Deszcze, burze, wiatry… W długi majowy weekend przygotuj się na zmiany

Przed nami długi majowy weekend. Czeka nas pogoda bardzo zmienna. Będzie i słońce, i deszcze, i burze, i momentami silne wiatry.

Piątek – 1 maja

Pogodę w Polsce kształtowała będzie rozległa zatoka związana z niżem znad Wysp Brytyjskich i wolno przemieszczająca się z zachodu na wschód strefa frontów atmosferycznych, za którą napłynie chłodniejsze powietrze z zachodu.

Prognoza pogody dla województwa zachodniopomorskiego i pomorskiego. Będzie pochmurno, z niewielkimi przejaśnieniami na zachodzie. Miejscami opady deszczu, a na wschodzie obszaru też burze, w trakcie których spaść może do 12 mm deszczu. Najchłodniej nad Zatoką Gdańską, około 11°C, najcieplej na zachodzie, do 16°C. Wiał będzie słaby wiatr z kierunków południowych, który w trakcie burz w porywach osiągać może do 65km/h. Gdańsk11°C, Koszalin 13°C , Szczecin16°C.

Prognoza pogody dla województwa warmińsko-mazurskiego i podlaskiego. Zachmurzenie umiarkowane, okresami wzrastające do dużego. Miejscami padać będzie przelotny deszcz, a na Warmii i Żuławach również mogą wystąpić burze. W trakcie burz niewykluczone intensywne opady deszczu, punktowo nawet do 20 mm. Najchłodniej na zachodzie, około 11°C, najcieplej na Mazurach i Podlasiu, do 18°C. Wiatr będzie umiarkowany, jedynie w czasie burz w porywach osiągać może do 65 km/h, południowy i południowo-wschodni. Olsztyn 14°C, Suwałki 17°C, Białystok 18°C .

Prognoza pogody dla województwa wielkopolskiego, lubuskiego i kujawsko-pomorskiego. Zachmurzenie na ogół duże i padał będzie przelotny deszcz, na Kujawach wystąpić mogą również burze, w trakcie których prognozowana suma opadów to 12 mm. W najcieplejszym momencie dnia około 16°C, chłodniej tylko na Kujawach, około 13°C. Wiatr będzie słaby, jedynie w trakcie burz w porywach osiągać może do 60 km/h, południowy i południowo-zachodni. Poznań 16°C, Gorzów 16°C, Toruń 13°C, Kalisz 16°C, Bydgoszcz 13°C, Zielona Góra 17°C.

Prognoza pogody dla województwa mazowieckiego, łódzkiego i lubelskiego. Zachmurzenie duże, choć okresami pojawiać się będzie więcej słońca. Miejscami spadnie przelotny deszcz, nie można wykluczyć również burz, w trakcie których spaść może do 20 mm deszczu. Na termometrach maksymalnie około 20°C, jedynie na Ziemi Łódzkiej nieco chłodniej, około 17°C. Wiał będzie słaby i umiarkowany wiatr, w trakcie burz w porywach osiągać może do 70 km/h, z kierunków południowych.Warszawa 20°C, Łódź 17°C, Lublin 20°C .

Prognoza pogody dla województwa dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego. Zachmurzenie na ogół duże po południu większe przejaśnienia. Najwięcej opadów na Górnym Śląsku, miejscami nawet do 15 mm, tam też możliwe są burze. W najcieplejszym momencie dnia od 17°C do 19°C, tylko w kotlinach górskich około 15°C. Zachodni wiatr będzie słaby i umiarkowany, tylko w czasie burz w porywach osiągać może do 60 km/h. Na szczytach górskich temperatura powietrza od 1°C do 4°C, tam też możliwy deszcz ze śniegiem.Wrocław 19°C, Jelenia Góra 16°C, Legnica 18°C, Opole 17°C, Katowice 17°C, Częstochowa 17°C.

Prognoza pogody dla województwa małopolskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego. Będzie pochmurno i deszczowo, a miejscami również burze. W trakcie burz intensywne opady deszczu, do 20 mm oraz silne porywy wiatru, do 60 km/h. Temperatura maksymalna od 18°C na zachodzie do 21°C. Umiarkowany wiatr wiał będzie z zachodu lub południa. W Tatrach temperatura około 5°C, w Bieszczadach od 11°C do 13°C. Kraków 18°C, Kielce 18°C, Rzeszów 20°C, Zakopane15°C.

Sobota – 2 maja

Polska pozostanie pod wpływem rozległego niżu z ośrodkami nad Skandynawią, na wschodzie zaznaczy się jeszcze wpływ frontu atmosferycznego. Pozostaniemy w chłodniejszej masie powietrza.

Prognoza pogody dla województwa zachodniopomorskiego i pomorskiego. Zachmurzenie umiarkowane i duże z opadami deszczu i lokalnymi burzami. Na termometrach w najcieplejszym momencie dnia od 12°C nad samym morzem do 16°C na Pojezierzu Pomorskim. Wiatr będzie słaby, południowo-zachodni i zachodni, tylko w czasie burz w porywach osiągać może do 55 km/h. Gdańsk 15C, Koszalin 15°C, Szczecin15°C.

Prognoza pogody dla województwa warmińsko-mazurskiego i podlaskiego. Zachmurzenie będzie umiarkowane, okresami wzrastające do dużego.Miejscami padał będzie przelotny deszcz. Na termometrach od 14°C na zachodzie do 18°C na wschodzie obszaru. Słaby wiatr wiał będzie z południa.Olsztyn 14°C, Suwałki 16°C, Białystok 18°C.

