Dobre informacje dla OSP! Jest szansa na wsparcie dla druhów jeszcze w tym roku

W środę (17 lipca) Komisja Administracji i Spraw Wewnętrznych, której przewodniczy poseł Arkadiusz Czartoryski, zajmie się projektem ustawy dotyczącej Ochotniczych Straży Pożarnych. Sytuacja OSP zdecydowanie się polepszy, otrzymają one dodatkowe pieniądze.

W całej Polsce działa ponad 16 tysięcy jednostek OSP (prężnie działają one także i w Ostrołęce, i w powiecie ostrołęckim). Strażacy zajmują się przede wszystkim profesjonalnym reagowaniem na różne zagrożenia: pożary, wypadki drogowe, skażenia itp. To jednak nie jedyne pole ich działalności.

– Praktycznie od samego powstania OSP w Polsce strażacy ochotnicy realizują również przedsięwzięcia służące krzewieniu sportu i kultury fizycznej pozwalające na rozwinięcie sprawności wykorzystywanej w działaniach ratowniczych, organizują przedsięwzięcia oświatowo-kulturalne propagujące wiedzę i umiejętności w zakresie ochrony przeciwpożarowej, wspierają formy współdziałania między lokalnymi partnerami społecznymi i gospodarczymi w zakresie ochrony przeciwpożarowej, propagują zasady udzielania pierwszej pomocy – mówi poseł Arkadiusz Czartoryski.

Z myślą o docenieniu tych funkcji OSP projektowana jest nowelizacja ustawy o ochronie przeciwpożarowej. Zakłada ona nowe wsparcie dla druhów.

Przypomnijmy bowiem, że do tej pory jedynie działalność ratunkowa miała możliwość otrzymywania wsparcia finansowego z budżetu państwa. Dzięki temu ochotnicy otrzymywali m.in. pieniądze na kupno potrzebnego sprzętu.

Teraz – po zmianach – ma to również dotyczyć m.in. działalności edukacyjnej i kulturalnej OSP.

Środki finansowe, które w tym roku budżet państwa przeznaczy na wsparcie OSP (16 400 jednostek), po przyjęciu ustawy, to kwota 82 milionów złotych. Każda jednostka OSP będzie mogła pozyskać do 5 tysięcy złotych jeszcze w tym roku.

Chcemy, żeby ta niezwykle pożyteczna działalność dla lokalnych społeczności, działalność edukacyjna i kulturalna, która podnosi sprawność OSP, i pozytywnie wpływa na edukację lokalnej społeczności, miała charakter ustawowy i otrzymywała wsparcie państwa – tłumaczy poseł Arkadiusz Czartoryski.

Jeszcze w tym tygodniu nowelizacja ustawy powinna być głosowana w Sejmie.

Druk ustawy i więcej informacji o niej znajdziecie TUTAJ.

0 0 zagłosuj
Ocena artykułu
16 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
Jerzy

Proszę tak dalej działać Panie Pośle, wytrwałości w swym działaniu życzę.

Giczy,o@op.pl

Prawo i Sprawiedliwość wspiera bardzo wiele środowisk i grup społecznych Brawo. Na tym tle machloje PO-PSL jeszcze ostrzej widać.

pit

Dobra wiadomość powodzenia Panie Pośle w dalszej pracy.

Miro

No i dobrze, wielu strażaków to naprawdę ludzie oddani służbie

Jerzy

Panu Bogu na chwałę, ludziom na ratunek. Dziękujemy.

Jan

Wiele razy słuchałem wypowiedzi Posła Czartoryskiego. Zawsze na poziomie

Irek

Poseł walczy, dobrze reprezentuje miasto i region, był u nas w niedużej miejscowości na spotkaniu, bardzo ciekawie mówił

Chłopak z miasta

Brawo Panie Pośle

KKKKKKK

Widać kto dba o ludzi . Brawo Panie Pośle;

Strażak

Super wiadomość

Obserwator

Cieszę się, że Pan poseł dba o nasz region. Tak trzymać!

OSP Lelis

Na zdjęciu strażacy PSP czyżby pan poseł nie rozróżniał zawodowców od wolontariuszy, a może jeszcze nie sfotografował się z OSP bo PSL-owcy?

Maria

To zdjęcie zamieścił poseł czy ten portal ?

OSP Lelis

co nie zmienia faktu, że kilka lat temu z ust posła słyszałem stwierdzenie, że straż pożarna to PSL-owcy, rozumiem, ze tylko krowa nie zmienia poglądów

Jaki

OSP to już nie tylko PSLowcy, zreszta ważne że porządni ludzie. A zdjęcie jest ilustracją a nie relacją. Dasz radę rozróżnić ?

jakiś

Sami sobie piszecie i komentujecie przecież to jest takie stronnicze , aż oczy bolą po co tak . I tak wszyscy wszystko wiedzą i kadzenie i lizanie nie jest wskazane . Dziś poseł dziś dobry senator bo wybory ech wy ………………..