„Decyzja Trybunału spowodowała emocjonalne reakcje wielu osób. Patrzymy na to z wielkim bólem”

Wydział duszpasterstwa rodzin diecezji łomżyńskiej wydał komunikat w sprawie „służby życiu oraz pomocy matkom i rodzicom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej”.

Autorem komunikatu z 29 października jest ks. Jacek Kotowski – diecezjalny duszpasterz rodzin. Odniesiono się w nim do obecnych strajków kobiet na ulicach miast, zaapelowano o powstrzymanie od przemocy. Wydział duszpasterstwa rodzin wskazał też, gdzie kobiety w ciąży, rodziny mogą liczyć na wsparcie.

Publikujemy tekst w całości:

„Bronić życia i umacniać je, czcić je i kochać, to zadanie, które Bóg powierza każdemu człowiekowi… (EV)

Te słowa niejednokrotnie przypominał nasz wielki rodak św. Jan Paweł II. Życie jest największym i najświętszym darem Boga. Jest największą wartością, o którą troszczymy się każdego dnia z największą starannością. Człowiekiem jest także nienarodzone dziecko i jemu również należy się prawo do życia. Nie decyduje o tym choćby najbardziej rozwinięte prawo stanowione przez człowieka. I to właśnie życiu poczętemu należy się największa ochrona, gdyż jest to człowiek „najbardziej bezbronny ze wszystkich bezbronnych”.

Decyzja Trybunału Konstytucyjnego, dotycząca kwestii obrony życia dzieci chorych, spowodowała emocjonalne reakcje wielu osób i środowisk w naszym kraju.

Dotknęło to również miast naszej diecezji. Patrzymy na to z wielkim bólem i niepokojem. Jednocześnie gorąco prosimy o wzajemny szacunek, zachowanie pokoju, dialog i powstrzymanie od przemocy. Modlimy się o to i o modlitwę apelujemy!

Zdajemy sobie sprawę, że jednym z fundamentalnych zadań duszpasterzy jest budzenie w sumieniach wrażliwości na wartość ludzkiego życia oraz służenie mu w każdym momencie i w każdej kondycji.

Osobom, które potrzebują stałego lub czasowego wsparcia proponujemy pomoc w ramach poniższych działań:

Telefon alarmowy + 48 698 761 737, który przez całą dobę służy pomocą kobietom i dziewczętom w stanie błogosławionym, potrzebującym pilnej pomocy i wsparcia, nie wiedzącym co zrobić ze sobą i z dzieckiem, szukającym dla niego pomocy czy stojącym przed podjęciem ważnej decyzji dotyczącej jego życia.

Diecezjalna Poradnia Rodzinna gdzie bezpłatną pomocą w rozpoznaniu i rozwiązaniu problemu służą: kapłan, prawnik, psycholog, pedagog, pediatra, instruktor naturalnych metod planowania rodziny i doradca życia rodzinnego.

Parafialne Poradnie Rodzinne, w których matkom i małżonkom rozmową i pomocą służą doradcy życia rodzinnego współpracujący z Diecezjalnym Duszpasterstwem Rodzin.

Spotkania rodzin z dzieckiem niepełnosprawnym, organizowane przy parafiach, podczas których rodzice mają możliwość modlitwy, rozmowy, wymiany doświadczeń, poznania ciekawych ludzi a nawet wspólnych wyjazdów na wakacje czy turnusy rehabilitacyjne. Spotkania odbywają się w Łomży w parafii pw. św. Andrzeja Boboli, przez cały rok, w każdą 2 niedzielę miesiąca o godz. 15:00 oraz w Ostrołęce w parafii pw. św. Franciszka z Asyżu, przez cały rok, w każdą 2 niedzielę miesiąca o godz. 14:00.

Fundusz Obrony Życia, który pomocą materialną i duchową służy rodzinom znajdującym się w trudnych warunkach, samotnym matkom oczekującym na narodziny dziecka (w szczególności, gdy jego życie jest zagrożone), matkom samotnie wychowującym swoje dzieci oraz osobom chorym bądź w podeszłym wieku nie posiadającym środków do życia.

Okna Życia w Łomży i w Ostrołęce, gdzie matka, która z różnych przyczyn nie może lub nie chce opiekować się swoim nowo narodzonym dzieckiem, może anonimowo zostawić je, nie narażając go lub siebie na niebezpieczeństwo.

