Edward Reda „godził w porządek prawny PRL”. Otrzymał za to order

Ostrołęczanin, Edward Reda – został uhonorowany Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Uroczystość wręczenia orderów byłym działaczom opozycji demokratycznej odbyła się 15 kwietnia w Pałacu Prezydenckim w Warszawie. 24 kwietnia – były działacz opozycji, który teraz jest pilnym studentem Ostrołęckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, został uhonorowany przez swoich kolegów: seniorów-studentów.

Za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce oraz za osiągnięcia w podejmowanej z pożytkiem dla kraju pracy zawodowej i społecznej zostało odznaczonych blisko 50 osób. Aktu dekoracji, w imieniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy, dokonali minister Andrzej Dera oraz przewodnicząca Zespołu ds. opiniowania wniosków o nadanie odznaczeń dla działaczy Opozycji Demokratycznej – Irena Zofia Romaszewska.

– Jesteśmy dumni, że nasz kolega został tak wyróżniony. To bardzo pozytywna postać dla nas. Bardzo dobry kolega, ale bardzo mocno doceniamy też jego zaangażowanie dla Polski, i chcieliśmy chociaż mu pogratulować, i podziękować za jego postawę – mówi starosta OUTW Anna Staszewska.

Edward Reda (rocznik 1942) był aktywnym działaczem w NSZZ „Solidarność”. Przed wprowadzeniem stanu wojennego – działał w strukturach jawnych, potem w konspiracyjnych. Był internowany od 13.12.1981 roku do 20.01.1982 roku na wniosek Wydz. V KWMO Ostrołęka z uzasadnieniem, że „może podjąć działalność godzącą w porządek prawny PRL”. Osadzony w Zakładzie Karnym w Iławie.

0 0 zagłosuj
Ocena artykułu
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
Max

Gratuluję Panie Edwardzie.