„Człowiek i miasto” – międzynarodowa wystawa z ostrołęckim akcentem

W tegorocznym międzynarodowym biennale fotograficznym pn. „Człowiek i miasto” wzięła udział również ekipa z Polski. Nasz kraj reprezentowały prace trójki fotografików z Ostrołęckiego Towarzystwa Fotograficznego: Sylwii Larkiewicz, Daniela Ejsymonta i Zenona Kowalczyka (szefa Galerii Ostrołęka).

Wernisaż otwierający wystawę odbył się 2 lipca w litewskim mieście Poniewież (Panevezys‎).

Organizowane od 2005 roku biennale jest bardzo szczególne. W gronie autorów są Czesi, Hindusi, Austriacy, Francuzi, Litwini, Białorusini, Szwedzi, Anglicy …. i każdy z autorów prezentuje zupełnie inne spojrzenie na ten sam temat.

Sigitas Laurinavičius, szef galerii Fotografii w Poniewieżu, bardzo ceni fotografię uliczną:

Tu nie wystarczy zrobić dobre zdjęcie tego co jest, tu trzeba umieć przewiedzieć, co się stanie za chwilę, i tam być – mówi.

W tym roku prezentowanych jest 68 zdjęć 17 autorów z ośmiu krajów. W galerii w Poniewieżu zdjęcia można oglądać do 5 sierpnia, potem wystawa wyrusza w podróż.

Będzie podróżowała po całej Litwie, na pewno będzie do obejrzenie w Wilnie, Kownie i Alytusie. Do końca roku cały grafik wystawienniczy jest już zamknięty, o czym dowiedziałem się, usiłując zaprosić tą wystawę do Ostrołęki. Najwcześniej możemy na to liczyć w 2020 roku – mówi Daniel Ejsymont.

I podkreśla, że tak napięty grafik świadczy o dużym zainteresowaniu wystawą i prężnie działającej Galerii w Poniewieżu.