Czesława Lewandowska z Nagrodą im. Oskara Kolberga. Odbyła się uroczysta gala

Czesława Lewandowska, twórczyni ludowa z Ostrołęki, otrzymała Nagrodę im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej”. Uroczysta gala odbyła się 18 września w Arkadach Kubickiego na Zamku Królewskim w Warszawie.

Czesława Lewandowska to koronkarka i wykonawczyni plastyki obrzędowej i dekoracyjnej, popularyzatorka i mistrzyni kurpiowskiego rękodzieła ludowego. Mieszka w Ostrołęce. Angażuje się w różne akcje i imprezy regionalne, jest też częstym gościem szkół i przedszkoli. Założyła Grupę Radosna Twórczość, która zrzesza osoby zajmujące się twórczością ludową i artystyczną. Zdobyła wiele nagród i wyróżnień.

Teraz przyznano jej kolejną prestiżową nagrodę: im. Oskara Kolberga. Otrzymała ją w kategorii „twórców z dziedziny plastyki i folkloru muzyczno-tanecznego”.

Gala, podczas której doceniono wyróżnionych, odbyła się 18 września w Arkadach Kubickiego na Zamku Królewskim w Warszawie. Była na niej i obecna Czesława Lewandowska. To była 45. edycja tej nagrody. Wyróżnienia przyznawane raz w roku przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Pani Czesławie Lewandowskiej gratulujemy!

Nagroda, której patronem jest Oskar Kolberg – etnograf, folklorysta, kompozytor – została ustanowiona w 1974 roku i jest przyznawana w sześciu kategoriach: w dziedzinie twórczości artystycznej indywidualnej (sztuk plastycznych, literatury ludowej, muzyki instrumentalnej, śpiewu, tańca), kapel i zespołów folklorystycznych, w dziedzinie działalności badawczej, dokumentacyjnej, animacji i upowszechniania kultury ludowej. Wyróżnienia honorowe są przyznawane instytucjom i organizacjom szczególnie zasłużonym dla rozwoju i popularyzacji polskiej sztuki ludowej i folkloru.