Działkowcy pytają: na co pójdą pieniądze od marszałka?

Samorząd województwa mazowieckiego znalazł pieniądze dla działkowców. Dotacja trafi i do ROD Czeczotka w Ostrołęce. – Na co konkretnie zostanie przeznaczona? – pytają działkowcy z Czeczotki, którzy zgłosili się do naszej redakcji.

Samorząd województwa mazowieckiego przeznaczył 20 tys. zł dla Ostrołęki z – uruchomionego po raz pierwszy – programu wsparcia dla działkowców.

Pieniądze te zostaną wydane na inwestycje w dwóch ostrołęckich ogrodach działkowych, na każdą po 10 tys. zł:

  • przebudowa instalacji wodociągowej na terenie Rodzinnego Ogrodu Działkowego Czeczotka
  • naprawę dróg dojazdowych do Rodzinnego Ogrodu Działkowego Energetyk

– Inwestujemy w infrastrukturę ogrodową, modułową modernizację wodociągów, a mamy ich łącznie ponad 10 kilometrów – mówi prezes ROD Czeczotka Jan Nowociński.

Pozyskane pieniądze przeznaczymy na modernizację bardzo skomplikowanego odcinka: dotychczasowy wodociąg przebiega przez działki użytkowników i w razie awarii, sprawa byłaby trudna. Trzeba byłoby wchodzić na działkę, prace wiązałyby się ze stratami. Wodociąg przesuniemy więc na alejki.

Mowa o odcinku liczącym około 400 metrów. Jak mówi Jan Nowociński jego przebudowa kosztować będzie ok. 40 tys. zł: prezes tłumaczy, że do kwoty marszałka 10 tys. zł powinno dać miasto. Resztę dołoży Czeczotka.

– Wchodzimy z tą inwestycją w sierpniu. Do połowy października trzeba się z niej rozliczyć.

Na koniec dodajmy, że samorząd województwa wsparcia Ostrołęce i powiatowi udzielił także i z innych programów.

Prawie 114 tys. zł pójdzie na nasadzenie drzew w Ostrołęce, 30 tys. zł na oczyszczacze powietrza w przedszkolach gminy Rzekuń, 7,5 tys. zł na program ograniczania niskiej emisji w gminie Myszyniec.

Wygospodarowano również kasę na ochotnicze straże pożarne: po 100 tys. zł dostaną OSP Czerwin, OSP Dylewo, OSP Lelis i OSP Nowa Wieś (samochody ratowniczo-gaśnicze ze sprzętem), a 22 tys. zł OSP Łyse (nowe nożyce).