Euro zamiast złotego? Co sądzą o tym nasi kandydaci na europosłów?

Za kilka dni, 26 maja w niedzielę, wybierzemy swoich reprezentantów w Parlamencie Europejskim. Kandydatów na europosłów z Ostrołęki i powiatu ostrołęckiego pytamy o ważne kwestie dla Unii Europejskiej i naszego regionu. Oto, co nam odpowiedzieli w sprawie możliwości zmiany waluty ze złotego na euro.

Arkadiusz Czartoryski

KW PiS

Polska w roku 2018 miała wzrost PKB powyżej 5% i był to najwyższy wzrost w Europie. W obecnym roku nadal jesteśmy liderem wzrostu gospodarczego ze wzrostem powyżej 4%. Strefa euro ma znaczne problemy, niektóre kraje z zazdrością patrzą na nas. Nie jestem zwolennikiem pozbywania się atrybutów suwerenności, a złotówka jest jednym z nich. Potwierdza się to też we wzroście gospodarczym.

Jakub Frydryk

KWW Kukiz’15

Uważam, że Polska nie powinna wchodzić do strefy euro, zanim nie osiągniemy poziomu życia mieszkańców państw Europy zachodniej. Powinniśmy utrzymać złotówkę, żeby nasza gospodarka mogła się rozwijać, zgodnie z własnym rytmem. Już w marcu 2018 roku Kukiz’15 wraz z Prawicą RP złożył w Sejmie RP projekt uchwały w sprawie potwierdzenia złotego jako polskiej waluty. Niestety, do tej pory nie został on przyjęty.

Justyna Kępa

KWW Polska Fair Play Bezpartyjni Gwiazdowski

Według mnie póki co jeszcze nie. Wiąże się to z utratą własnej niezależnej polityki pieniężnej i kosztami wprowadzenia waluty. Rezygnacja z własnej waluty zmniejsza możliwości obrony przed kryzysem, co już się zadziało i spowodowało zmianę nastawienia społeczeństwa do euro. Myślę, że jeszcze nie jesteśmy gotowi na zmianę waluty. Nie oznacza to jednak, że z czasem nie wstąpimy do strefy euro bądź też przyjęcie euro będzie warunkiem koniecznym, aby móc podejmować decyzje w Parlamencie Europejskim. Jednak aby to się zadziało, możemy być lepiej gotowi ekonomicznie. Póki co myślę, ze wcale nie musimy się spieszyć.

Beata Kraska-Romanowska

KKW Koalicja Europejska PO PSL SLD Nowoczesna Zieloni

Posługiwanie się jedną walutą w całej Unii Europejskiej przyniosło by z pewnością określone korzyści w transakcjach wszelkiego rodzaju (m.in. handlowych, podczas wyjazdów turystycznych) tak jak odczuliśmy pozytywne skutki swobody przepływu osób, usług i kapitału po wejściu Polski do Unii Europejskiej. Nadrzędną sprawą jest jednak odpowiedzialność państwa polskiego i władzy wobec swoich obywateli. Dlatego termin wprowadzenia euro musi być przemyślany i odłożony nie tylko do momentu spełnienia przez Polskę wymaganych wskaźników, ale musi dawać obywatelom gwarancję, że nie odczują negatywnych skutków wprowadzenia wspólnej waluty. Kraje ościenne jak Słowacja, Litwa nie zachowały tej ostrożności i niestety mieszkańcy tych państw odczuli negatywne skutki po wprowadzeniu euro. Polska musi postępować odpowiedzialnie, aby chronić swoich obywateli i gospodarkę.

0 0 zagłosuj
Ocena artykułu
16 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
zbychustancki@wp.pl

Beata Kraska-Romanowska no więcej głupot w jednym wpisie dawno nie czytałem. Pani zajmie się czymś co Pani umie zamiast kandydować z listy razem z komuchami. Rodzi się pytanie po co młoda osoba szarga sobie nazwisko.

Michał

Czyli wszyscy są za euro tylko każdy boi się o tym mówić

doliwar@onet

Czartoryski napisał wprost , że jest przeciw Euro. Michał umiesz czytać ?

aga

„Na zamieszczonym przez Petru nagraniu Morawiecki twierdzi, że Polska zyska nie tylko po wprowadzeniu euro, ale już w trakcie procesu jego wprowadzania. To jego zdaniem byłoby dla gospodarki bardzo korzystne.”
– źródło: https://natemat.pl/269941,petru-pokazal-film-z-morawieckim-na-temat-opinii-o-przyjeciu-euro-w-polsce

Jarema

Wyciągasz jakiś filmik z przed 6 lat. Z przed kryzysu. Z przed akcji Niemców pokazując jak łatwo zniszczyć kraj nie mający swojego systemu monetarnego. Nie pamiętasz co zrobiło z Grecją i Hiszpanią?

doliwar@onet

Do Pani Kraski Romanowskiej – proszę nie kłamać – w internecie jasno można wyszukać zdanie PO na ten temat Szef PO „Grzegorz Schetyna ogłosił w środę wieczorem na kongresie Europejskiej Partii Ludowej w Helsinkach, że jego ugrupowanie po odsunięciu PiS od władzy zaproponuje dołączenie Polski do strefy euro.”
„Dla Platformy Obywatelskiej dołączenie Polski do strefy euro jest ważnym celem. Po tym, jak odsuniemy od władzy populistów, zaoferujemy polskim obywatelom plan dołączenia do obszaru wspólnej waluty. Uruchomimy narodową debatę, której celem będzie uzyskanie szerokiej społecznej akceptacji tej decyzji” – zapowiedział Schetyna w wystąpieniu do delegatów EPL.”

aga

A ja jestem za euro już!
Nie chce kantorów i tym podobnych dorabiać , chcę być Europejką!

doliwar@onet

ha ha ha ha po co nam rozum skoro jest euro ha ha ha ha

Kamil

Wypowiedź doliwara na poziomie sklepikarza z ogrodniczego

gosc

koko koko euro spoko

Bywalec

aga! A zarabiasz jak europejka? Myślę, że nie. To chcesz by ci wypłata na waciki wystarczyła? Może szczaw i mirabelki ci wystarczą, a jak nie to wielka europejka pójdzie do wielkiej Europy na „żebry”?.

dpm

Pan Jakub Frydryk udzielił bardzo ciekawej odpowiedzi. Może pan poseł odpowie, co z tym projektem złożonym przez Kukiz’15?

Iza

Pan Frydryk zapytał posła ??? o coś , czy coś

dpm

Pan Poseł jest z PiS, rządzi PiS, a bardzo dobry projekt Kukiz’15 leży w sejmowej zamrażarce.

Jarema

A po co. Ustawa dla ustawy. Takie potwierdzenie ze białe jest białe. Pozostałe postulaty Frydryka zgodne z programem pis. Tylko w takim wypadku po co głosować na k15 skoro program identyczny

Stary słowianin

Tej pani Beata Kraska-Romanowska i jej ugrupowaniu stanowcze N I E !
Za grosz patriotyzmu, jak szybko mieszkańcy polski (no bo nie Polacy) zapomnieli ile krzywd doznali ze wschodu i jakże obecnie ukochanego zachodu.