Prognoza pogody dla województwa wielkopolskiego, lubuskiego i kujawsko-pomorskiego. Zachmurzenie będzie umiarkowane, okresami wzrastające do dużego. Miejscami padał będzie przelotny deszcz, na zachodzie obszaru możliwe są też burze. Temperatura maksymalna około 15°C. Słaby wiatr wiał będzie z południowego zachodu, w czasie burz w porywach osiągać on może do 65 km/h. Poznań 16°C, Gorzów 15°C, Toruń 15°C, Kalisz 15°C, Bydgoszcz 15°C, Zielona Góra 16°C.

Prognoza pogody dla województwa mazowieckiego, łódzkiego i lubelskiego. Będzie pogodnie, choć miejscami zachmurzenie wzrośnie do dużego i padał będzie przelotny deszcz. Temperatura maksymalna wyniesie od 14°C, 15°C na zachodzie do 19°C, 20°C na wschodzie obszaru. Wiatr słaby, z kierunków zachodnich i południowo-zachodnich. Warszawa 17°C, Łódź 15°C, Lublin19°C.

Prognoza pogody dla województwa dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego. Zachmurzenie umiarkowane, okresami wzrastające do dużego. Miejscami padał będzie przelotny deszcz, w górach możliwe są też burze. W najcieplejszej chwili dnia na termometrach około 16°C, jedynie w kotlinach górskich około 14°C. Na szczytach Sudetów i Beskidów temperatura od 0°C do 2°C, możliwe opady deszczu ze śniegiem lub śniegu. Wrocław 16°C, Jelenia Góra 14°C, Legnica 15°C, Opole 16°C, Katowice 16°C, Częstochowa 15°C.

Prognoza pogody dla województwa małopolskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego. Zachmurzenie umiarkowane, okresami jednak będzie pochmurno i spadnie przelotny deszcz, wystąpić może też burza. Temperatura maksymalna wyniesie od 17°C do 20°C. Wiał będzie umiarkowany wiatr, z kierunku zachodniego lub południowego, który w czasie burz w porywach osiągać będzie do 45 km/h. Na szczytach Tatr około 0°C, w Bieszczadach od 10°C do 12°C. Kraków 18°C, Kielce 17°C, Rzeszów 19°C, Zakopane14°C,

Niedziela –3 maja

Nadal pogoda kształtowana będzie przez rozległy niż znad Skandynawii, obejmujący swym zasięgiem także Europę Centralną. Zalegać będzie chłodniejsze powietrze napływające z zachodu. Prognoza pogody dla województwa zachodniopomorskiego i pomorskiego. Zachmurzenie na ogół duże, miejscami zza chmur wyjdzie słońce. Padał będzie przelotny deszcz, możliwe są również burze. Na wschodzie obszaru spaść może do 10 mm deszczu. Nieco chłodniej, w najcieplejszym momencie dnia na termometrach od 10°C do 14°C. Wiatr będzie na ogół umiarkowany, jedynie nad morzem nieco silniejszy, w czasie burz w porywach osiągać może do 60 km/h, z kierunku zachodniego. Gdańsk 13°C, Koszalin 12°C, Szczecin 14°C.

Prognoza pogody dla województwa warmińsko-mazurskiego i podlaskiego. Pochmurno, choć możemy się spodziewać niewielkich przejaśnień. Miejscami przelotny deszcz lub burze. Chłodniej, temperatura maksymalna około 14°C. Wiatr będzie umiarkowany, tylko w czasie burz w porywach osiągał będzie do 60 km/h, wiał będzie z zachodu. Olsztyn 14°C, Suwałki13°C, Białystok 14°C.

Prognoza pogody dla województwa wielkopolskiego, lubuskiego i kujawsko-pomorskiego. Zachmurzenie umiarkowane i duże z przelotnym deszczem, a miejscami też burzami. Na termometrach maksymalnie do 14°C. Z zachodu wiał będzie umiarkowany i porywisty wiatr, szczególnie w czasie burz kiedy osiągać może do 65 km/h. Poznań14°C, Gorzów 14°C, Toruń14°C, Kalisz13°C, Bydgoszcz 14°C, Zielona Góra 14°C.

Prognoza pogody dla województwa mazowieckiego, łódzkiego i lubelskiego. Zachmurzenie duże, choć z większymi przejaśnieniami. Miejscami przelotnie popada deszcz, możliwe są również burze. W najcieplejszym momencie dnia od 13°C do 15°C. Wiatr będzie umiarkowany, w czasie burz w porywach do 65 km/h, Warszawa 15°C, Łódź 13°C, Lublin 14°C.

Prognoza pogody dla województwa dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego. Pochmurno, z przelotnym deszczem i lokalnymi burzami, głównie w Sudetach i na Opolszczyźnie. Na termometrach maksymalnie około 13°C. Wiatr będzie umiarkowany, jedynie w czasie burz w porywach do 45 km/h, zachodni i północno-zachodni. Na szczytach Sudetów od -2°C do 0°C, w Beskidach od 0°C do 4°C. Możliwe opady deszczu ze śniegiem lub śniegu. Wrocław 13°C, Jelenia Góra 11°C, Legnica 13°C, Opole 13°C Katowice 12°C, Częstochowa 12°C.

Prognoza pogody dla województwa małopolskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego. Zachmurzenie duże, miejscami większe przejaśnienia. Gdzieniegdzie przelotne opady deszczu. Chłodniej, w najcieplejszym momencie dnia od 12°C do 16°C, a na Podhalu około 8°C. Wiatr będzie umiarkowany, chwilami w porywach osiągać może do 45 km/h, wiał będzie z północnego zachodu.Na szczytach Tatr około -2°C, w Bieszczadach od 7°C do 9°C. Kraków 12°C, Kielce 12°C, Rzeszów 14°C, Zakopane 8°C.

Wg. Komunikatu Biura Prasowego IMGW-PIB