Moc elektrowni C: jak ponad 330 turbin wiatrowych lub 20 tys. paneli słonecznych

Kilka faktów o elektrowni C na podstawie materiałów Instytutu Debaty Eksperckiej i Analiz Quant Tank opracowany przy współpracy GE Power pn. „Wpływ budowy Elektrowni Ostrołęka C na rzecz zrównoważonego rozwoju regionu ostrołęckiego i Polski”

Inwestycja zostanie zrealizowana w perspektywie ok. 4,5 roku.

Inwestycja będzie się składała z ośmiu etapów, z których kluczowa część zostanie zakończona pod koniec 2022 roku.

Wykonawcą inwestycji jest konsorcjum spółek GE (GE jest firmą globalną, działającą także lokalnie, dlatego chętnie korzysta nie tylko z własnego doświadczenia zdobytego na światowych rynkach, ale i ze sprawdzonych rozwiązań w kraju, w którym inwestuje. Zatrudnia miejscowych specjalistów i podwykonawców).

Realizacją inwestycji zajmą się głównie polskie firmy podwykonawcze, specjalizujące się w poszczególnych fazach budowy. Liczba zatrudnionych pracowników w szczytowym momencie fazy budowy ma sięgnąć ok. 4 tys. osób, przy zaangażowaniu 100-120 najlepszych, polskich firm podwykonawczych wybranych z bazy 5 tysięcy firm

Zastosowana technologia ultra-nadkrytyczna (USC) polega na uzyskaniu wyższej temperatury i ciśnienia w bloku energetycznym, co przekłada się na jego wyższą sprawność. Dzięki niej Elektrownia Ostrołęka C osiągnie najwyższą wśród elektrowni parowych w Polsce sprawność na poziomie 46% i znacznie przewyższy średnią światową, która wynosi 33%. To o 26% mniej emisji CO2 na każdy 1MW

Jeszcze przed rozpoczęciem projektu GE zaangażowała techników oraz menadżerów projektów, 45 inżynierów, którzy poświęcili projektowi 40 tys. godzin pracy, z czego 14 tys. roboczogodzin wypracowali inżynierowie z Polski. Po otrzymaniu – 28.12.2018 r. Polecenia Rozpoczęcia Prac, zespół inżynierów wzrósł do 150 osób pracujących w pełnym wymiarze godzin.

W czasie 56 miesięcznych prac nad budową Elektrowni Ostrołęka C w szczytowych momentach zaangażowanych zostanie ponad 4 tysiące fachowców, co stanowi około 5% liczby mieszkańców Ostrołęki. Zajęcie znajdą specjaliści z wielu dziedzin. Szeroki zakres prac obejmuje prace począwszy od spawania przez montowanie instalacji rurociągowych i instalacji elektrycznych, po kontrolę jakości, działania administracyjne, nadzór nad bezpieczeństwem i higieną pracy oraz zarządzanie projektem.

Na podstawie średnich kosztów utrzymania, transportu i wyżywienia, można oszacować, że podczas budowy i rozruchu elektrowni pracownicy zajmujący się elektrownią wydadzą w okolicy Ostrołęki ok. 190 mln zł.

Po oddaniu do użytku Elektrowni Ostrołęka C przez ponad 20 lat 209 wykwalifikowanych inżynierów, pracujących w pełnym wymiarze czasu, będzie dbać o sprawne i bezpieczne funkcjonowanie elektrowni. Zadaniem tego zespołu będzie prowadzenie ruchu i wytwarzanie energii elektrycznej

Technologię Elektrowni Ostrołęka C oparto na nowoczesnej technologii ultra-nadkrytycznej (USC) pozwalającej na zwiększenie sprawności elektrowni, przy jednoczesnym zmniejszeniu ilości emitowanego dwutlenku węgla, liczonego na jednostkę wyprodukowanej megawatogodziny. Technologia ta umożliwia uzyskanie wyższej temperatury i wyższego ciśnienia pary, zwiększając w ten sposób ogólną sprawność elektrowni. Przekłada się to bezpośrednio na zwiększenie produkcji mocy przy mniejszym spalaniu paliwa.

Bardzo wysoka, 46–procentowa sprawność bloku Elektrowni Ostrołęka C oznacza wynik o 13 p.p. wyższy od światowej średniej sprawności elektrowni węglowych i o 12 p.p. wyższy od średniej sprawności elektrowni w Polsce. Przekłada się to na redukcję emisji CO2 o 26% na każdy wytworzony MW energii. Zwiększenie sprawności o każdy punkt procentowy oznacza bowiem redukcję szkodliwej emisji dwutlenku węgla o ponad dwa punkty procentowe. Wysoka sprawność Elektrowni Ostrołęka C oznacza także redukcję emisji CO2 o 26%.

Elektrownia zostanie też wyposażona w instalacje oczyszczania spalin, spełniając już teraz wymogi Unii Europejskiej, które będą obowiązywały od 2023 roku. Posiadać będzie najnowocześniejsze systemy kontroli jakości powietrza, odpowiadające rygorystycznym normom unijnym w zakresie redukcji emisji cząstek stałych, tlenków azotu (NOx) i tlenków siarki (SOx), rtęci, fluorków i chlorków.

