Emerytura w czerwcu? Lepiej nie…

Jeśli wybieracie się na emeryturę w czerwcu, to nie jest to dobry pomysł. Złożenie wniosku o emeryturę w tym miesiące obniży jej wysokość! Kiedy zatem najlepiej przejść na emeryturę, aby świadczenie było jak najwyższe?

Czerwiec to miesiąc szczególnie niekorzystny dla wysokości przyszłego świadczenia.

– Wynika to bezpośrednio z zasad przeprowadzania waloryzacji składek emerytalnych, czyli pieniędzy, które uzbieraliśmy na starość w ZUS – tłumaczy regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa mazowieckiego Piotr Olewiński. – Jeżeli przechodzimy na emeryturę w miesiącach innych niż czerwiec, to składniki wchodzące do podstawy obliczenia emerytury podlegają waloryzacjom kwartalnej i rocznej. Jednak jeżeli będzie to czerwiec – wyłącznie rocznej. Strata może wynieść od kilku do nawet kilkunastu procent świadczenia. Warto zatem poczekać do lipca, kiedy to wyliczenie emerytury będzie korzystniejsze.

Piotr Olewiński przypomina, że nawet kilka dni zwłoki może podnieść wysokość świadczenia.

– Korzystnie będzie np. gdy urodzony 15 stycznia złoży wniosek o emeryturę 15 dnia miesiąca, czyli np. 15 lipca. Dlaczego tak się dzieje? Wszystko spowodowane jest sposobem obliczania wysokości emerytury. Przypomnijmy, że kwota świadczenia jest wynikiem podzielenia zgromadzonego kapitału emerytalnego przez średnie dalsze trwanie życia, które podaje GUS. Jeżeli więc poczekamy do dnia z daty urodzin, to kapitał będzie bogatszy o miesiąc składek. Jednocześnie mianownik, czyli dalsze trwanie życia, zostanie uszczuplony o miesiąc. Zwiększenie licznika i zmniejszenie mianownika spowoduje, że emerytura będzie wyższa. Różnica w otrzymywanym świadczeniu będzie w tym przypadku oczywiście niewielka, bo wyniesie prawdopodobnie kilka złotych. Biorąc jednak pod uwagę fakt, że emeryturę pobiera się do końca życia, to być może warto wstrzymać się z decyzją.

Zanim złożymy wniosek o emeryturę, warto wybrać się do doradcy emerytalnego z ZUS. Wyliczy on na, prognozę przyszłego świadczenia w różnych wariantach momentu końca pracy.

Przypomnijmy, że rok dodatkowej pracy zwiększa emeryturę przeciętnie aż o 8%.

0 0 zagłosuj
Ocena artykułu
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
kartufel

nie ma to jak dawać poradniki do łupienia budżetu państwowego