Dominik Kulesza siódmy w kraju. Siłacze z UKS Atleta walczyli w Puławach.

Od 22 do 24 marca trwały 63. Mistrzostwa Polski Juniorek i 23. Mistrzostwa Juniorów w podnoszeniu ciężarów. Uczniowski Klub Sportowy ATLETA Ostrołęka reprezentowało dwóch zawodników: Dominik Kulesza i Rafał Gnoza. Dominik ustanowił trzy rekordy życiowe, i został siódmy w kraju. Debiut Rafała zakończył się na 17. pozycji.

23 marca, w kategorii wagowej 96 kg, walczył Dominik Kulesza. Pierwsze podejście rwania wykonał bezproblemowo na ciężarze sztangi 105 kg. W drugiej próbie zadysponował na sztangę 115 kg, które również powędrowało poprawnie nad jego głowę. Trzecie podejście to próba bicia rekordu życiowego tego zawodnika o 2 kg. Sztanga o wadze 117 kg przygotowana, na pomost wychodzi Dominik, gromkie pokrzyki kibiców a następnie absolutna cisza na widowni. W skupieniu przybiera właściwą pozycję, zapina uścisk dłoni na gryfie, i jednym ruchem wyrywa sztangę do góry ustanawiając nowy rekord życiowy w rwaniu. Zaliczenie tego podejścia przez Dominika zmusza rywali do podejść o wyższych ciężarach. W rezultacie zajmuje ósmą lokatę po rwaniu.

Po 30 minutowej odpoczynku rozpoczyna się kolejny bój podnoszenia ciężarów – podrzut. Dominik w pierwszym podejściu podrzutu zarzuca, wstaje, i wybija bez trudu 132 kg ważącą sztangę. Tu podobnie, jak w rwaniu, do drugiego podejścia wskazuje ciężar o 10 kg więcej, który jest o 1 kg większy od rekordu życiowego. To podejście również uzyskuje uznanie w oczach sędziów, i staje się nowym rekordem życiowym w podrzucie zawodnika. Następuje czas podejścia do ostatniej (trzeciej) próby w podrzucie. Wspólnie z trenerem ustalono, że to podejście będzie do sztangi o wadze 145 kg. Sztanga o tym ciężarze została wybita przez Dominika w górę poprawnie. Walczył ambitnie o utrzymanie tego ciężaru, ale za krótkie utrzymanie i sędziowie nie uznają tego podejścia. Po pasjonującej walce Kulesza uzyskuje w dwuboju 259 kg, ustanawia trzy rekordy życiowe, a tym samym zajmuje siódmą lokatę wśród siłaczy o wadze do 96 kg. Siódmy w kraju to bardzo wiele.

24 marca, w kategorii wagowej 81 kg, na zawodach tej rangi, zadebiutował Rafał Gnoza. Rwanie rozpoczął od 63 kg w pierwszym podejściu. W drugim podejściu zadysponował 68 kg (o 1 kg więcej od rekordu życiowego) i wyrywał nad głowę, ale próba ta nie uzyskała akceptacji sędziów. Odczucie lekkości sztangi przez zawodnika dało nadzieję wyrwania w trzeciej próbie 70 kg. Niestety, sztanga o wadze 70 kg została przerzucona za głowę, po czym spadła z tyłu, i próba nie została zaliczona. Podrzut Rafał rozpoczyna z powodzeniem na 85 kg. W drugiej próbie poprawnie zaliczył 90 kg. W trzeciej próbie sztanga o wadze 95 kg stawiła opór już w fazie zarzutu. Oba boje dały w rezultacie 153 kg, co pozwoliło na zajęcie 17 miejsca wśród sztangistów do 81 kg w Polsce. To pierwszy start Rafała Gnozy w tak wysokiej rangi zawodach. Na poprawienie wyników w tej kategorii wiekowej ma jeszcze dwa lata.

Siódme miejsce w Polsce Dominika Kuleszy to bardzo dobry rezultat, a osiągnięty wynik w dwuboju 259 kg lokuje go w czołówce zawodników naszego kraju. Debiut Rafała Gnozy i jego sklasyfikowanie na 17 pozycji w Polsce należy uznać za zadowalający. Już samo uzyskanie minimum pozwalające na udział w MP U-20 jest satysfakcjonującym osiągnięciem tego zawodnika.

Tak relacjonują zmagania swoich podopiecznych trenerzy UKS ATLETA Ostrołęka: Władysław Niedźwiecki i Karol Janczewski.

W 63. Mistrzostwach Juniorów i 23. Mistrzostwach Juniorek w Puławach walczyło 57 pań i 138 panów.

0 0 zagłosuj
Ocena artykułu
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
Waldi

Brawo, super gratuluję. To jest moc