Elektrownia Ostrołęka B. Tu realizowana jest jedna z najważniejszych inwestycji proekologicznych Energi

Grupa Energa poinformowała o swoich proekologicznych inwestycjach. Jedna z nich realizowana jest w Ostrołęce, w elektrowni B. „Jedna z najważniejszych inwestycji proekologicznych Energi w ostatnich latach” – tak określa ją Grupa Energa.

Mowa o budowie instalacji odsiarczania spalin w elektrowni Ostrołęka B. Instalacja – dzięki tlenków siarki i pyłu w spalinach odprowadzanych do atmosfery ze wszystkich bloków energetycznych – ma poprawić jakość powietrza.

Grupa Energa informuje:

„To inwestycja prowadzona w dwóch etapach. Po wybudowaniu w tym roku IOS II Energa Elektrownie Ostrołęka spełni wszystkie wymagania wynikające z Dyrektywy IED (tj. Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie ograniczenia emisji przemysłowych). Dyrektywa, ze względu na derogację w zakresie emisji pyłu i tlenków siarki w ramach Przejściowego Planu Krajowego, dotyczy obecnie także Elektrownią Ostrołęka B (od lipca 2020 r.). Spełnione będą również wymagania wynikające z decyzji wykonawczej Komisji UE w stosunku do tej Dyrektywy (Konkluzji BAT), dotyczących najlepszych dostępnych technik, które obowiązywać będą od 17 sierpnia 2021 roku.

Instalacja Odsiarczania Spalin w Ostrołęce jest przykładem spełniania w praktyce celów gospodarki o obiegu zamkniętym. Produktem końcowym tej inwestycji prowadzonej w oparciu o metodę mokrą wapienną jest gips nadający się do dalszego zagospodarowania. W ramach realizowanej inwestycji utworzono nowe obiekty: absorber wraz z kominem, budynki technologiczne, zbiornik magazynowania sorbentu, estakady rurociągów. Rozbudowano także istniejące: budynki technologiczne IOS I, kanały spalin oraz instalację zasilania elektrycznego. Obecnie zakończono wszystkie główne prace budowlane i montaże urządzeń.

Warto dodać, że w IV kwartale 2019 r. w Elektrowni B wznowiono współspalanie biomasy z węglem. Zastępowanie paliw kopalnych biomasą ogranicza emisję zanieczyszczeń, które powstają podczas spalania paliw konwencjonalnych” – dodaje Energa.

Fot. Grupa Energa

4.7 3 głosów
Ocena artykułu
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
Wesoły Janusz

No i co z tego, skoro ta elektrownia praktycznie nie pracuje, czym tu się chwalić? Efekt nieudolnego zarządzania przez osoby bez kompetencji.