Decyzja o zawieszeniu finansowania projektu Ostrołęka C

Z oficjalnego komunikatu opublikowanego 13 lutego przez Grupę Energa wynika, że Enea SA i Energa SA podjęły wspólną decyzję o zawieszeniu finansowania i budowy Ostrołęki C.

Zarząd spółki celowej – Elektrownia Ostrołęka – poinformuje o tej decyzji generalnego wykonawcę bloku elektrowni – konsorcjum spółek GE Power i Alstom Power Systems oraz konsorcjum firm Torpol i Zakładów Automatyki Kombud – realizujących przebudowę infrastruktury kolejowej dla obsługi Elektrowni Ostrołęka C.

Strony porozumienia postanowiły zawiesić finansowanie budowy Ostrołęki C z uwagi na wystąpienie ważnych czynników otoczenia rynkowego w połączeniu z trudnością pozyskania zewnętrznego finansowania. Zmienne warunki wymagają przeprowadzenia szeregu dalszych analiz w tym parametrów technicznych oraz ekonomicznych.

Istotnymi okolicznościami znacząco wpływającymi na decyzję o zawieszeniu finansowania projektu są planowane zmiany polityki Unii Europejskiej w odniesieniu do sektora energii elektrycznej, w tym wprowadzenie tzw. Zielonego Ładu, nowa polityka kredytowa Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI) wobec sektora elektroenergetycznego oraz publiczne wezwanie PKN Orlen na sprzedaż 100 proc. akcji Energi.

Decyzja o zawieszeniu finansowania projektu może skutkować także zawieszeniem prac przy budowie Ostrołęki C. Kontrakt zawarty przez spółkę celową – Elektrownia Ostrołęka – z GE Power oraz Alstom Power Systems przewiduje możliwość czasowego zawieszenia wykonywania, części lub całości, wynikających z niego obowiązków. Maksymalny łączny okres zawieszeń w trakcie realizacji projektu wynosi 90 dni.

Zgodnie z kontraktem, termin zakończenia realizacji projektu wynosi 56 miesięcy, liczony od dnia wydania polecenia rozpoczęcia prac. Przewidziany w umowie okres zawieszenia nie oznacza automatycznie zmiany terminu ukończenia inwestycji przez generalnego wykonawcę.

Zaawansowanie realizacji inwestycji w ujęciu procentowym na 31 stycznia 2020 r. wynosi 5proc. i jest to mierzone relacją zrealizowanych i opłaconych zadań w stosunku do łącznej wartości projektu.

Podpisane porozumienie nie ma wpływu na obowiązywanie dotychczasowych porozumień w sprawie finansowania projektu, o których spółki wcześniej informowały.

0 0 zagłosuj
Ocena artykułu
12 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
Vincenty

Katastrofa dla miasta

Milot

Oby powstała gazowa bo faktycznie katastrofa dla miasta i regionu…

Monika

I tak to jest, mamy elektrownie, mamy muzeum, mamy estakadę i obwodnicę, mamy multimedialne centrum na stacji…
Więcej powściągliwości i pokory i przed kamerami ale już po zakończeniu inwestycji a nie przed…
Sukcesy odtrąbiono, czas minął… Tyle gdzie one?

Ola

Moniko jak to gdzie sukcesy? Pan Czartoryski został wybrany na kolejną kadencję i PiS ma drugi raz z rzędu większość w parlamencie. 🙂

Zawiedziony

No to brygada saperów będzie miała zajęcie, a terytorialsi po nich posprzątają bałagan?. Ekoterrorysci już otwierają szampany.
Czy to ma być prezent dla Kidawy przed wyborami prezydenckimi?.

Ola

To nie prezent dla pani Marszałek, a przykład sprawnego zarządzania w wydaniu PiS. Miliard złotych wyrzucony w błoto z pieniędzy podatników. Pan Kotowski i spółka nie mają jednak powodu do narzekania

Interesant

Takich pieniędzy jak tetaz ma Kot…. to w życiu nie widział. Ma szczęście by z takim wykształceniem znsleżć taaaką fuchę!

Ostrołęczanin

Głupia i nieodpowiedzialna decyzja. To skutek zatrudniania niemot w energetyce.

Ola

Ta decyzja jest pokłosiem głupiej i nieodpowiedzialnej decyzji i budowie elektrowni węglowej. Mnóstwo pieniędzy wyrzuconych w błoto, zamiast od razu zaczàć budować elektrownię jądrową czy choćby gazową.

blablador

Ostrołęka ofiarą bezsensownej polityki unii europejskiej

rolnik

A zarząd elektrowni C ma super robote firmowe auta i spokój aż do emerytury, puki będzie rządziło Pjawo i Spajwediwuść

Ola

Blablador mylisz się, Ostrołęka jest ofiara populistów, w tym pana posła. Zobacz jaką piękną zimę mamy w tym sezonie. Przypomnij sobie jak wyglądało lato, zobacz, ile jest wody w Narwi. To nie przypadek.
UE wdraża politykę zielonego ładu, aby zachorować zmiany klimatyczne, które zagrażają istnieniu ludzkości. Łatwiej jest nic nie robić i słuchać pana posła, który zatrzymał się mentalnie w latach 70-tych. Nie byłoby problemu, jeśli rządzącymi ich wyborcom nie brakowałoby dalekowzroczności.