Elektrownia Ostrołęka C będzie mogła zostać zaliczona do najnowocześniejszych elektrowni parowych, dając możliwość balansowania pomiędzy energią wytwarzaną z węgla a energią z OZE – w zależności od wielkości produkcji z poszczególnych źródeł i aktualnego zapotrzebowania na energię. Została zaprojektowana specjalnie z myślą o zwiększeniu elastyczności w zakresie wsparcia dostaw energii odnawialnej i zabezpieczenia sieci w przypadku gwałtownych zmian napięcia lub szczytowego zapotrzebowania. Wysoką wydajność osiągnie w zaledwie 30 minut, a w razie wyższej produkcji energii ze źródeł odnawialnych może pracować przy zmniejszonym obciążeniu, nawet na poziomie 35% swojej mocy maksymalnej.

Elektrownia Ostrołęka C posiadać będzie moc rezerwową odpowiadającą pracy ponad 330 turbin wiatrowych lub 20 tys. paneli słonecznych, sprzyjając także rozwojowi energetyki wiatrowej i energetyki fotowoltaicznej.

Pożądany model wytwarzania energii w Polsce został opisany w znajdującym się w konsultacjach dokumencie „Polityka Energetyczna Państwa do roku 2040” (PEP 2040).” Uwzględnia on budowę Elektrowni Ostrołęka C, jako ostatniej i nowoczesnej elektrowni opartej na spalaniu węgla, niezbędnej dla zasilenia energetycznego, przede wszystkim Polski północno-wschodniej.

0 0 zagłosuj
Ocena artykułu
15 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
Ja.

„Moc elektrowni C: jak ponad 330 turbin wiatrowych lub 20 tys. paneli słonecznych”
Czyli wystarczyłoby pokryć działkę 200m na 200m panelami słonecznymi by uzyskać moc bloku C bez spalania grama węgla ???

PICEK

wyszło by drożej, bo pracowały by tam mnóstwo osób w zarządzie, a potrzeba było by tylko kilka osób do czyszczenia paneli z kurzu

Też ja

I prąd byś miał z nich przez 1000 godzin, a pozostałe ponad 7 tys. godzin w roku siedziałbyś przy świeczce.

Nowy

Ale jesteś durny, jeśli myślisz , że na takiej działeczce uzyskasz 1000MW to już nie da się ciebie leczyć

Ja.

To autor artykułu podał że odpowiednikiem bloku C jest 20000 paneli słonecznych. „Moc elektrowni C: jak 20 tys. paneli słonecznych”
Zakładając 2-3m2 na panel (eliminacja efektu zacienienia) to 40-60 tyś m2 więc to działka 200×200 do 200-300 metrów.
Więc durny jesteś albo Ty albo autor tego tekstu.

Wera

Mi się wydaje że konieczna działka 2km x 3,5 km

koko_koko_euro_spoko

a ilu fachowców uczących się energetyki(nie mających nigdy z nią styczności), jest zatrudnionych w tej spółce na wysokich stanowiskach

Max

Nie jesteś pisarzem a piszesz, może nie powinieneś, ale ja ci nie zabraniam. A w elektrowni – jest konieczność zatrudnienia ( prócz energetyków) ludzi, którzy znają się na procedurach administracyjnych, na finansach, na zarządzaniu firmą i realizacją inwestycji. Naprawdę tego nie rozumiesz?

Energetyk

Elektrownia w Ostrołęce będzie pierwszą opartą na najnowszych technologiach elektrownią węglową współpracującą i stabilizującą OZE !

John

Wreszcie ktoś normalny się odezwał. Tak jest odnawialne i nowoczesne węglówki muszą współpracować . Słońce u nas nie świeci bez przerwy, wiatry też nie wieją na zawołanie. Musi być współpraca. Proste.

Ddr

I super będziemy mieli coś co jest najnowocześniejsze wg wszystkich standardów. Panele słoneczne to ile to ziemi trzeba zająć lasów wykarczować ziemi rolnej zdewastowac setki hektarów a wiatraki przecież to hałas nie do wytrzymania dla sąsiadów nie mówiąc o biednych ptaszka hurtowo miazdrzonych przez śmigła tych potworów.

zombi

do Max
pracują ludzie którzy doskonale znają się na katechezzie

Jarek

Wiesz Zombi, na dobrej katechezie można poznawać Boga, który kocha Ciebie i mnie bez warunków , szanuje naszą wolność i wskazuje drogę przez życie, można też uczyć się szacunku dla ludzi, nawet jak nie są naszymi przyjaciółmi . Jak człowiek to ma w sobie łatwiej ,, douczyć się” administracji, energetyki, finansów , biznesu itp. Jedno drugiemu nie przeszkadza. Ty chyba nie słuchałeś albo nie chciałeś pomyśleć na katechezie, masz jakąś nienawiść w sobie, po co Ci to potrzebne?

jjjjjj

Piękni się to już prezentuje.Robota wre .Brawo

Niunia z Rzekunia

Ach! Już mam dreszcze na myśl o tym prawdziwie zrównoważonym rozwoju, jaki za sprawą elektrowni czeka Ostrołękę. Ale trzeba koniecznie przypomnieć, komu tę absolutnie niepowtarzalną, dziejową szansę zawdzięczamy, kto walczy o naszą nową elektrownię niczym lew! Dziękujemy, raz jeszcze dziękujemy, panie pośle!