Hospicjum Perinatalne, gdzie lekarz, położna, psycholog i kapłan służą pomocą rodzicom, których nienarodzone dziecko posiada tzw. wadę letalną czyli umrze jeszcze przed swoimi narodzinami lub niebawem po nich.

Grupa wsparcia dla rodziców po utracie dzieckadziałająca przy Diecezjalnym Duszpasterstwie Rodzin w Łomży.

W siedmiu miastach naszej diecezji regularnie sprawowane sąteż Pogrzeby Dzieci Utraconych czyli zmarłych przed narodzeniem.  

Więcej informacji: duszpasterstworodzin.lomza.pl

Życie nienarodzonych dzieci, ich rodziców oraz wszystkich którzy modlą się i służą życiu i rodzinie, polecamy Dobremu Bogu i opiece Świętej Rodziny z Nazaretu.”

5 2 głosów
Ocena artykułu
13 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
Anna

Modlić się, ufać Bogu, służyć życiu i rodzinie! Bez wiary bledną wartości moralne, prawda traci blask. Współczesny czas rzuca ludzi w chaos, a często w niekontrolowane emocje. Artykuł zachęca do zgłaszania się celem wsparcia i pomocy Rodzinom będącym w trudnej sytuacji życiowej/ podano kontakt/.

Matka

Dobre mądre i wyważone słowa. Obyśmy wszyscy je zrozumieli

Daria

I konkretne oferty bezpłatnej pomocy. Tak działa mój Kościół

Madzia

Dobry, mocny i potrzebny list. I konkretne wskazania, gdzie szukać pomocy

Kama

Lewactwo nie pomoże, woli wulgarnie wrzeszczeć i oskarżać

Ola

Konkretna oferta pomocy? Dlaczego zatem polskie rodziny czekają ponad dwa lata na poradnictwo genetyczne? Dlaczego rodzice dzieci niepełnosprawnych czy chorych na raka cały czas muszą żebrać o wsparcie. Ich dzieci nie mogą liczyć na nowoczesną rehabilitację, na nowoczesne terapie, na nowoczesną edukację. Prawda taka, że, lewactwo siedzi w laboratoriach i pracuje nad nowymi terapiami. Prawda jest taka, że tam, gdzie rządzi lewactwo nie zostawia się osób niepełnosprawnych na łase organizacji charytatywnych, tylko istnieje systemowa pomoc, którą ludzie w potrzebie dostają niemal na talerzu. Jakby kościół dbał o ludzi w potrzebie, to nie byłoby w nim miejsca dla Rydzyka, Głódzia i… Czytaj więcej »

Luna

Żyjesz w fałszywych wyobrażeniach , lewactwo ma jedną receptę : zabić bezbronne chore dziecko i będzie po kłopocie

Rodzice

Byliśmy na pogrzebie Dzieci Utraconych prowadzonym w Ostrołęce przez ks. Jacka. Wzruszające i potrzebne. Bardzo dziękujemy

Janka

Ja też byłam . Dziękuję

Nina

Pomniczek Maleństw, zmarłych przed narodzeniem, na naszym cmentarzu też poruszający w swej wymowie.

Kobieta

Wyrok TK w spawie ochrony dzieci chorych?! Boże widzisz i nie grzmisz, co za zmanipulowane słowa, nieprawdziwe i stronnicze. Nie o to chodzi w tej burzy, która ma miejsce. Chodzi o kobiety, o ich stan psychiczny, o noszenie ciąży obumartwych, o rodzenie dzieci niezdolnych do życia poza organizmem matki, o wybór, nie przymus. Zacznijcie się edukować.

Daria

Zabicie dziecka nie jest kwestią wyboru, życie jest prawem pierwszym, potem komfort życia. Kobieta powinna mieć prawo (i ma) do tego czy podjąć się heroizmu wychowania chorego dziecka czy oddania do hospicjum czy do adopcji. Ale nikt nie ma prawa uśmiercać maleńkiego człowieka !

Kobieta

A dzieci niezdolne do życia poza organizmem matki? Te bez głów, rąk i narządów wewnętrznych, dzieci bez nerek, bez wykształconych płuc? Ta ustawa zmusza kobiety do donoszenia ciąży z martwymi i zmutowanymi dziećmi. Poczytaj o trisomiach letalnych o zespole PAteau i Edwardsa i o wielu innych mutacjach. W naturze jest selekcja naturalna, nie każda ciąża kończy się zdrowym i żywym dzieckiem. Jak można mówić o mordowaniu dziecka skoro to dziecko nie ma szans na życie po oddzieleniu od żywiciela-matki?