Dionizje 2019 – rozstrzygnięcie konkursu i warsztaty literackie

Uroczystość wręczenia nagród laureatom Konkursu Literackiego im. Dionizego Maliszewskiego „I chcę tej ziemi być wierny…” odbędzie się podczas Dionizji 2019 – 26 lipca o godz. 18.00 w MBP w Ostrołęce (Głowackiego 42) . Laureaci są już znani. Znana są też atrakcje Dionizji 2019.

W ogólnopolskim Konkursie Literackim im. Dionizego Maliszewskiego wzięło udział 59 uczestników. Oceny nadesłanych wierszy dokonało jury w składzie: Marcin Orliński – poeta i krytyk literacki – przewodniczący, Karol Samsel – poeta i krytyk literacki, Agnieszka Zaorska – pracownik Miejskiej Biblioteki Publicznej w Ostrołęce.

Nominacje do nagród głównych otrzymują:

 • Łukasz Barys – Pabianice, woj. łódzkie (godło: Przepychanie przepychu)
 • Ewa Frączek – Warszawa, woj. mazowieckie (godło: wynikanie z abstrakcji)
 • Antonina M. Tosiek – Poznań, woj. wielkopolskie (godło: guguła)

Wyróżnienia I stopnia otrzymują:

 • Karol Graczyk – Toruń, woj. kujawsko-pomorskie, (godło: Laura)
 • Damian Nowak – Tarnowskie Góry, woj. śląskie (godło: jożin)
 • Łukasz Kuźmierczak – Koluszki, woj. łódzkie ( godło: Debye)
 • Arkadiusz Kwaczek – Warszawa, woj. mazowieckie (godło: Z tęsknoty za Dżesiką)
 • Natalia Modzelewska – Ostrołęka, woj. mazowieckie (godło: Ericius)

Wyróżnienia II stopnia otrzymują:

 • Marek Kucak – Piekary Śląskie, woj. śląskie (godło: emka)
 • Mariusz S. Kusion – Kraków, woj. małopolskie (godło: MK-ultra)
 • Sonia Pohl – Racibórz, woj. śląskie (godło: Arnold XS)

Wyróżnienie specjalne za wiersz związany z Ostrołęką:

 • Klaudia Chudowolska – Warszawa, woj. mazowieckie (godło: Edward L.)

Uroczystość wręczenia nagród odbędzie się podczas Dionizji 2019 – 26 lipca o godz. 18.00 w MBP w Ostrołęce (Głowackiego 42). Wieczór uatrakcyjni Koncert piosenki literackiej pt. „Czas, czas … goni nas”. Wystąpią Adam Wołosz (muzyka, wokal), Tadeusz Kowalewski (muzyka) i solistki Studia Piosenki przy Klubie Oczko (OCK).

Z okazji Dionizji 2019 odbędą się też warsztaty literackie: 26 lipca w godz. 14.00 – 17.30 w Klubie przy Studziennej (MBP ul. Gomulickiego 13) oraz konfrontacje poetyckie (sobota-niedziela 27-28 lipca – Kamianka k. Ostrołęki). Warsztaty prowadzą MARCIN ORLIŃSKI (krytyk literacki, poeta, prozaik) i KAROL SAMSEL (poeta, krytyk literacki)

Organizatorzy: Miejska Biblioteka Publiczna w Ostrołęce i Stowarzyszenie Przyjaciół Bibliotek i Książki w Ostrołęce przy wsparciu finansowym Samorządów: Województwa Mazowieckiego, Miasta Ostrołęki i Powiatu Ostrołęckiego

Informacja o Konkursie

Patron Konkursu: DIONIZY MALISZEWSKI (1931 – 1988) to wybitny poeta „tej ziemi”; tu się urodził, tu mieszkał, tu pracował, tu tworzył do końca swych dni. Praca literacka stanowiła bardzo ważny rozdział w jego życiu. Dwa wydarzenia inspirowały Maliszewskiego jako poetę: to okres wojny i okupacji, to Oświęcim, który zabrał ojca oraz kultura ludowa regionu kurpiowskiego. „To są dwie fascynacje, które nadal inspirują moją skromną twórczość poetycką – mawiał poeta. Ta skromna twórczość poetycka to 9 tomików poezji oraz kilkaset wierszy drukowanych w licznych czasopismach, almanachach i antologiach. Pozostawił w rękopisach wiele wierszy, antologię poezji o Ostrołęce i Narwi, autobiograficzną powieść pt. Przed wyrokiem (zawierającą wspomnienia z lat młodzieńczych). Jako poeta wszedł do historii polskiej literatury współczesnej.

Był znanym i cenionym działaczem kultury i propagatorem kultury kurpiowskiej, inicjatorem i organizatorem wielu imprez kulturalnych. Pełnił wiele funkcji społecznych w licznych organizacjach. Działał aktywnie m.in. w Mazowieckim Towarzystwie Kultury (członek Sekcji Literackiej), Towarzystwie Przyjaciół Ostrołęki, Towarzystwie Kultury Teatralnej.

Był inicjatorem ostrołęckiego życia literackiego. W latach sześćdziesiątych założył przy Domu Kultury OZCP Koło Prób Literackich, które stało się zalążkiem Grupy a następnie Klubu Literackiego Narew. Współorganizował spotkania literackie, konkursy recytatorskie dla młodzieży, konkursy poetyckie oraz Kurpiowskie Dni Literatury. Na uwagę zasługuje jego działalność edytorska. Był inicjatorem i głównym redaktorem almanachów ostrołęckich poetów i większości tomików, wydanych nakładem Klubu Literackiego Narew. Był autorem kilkudziesięciu publikacji, szkiców i recenzji, które ukazały się na łamach prasy krajowej i regionalnej. Tematyka tych artykułów dotyczy głównie kultury i spraw społecznych naszego regionu. Był członkiem Związku Literatów Polskich od lutego 1979 roku. Zmarł 22 sierpnia 1988 r. w Warszawie. Pochowany na ostrołęckim cmentarzu parafialnym.

W piątą rocznicę śmierci poety Wojewódzka (obecnie Miejska) Biblioteka Publiczna w Ostrołęce ogłosiła Ostrołęcki Konkurs Literacki im. Dionizego Maliszewskiego pn. “…I chcę tej ziemi być wierny…”. W 1997 roku konkurs został podniesiony do rangi ogólnopolskiej. Od 2012 roku uroczyste podsumowanie konkursu odbywa się podczas imprezy pn. DIONIZJE, dedykowanej pamięci Dionizego Maliszewskiego. W programie Dionizji oprócz podsumowania Konkursu i koncertu muzycznego ważne miejsce zajmują warsztaty literackie.