Czemu Wielkanoc w 2019 roku jest tak późno?

W ubiegłym roku Wielkanoc wypadła na początku kwietnia. W 2019 roku świętujemy w drugiej połowie kwietnia. Zastanawialiście się, dlaczego tak to się zmienia?

Datę Wielkanocy ustalono w 325 roku, podczas Soboru Nicejskiego. Wówczas zadecydowano, że Wielkanoc przypada w pierwszą niedzielę po paschalnej pełni księżyca. To dlatego, że Jezus Chrystus zmartwychwstał po święcie Paschy. Czym jest jednak paschalna pełnia księżyca?

Paschalna pełnia księżyca to pierwsza kościelna pełnia księżyca, która ma miejsce po 20 marca danego roku. Nie należy ją mylić z astronomiczną pełnią księżyca.

Zgodnie z tą zasadą Wielkanoc świętujemy zawsze między 22 marca a 25 kwietnia. W 2020 roku odbędzie się ona 12 kwietnia. Od daty Wielkanocy uzależnione są daty większości ruchomych świąt ogólnochrześcijańskich i katolickich.

Na koniec dodajmy, że próbowano ustalić stałą datę Wielkanocy. Starania w tej kwestii czynił papież Pius X. W 1913 roku jednak zrezygnowano z jego propozycji. Wciąż jednak pojawiają się głosy, aby ustalić datę Wielkanocy niezależną od kalendarza księżycowego.