Daniel Obajtek o akcji Greenpeace w Ostrołęce: „Nie ma nic wspólnego ze środowiskiem”

Grupa działaczy Greenpeace wspięła się w nocy na jedną z wież na placu budowy elektrowni w Ostrołęce. Głos w sprawie akcji Greenpeace zabrał prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.

Greenpeace Polska, wspinając się na jedną z wież w Ostrołęce, chciał zaapelować do rządu o podjęcie natychmiastowych działań na rzecz odejścia od spalania paliw kopalnych na rzecz odnawialnych źródeł energii.

Do akcji Greenpeace odniósł się podczas rozmowy z dziennikarzami prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Orlen przejął Energę, jednego z inwestora budowy elektrowni, i zapowiedział kontynuację inwestycji w Ostrołęce pod warunkiem odejścia od projektu węglowego na rzecz gazowego. Wkrótce ma zostać podpisana z wykonawcą budowy.

– Kupiliśmy Energę, gdzie była budowana elektrownia, która miała być oparta o węgiel. I my właśnie, jako Orlen, podjęliśmy tę decyzję, że zamiast węgla będzie tam blok gazowy. To była bardzo odpowiedzialna, mądra decyzja – mówił Daniel Obajtek.

Dla mnie więc ten protest to jest jedno wielkie politykierstwo, które nie ma nic wspólnego tak naprawdę ze środowiskiem.

Daniel Obajtek dodał, że gdy były plany budowy elektrowni węglowej do takich akcji aktywiści z Greenpeace się nie uciekali. Podkreślił też, że Orlen inwestuje w niskoemisyjne i zeroemisyjne źródła wytwarzania. Elektrownie niskoemisyjne są przejściowymi w transformacji energetycznej.

– Sądzę, że te liny (za pomocą których na wieżę wspięli się działacze – red.) były też wyprodukowane przy pomocy energii elektrycznej, z wyrobów petrochemicznych, które wytwarza się z ropy. I sądzę, że nie przyjechali tam rowerami, tylko samochodami – powiedział Daniel Obajtek.

Więcej na ten temat przeczytacie stronie energetyka24.

5 1 zagłosuj
Ocena artykułu
5 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
Ja iona

A gdzie była firma ochroniarska ,?pewnie spali

Janek

Gdzie byli ci działacze, kiedy do Wisły płynęło szambo po awarii oczyszczalni?

Abc

Niech lepiej zrobią coś dobrego i np pomogą uporać się ze stratami po ulewach i wiatrach

???

Najpierw zieloni na kominie a jutro trzaskowski pod kominem, przypadek? Nie sądzę. Walka o naturę czy walka polityczna?

Hahaha

Trzaskowski pewnie jutro powie ze to lud się wspiął na wieże i baner zawiesił, dobre, dobre hahah