Czy w piątek 16 sierpnia można jeść mięso?

Biskup łomżyński Janusz Stepnowski wydał dekret w sprawie dyspensy od pokarmów mięsnych w piątek 16 sierpnia.

Wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych obowiązuje we wszystkie piątki całego roku (są oczywiście wyjątki). W niektórych przypadkach dyspensy, czyli zwolnienia od przepisu, może udzielić np. biskup. Tak też zrobił biskup łomżyński Janusz Stepnowski.

W biskupim dekrecie, którego treść czytano w ostrołęckich kościołach na mszach w czwartek 15 sierpnia, czytamy:

„Mając na uwadze wypoczynkowy i turystyczny charakter dnia 16 sierpnia – piątek, który przypada podczas długiego weekendu, niniejszym – na podstawie kan. 87 i 88 Kodeksu Prawa Kanonicznego, udzielam dyspensy od powstrzymywania się od pokarmów mięsnych wszystkim wiernym Diecezji Łomżyńskiej, a także innym osobom przebywającym w tym dniu na terenie Diecezji.

Zachęcam jednocześnie do zastąpienia wstrzemięźliwości innymi formami pokuty, zwłaszcza uczynkami miłości i pobożności.”

0 0 zagłosuj
Ocena artykułu
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
Nick

łaskawca.

Rodak

Nie rozumiesz – zamilcz

leon

w piątek powinien być zakaz sprzedaży mięsa podrobów i wyrobów garmazeryjnych, bary i restauracje powinny być otwierane dopiero po 24 w piątek. Mam nadzieje że najbliższe wybory i duża frekwencja pozwoli na wprowadzenie dobrego rządzenia w całej Polsce. Przykład niedziel wolnych od handlu pokazuje że warto zaufać dobrym rządzącym.