwiedzali i bawili (zdjęcia)

Dwa tygodnie w Grecji spędzili uczniowie ZSZ nr 1 w Ostrołęce z klas 3I i 3P. To z pewnością był niezapomniany pobyt.

Uczniowie na co dzień kształcą się w ZSZ nr 1 w zawodach technik informatyk i technik logistyk. 20 października wyruszyli do Grecji na praktyki zawodowe do Grecji. Zorganizowano je w kurorcie Leptokaria, położonym w pobliżu masywu Olimpu i Parku Narodowego Góry Olimp. Było to możliwe dzięki uczestnictwu w projekcie „Eurospecjaliści z Ostrołęki” dofinansowanym przez Unię Europejską.

Co w Grecji robili nasi „Eurospecjaliści”?

  • informatycy pracujący w pracowniach komputerowych, doskonalili swoją wiedzę i umiejętności w zakresie eksploatacji systemów komputerowych i urządzeń peryferyjnych, eksploatacji lokalnych sieci komputerowych, projektowania, administracji i użytkowania baz danych, programowania.
  • logistycy, w specjalnie przygotowanych pracowniach, doskonalili swoje kompetencje teoretyczne i praktyczne z zakresu przyjmowania i wydawania towarów z magazynu, przechowywania towarów, prowadzenia dokumentacji magazynowej, planowania, organizowania i dokumentowania procesów transportowych, planowania, organizowania i dokumentowania procesów spedycyjnych.

Nauka była połączona ze świetną zabawą. Informatycy uczestniczyli w wykładach na Uniwersytecie Arystotelesa w Salonikach, gdzie brali udział w zajęciach z zakresu nagrań audycji telewizyjnych i mogli sprawdzić się jako twórcy ścieżek dźwiękowych do programów telewizyjnych. Uczyli się też programowania robotów – przygotowując je do starć, dowiedzieli się, jak stosować komendy programowania.

Logistycy natomiast z wielkim zaciekawieniem uczestniczyli w wykładzie i warsztatach z zakresu łańcuchów dostaw, które prowadził doktor Evagelos D. Lioutas na Department of Logistics, TEI of Central Macedonia. Uczniowie zwiedzili też uczelniane laboratoria logistyczne. Ponadto odbyli praktyki w zakładach pracy w pobliskich miejscowościach Katerini i Larisa.

Ale że nie samą nauką człowiek żyje, to w czasie wolnym uczniowie ZSZ nr 1 podziwiali piękno Riwiery Olimpijskiej, zamku weneckiego w Platamonas, Parku Narodowego Góry Olimp (który uważany jest za siedzibę Zeusa i dwunastu bogów starożytnej Grecji).

Niepowtarzalną przygodę przeżyli uczniowie podczas rejsu statkiem na jedną z wysp archipelagu Sporad – Skiathos, której główną atrakcją są wspaniałe plaże. Podczas rejsu mogli poznać najpopularniejszy taniec grecki – sirtaki.

Był czas na relaks, kąpiele wodne i słoneczne na najpiękniejszej greckiej plaży nazywanej złotą. Delfiny towarzyszyły podróżnikom, odprowadzając statek do brzegu. Obejrzeli też Greckie Meteory i klasztor mnichów.

Z pewnością powrót na początku listopada do Polski i zderzenie z jesienią musiało być bolesne…

Młodzieżą podczas wyjazdu opiekowali się Małgorzata Łapińska, Bożena Ziemska i Jan Rzewnicki.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć: