Dwa lata rządów Łukasza Kulika – najbliżsi współpracownicy

Nawet najbliżsi współpracownicy prezydenta Kulika od początku budzili spore kontrowersje.

Dotyczy to zwłaszcza osoby wiceprezydenta miasta Macieja Kleczkowskiego. Za pracę w Urzędzie trudno właściwie go w jakikolwiek sposób oceniać. Za współpracę z Radą Miasta też się nie da, bo wiceprezydent zasadniczo nie bywa na sesjach.

Jedna z ostatnich jego aktywności na obradach Rady miała miejsce chyba w listopadzie 2019 r. zaraz po przejęciu ratusza przez Łukasza Kulika. Wtedy to Maciej Kleczkowski walczył o możliwie najwyższą pensję dla nowego prezydenta. I wywalczył (razem z formalnymi i nieformalnymi koalicjantami – radnymi klubów Ostrołęka dla Wszystkich, Nasza Ostrołęka, Bezpartyjne Miasto, PO). Pensja prezydenta okazała się wysoka, a aktywność Kleczkowskiego na sesjach Rady Miasta wyraźnie zmalała. Za to w „innych obszarach” jest o nim głośno.

Wiceprezydent Kleczkowski znany jest ze spacerów z kamerką, z występu w teledysku disco polo, z prowadzonych na żywo audycji, w których trudno doszukać się jakichkolwiek treści.

Przede wszystkim jednak Maciej Kleczkowski „zasłynął” w związku ze swoimi kłopotami z prawem. Ma już nawet wyrok skazujący w pierwszej instancji. Na co dzień jednak nie wygląda na sfrustrowanego. Pobiera dobrą pensję, otrzymuje solidne nagrody, a dodatkowo miesiąc w miesiąc bierze jeszcze kasę z projektu Multicentrum na osiedlu Stacja, choć postępów prac nie widać. Maciej Kleczkowski jest także od lat kojarzony z portalem Moja Ostrołęka, który przychylnie patrzy na działania obecnych władz Ostrołęki.

Pozycja w ratuszu Macieja Kleczkowskiego wydaje się być niezagrożona i prezydent z niego chyba nie zrezygnuje. Chyba, że sąd drugiej instancji podejmie decyzję za niego…    

Drugim zastępcą prezydenta Kulika została nie tak dawno Anna Gocłowska. Pani wiceprezydent dosłużyła się już wprawdzie emerytury, ale odkryła w sobie powołanie samorządowe, obejmując wcześniej stanowisko dyrektora wydziału oświaty w Urzędzie Miasta, a potem awansując na funkcję zastępcy Łukasza Kulika.

Placówki oświatowe muszą obecnie mierzyć się z wieloma ograniczeniami, ale oficjalne wypowiedzi głoszą raczej autonomię poszczególnych podmiotów. Czy ta autonomia istnieje naprawdę i czy jest możliwy partnerski dialog z panią wiceprezydent najlepiej wiedzą zapewne sami dyrektorzy szkół i przedszkoli.

Grono najbliższych współpracowników Łukasza Kulika jest zapewne szersze. Prócz osób pełniących funkcje oficjalne są też „prywatni” doradcy.  Najbardziej „obciążającym” wizerunkowo okazał się pełnomocnik prezydenta, biznesmen Marek T., o którym wiele już napisano.

Już przed wyborami w 2018 r. Marek T. afiszował się znajomością z Łukaszem Kulikiem. Zaraz po zwycięstwie nowego prezydenta dostał szerokie pełnomocnictwa i – jak twierdzili niektórzy pracownicy – rozpoczął swoje „urzędowanie” w ratuszu.

Miał wgląd do wielu ważnych dokumentów, mimo że toczyły się sprawy sądowe pomiędzy nim a miastem. Razem z Markiem T. pojawili się w urzędzie (z czasem znaleźli zatrudnienie) dwaj panowie powiązani z nim działalnością biznesową czy koligacjami rodzinnymi.

Marek T. nie tylko  pełnił funkcję pełnomocnika prezydenta Kulika (pełnomocnictwo z czasem się skończyło), ale też startował w przetargach miejskich. I je wygrywał! Poważnym problemem stał się dla prezydenta fakt, iż Marek T. był osobą z prawomocnym wyrokiem i w tych przetargach brać udziału nie miał prawa.

Dziś sprawy Marka T. ciągną się za prezydentem, prokuratura postawiła nawet Łukaszowi Kulikowi zarzuty. Prezydent, rzecz jasna, nie przyznaje się do żadnych nieprawidłowości, serial z byłym doradcą prezydenta trwa.

Polityka kadrowa prezydenta Łukasza Kulika ma swoją specyfikę. Odpowiedzialność za całokształt sytuacji i wypełnianie zadań nałożonych na samorząd ostatecznie spada na prezydenta miasta. Ocenia się także przede wszystkim jego.  

4.4 7 głosów
Ocena artykułu
26 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
Mniejszosc

Zachowanie Pana Kleczkowkiego w moim odbiorze to to parodia kilku osobowości w jednym ciele. Przed wyborami zachowywał się tak, ,,jakby wszystkie rozumu miał,, po wyborach zachowywał się tak jak człowiek, który wszedł na górę, podziwia krajobraz, uderza pięściami w klatę i woła ,, życie jest piękne. Teraz zachowanie jego sugeruje mi postawę człowieka, który uważa ,, wy sobie gadajcie ja swoje wiem i mam Was w gdzieś,,. Kiedy ten koszmar skończy się?

Skrzat

Nawet kiepskie śniadania robi, zapytajcie w MZK

Tre

Spora część ostrołęczan popełniła dwa lata temu ogromny i niewybaczalny błąd. Skutki ich bezrefleksyjnej decyzji już od dawna odczuwamy i jeszcze przez wiele lat odczuwać będzie prawie cała nasza lokalna społeczność. Precz z kulikovem i jego szemranym towarzystwem!

gość

Kibicuje Ostrołęce, ale obecni rządzący nie przynoszą jej splendoru, raczej smrodek

Frank

Gdyby nie związki Klekota z mo Kulik mógłby się go pozbyć , a tak nie może bo moja by zaatakowała

Zenek

Ostroleczanie przy urnie wyborczej wzięli odpowiedzialność na siebie. Przykro patrzeć na to co się dzieje z naszym miastem. Oby sytuacja jak najszybciej się zmieniła.

Max

Dyrektorom niektórym nie pasował p. Rosak, teraz mają Gocłowską, teraz dopiero sobie podyskutują, a ona słucha i rozumie buhahaha

Rafa

Nie czepiajcie się Kleczkowskiego, może nic nie robić , i tak Kulik go nie ruszy, już by mu mo pokazała !

Tom

Współpracownicy na poziomie pryncypała

JJJ

Przykładem​ powinni świecić jako włodarze miasta. Strach pomyśleć ponieważ przykład udzielił się większości urzędnikom. Dlatego wyszedł salceson i kaszana.

Tytus

Stracone lata, upadek wizerunkowy i inwestycyjny Ostrołęki

Daria

A na mojej Ostrołęce zachwyty

Wera

Napiszcie coś o inwestycjach. Artykuł nie będzie długi , bo prócz ślamazarnego dokończenia tego na co zabezpieczył finansowo p. Kotowski – prawie nic się nie wydarzyło

Iwa

Kaszana dalej działa w mieście i ma się dobrze

Stan

Coraz więcej wyborców Kulika przegląda na oczy

nic_sie_nie-ukryje

Dług r/r (2018/2019) +220.000,00 zł, zarobki netto 2019 – ok. +130.000,00zł. Razem ok. 350.000,00 zł – wydane w 2019 roku.
O kim mowa i jak ma na imię (pa)nusia, która tak ciągnie kaskę ?

do nic_sie_nie-ukryje

Całkowite zadłużenie koniec 2019r. – 540.000,00 zł. evendlinka fajnie ciągnie.

Stan

Goclowska szybko nauczyła oswiatowców tęsknić za Rosakiem

Yeti

Współpracownicy Kulika pokazują ludziom jak ich szanują,

Paweł

A Kulik szanuje ?

Genek

Czas dla miasta dramatyczny

Genek

Kleczkowski to wieloletni działacz platformy. Wicedyrektorstwo w WORDzie miał jako platfus, a teraz lewicowy kulikowiec ?

Iwa

W wordzie się zaharowywał i teraz pracuje jak ta pszczółka , wszyscy to wiedzą i widzą!

Mieszkaniec

Podobno Radni Prawa i Sprawiedliwości nie rozmawiają z Moją Ostrołęką? I dobrze, bo to szmatławiec !

Ela

Co oni jeszcze robią w ratuszu. Przecież to darmozjadzi. Proszę zrobić w tym temacie porządek.