Elektrownia C – impulsem dla dynamicznego rozwoju regionu

Przy wspólnym stole 23 lipca zasiedli: prezydent Ostrołęki Łukasz Kulik, poseł Arkadiusz Czartoryski, senator Robert Mamątow oraz przedstawiciele Instytutu Debaty Eksperckiej i Analiz Quant Tank, Elektrowni Ostrołęka i GE Power. Powodem spotkania była analiza opracowania dokonanego pod przewodnictwem Stanisława Kluzy pn.: „Wpływ budowy Elektrowni Ostrołęka C na rzecz zrównoważonego rozwoju regionu ostrołęckiego i Polski”.

Jak wynika z raportu Instytutu Debaty Eksperckiej i Analiz, powstanie Elektrowni Ostrołęka C – to dla regionu szansa na zrównoważony rozwój i wyrównanie stopnia rozwoju cywilizacyjnego w porównaniu do reszty kraju. Nowa inwestycja wpłynie na jakość życia ostrołęczan, może pomóc zahamować negatywne zmiany demograficzne oraz wzmocni atrakcyjność inwestycyjną regionu.

Na podstawie średnich kosztów utrzymania, transportu i wyżywienia szacuje się, że w trakcie 56 miesięcy przewidzianych na realizację inwestycji, pracownicy wydadzą w regionie Ostrołęki ok. 190 mln zł. Generalnym wykonawcą inwestycji jest spółka GE, która chętnie zatrudnia miejscowych specjalistów czy podwykonawców. W szczytowym momencie fazy budowy liczba zatrudnionych pracowników ma sięgnąć ok. 4 tys. osób.

Atrakcyjność inwestycyjna regionu

Największym bezpośrednim beneficjentem budowy Elektrowni Ostrołęka C będzie społeczność lokalna. Nowa inwestycja przyniesie nie tylko ożywienie lokalnego rynku pracy, ale również wzrost atrakcyjności inwestycyjnej powiatu dając też szansę na bezpośrednie i pośrednie podwyższenie dochodów samorządowych komentuje Stanisław Kluza z Instytutu Debaty Eksperckiej i Analiz.

Ważny impuls dla regionu

Rozbudowa Elektrowni to również modernizacja dróg, nie tylko w podregionie i powiecie, ale też w samym mieście. Ostrołęka ma również zyskać 150 km nowych tras kolejowych.

– Na modernizację i budowę dróg a także doposażenie, remonty w placówkach służby zdrowia i instytucjach kultury władze Mazowsza przeznaczą jedną 1/3 budżetu. Nowe miejsca pracy w i wokół Elektrowni Ostrołęka C generują wyższe wpływy z podatku CIT i PIT dla miasta, powiatu i podregionu, co w procesie redystrybucji wpływów fiskalnych przełoży się także na rozbudowę infrastruktury oświatowej i zdrowotnej podkreśla Stanisław Kluza.

Technologia przyjazna środowisku

Z raportu wynika, że infrastruktura polskiego systemu wytwarzania energii elektrycznej należy wciąż do relatywnie starych. Średni wiek bloków w polskich elektrowniach wynosi ok. 40 lat, a tylko 10 proc. jest nowszych niż 10 lat. Budowane obecnie nowe bloki energetyczne korzystają z najnowszych dostępnych na rynku rozwiązań, takich jak technologia ultra -nadkrytyczna, zastosowana w projekcie nowego bloku C. Dzięki temu Elektrownia Ostrołęka C osiągnie sprawność na poziomie 46 proc., tym samym znacznie przewyższając średnią światową, która wynosi 33%. Oznacza to także o 26 proc. mniej emisji CO2 na każdy 1MW. Elektrownia zostanie wyposażona w instalacje oczyszczania spalin, które spełniają wymogi Unii Europejskiej, które obowiązywały będą od 2023 roku. Posiadać będzie również najnowocześniejsze systemy kontroli jakości powietrza, odpowiadające rygorystycznym normom unijnym w zakresie redukcji emisji cząstek stałych, tlenków azotu (NOx) i tlenków siarki (SOx), rtęci, fluorków i chlorków.

Ważne wsparcie dla Unii

Wybudowanie Elektrowni w północno-wschodniej Polsce wesprze również na synchronizację systemów elektroenergetycznych państw bałtyckich (Litwy, Łotwy i Estonii) z systemem Europy kontynentalnej. W ten sposób, nowy blok wpłynie na zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego nie tylko Polski, ale i Unii Europejskiej, gwarantując tym samym stabilność sieci energetycznych w tych krajach.

Prócz analizy dotyczącej wpływu budowy na lokalny, i ogólnopolski, rynek – padało też wiele pytań z rożnego zakresu do samorządowców, przedstawicieli parlamentu, inwestorów, projektantów i wykonawców. O poruszanych na spotkaniu zagadnieniach napiszemy wkrótce. Jednak wydźwięk był jeden: wszyscy są „za”.

0 0 zagłosuj
Ocena artykułu
14 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
Vis

Dobra robota Panie Pośle i Senatorze

Kasia

A wszystko to dzięki determinacji Pana Posła Arkadiusza Czartoryskiego i Pana Senatora Roberta Mamatowa. Gratulacje Panowie

Janusz

Dziękujemy, o wspaniały panie pośle, nasza jedyna nadziejo. Niech elektrownia wybawi nas od mroku grzechu i pogaństwa, niech swą światłością opromieni tradycyjne polskie rodziny, a wiernym wyborcom niech da pracę i szansę na lepsze jutro.

Kasia

Z kim się Januszu na rozumy pozamieniales?

Radek

i tobie choć trochę rozumu

ares

Widać przeciwników boli sukces Naszych Parlamentarzystów z PiS-u.
Cóż pewnie niczym nie mogą się wykazać i to wzbudza w nich taką wściekłość na PiS.

zbtender

Gratulacje za wytrwałość dla Pana posła Czartoryskiego i Pana Kotowskiego, to dzięki wam ta inwestycja nabiera rozpędu !!!!! trzymam kciuki za dalsze sukcesy

KKKKKKK

Ta inwestycja zmieni miasto i region na dziesięciolecia. Brawo Panie Pośle.

Terazo

Pan Senator i Pan Poseł zawsze dotrzymują słowa. Dziękujemy dobra robota takich ludzi warto wybierać do parlamentu.

dalibskop@wp.pl

Kulik musiał siedzieć grzecznie jak widać, dobre i to, że przynajmniej nie przeszkadza budowie

Edgar

Panie pośle za promowanie ogrodników nigdy na pana nie zagłosuje wstyd

Gość.

Gratulacje dla wszystkich zaangażowanych w budowę nowej elektrowni w Ostrołęce. Życzę zdrowia oraz wytrwałości
w pracy dla Ostrołęki i całego regionu.

OkaMoka

super poseł i senator. Chwała im chwała. Pan Arkadiusz to na szlachetniejszy człowiek tej ziemi.

Ala

Najważniejsza jest budowa Elektrowni. To szansa dla miasta. Dziś i Kulik się przyłącza, i dobrze bo przeszkadzanie byłoby głupotą. Ale pamiętajmy, że to Poseł z byłym prezydentem walczyli o kontynuację i zmianę granic miasta