Czartoryski: Tak, szanuję życie każdego człowieka

Trybunał Konstytucyjny stwierdził, iż zapisy ustawy „O planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach przerywania ciąży” dopuszczające tzw. aborcję eugeniczną, czyli możliwość uśmiercania przed narodzeniem istot ludzkich, u których podejrzewa się ciężką chorobę lub upośledzenie, są niezgodne z Konstytucją. W miastach, także w Ostrołęce, organizowane są w związku z tym protesty. O orzeczenie Trybunału i o manifestacje zapytaliśmy parlamentarzystę z Ostrołęki posła Arkadiusza Czartoryskiego.

Przypomnijmy: Trybunał Konstytucyjny stwierdził niezgodność z Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej art. 4a ust. 1 pkt 2 oraz art. 4a ust. 2 zdanie pierwsze ustawy z dnia 7 stycznia 1993 r. o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży, przyzwolenia na uśmiercanie nienarodzonych dzieci, u których podejrzewa się chorobę czy niepełnosprawność.

Krótko mówiąc TK przypomniał, że w świetle obecnych przepisów Konstytucji RP, choroba dziecka nie może być powodem do jego zabicia. 

To orzeczenie TK spowodowało protesty w wielu miastach. W Ostrołęce w sobotę manifestacja została zorganizowana pod biurem polityków PiS, a w niedzielę ma odbyć się też pod domem Posła Arkadiusza Czartoryskiego z PiS.

– Tak, szanuję życie każdego człowieka i nie dziwię się decyzji TK, który orzekł sprawę dla mnie oczywistą – powiedział nam poseł. – Powiem więcej, nasza cywilizacja opiera się na poszanowaniu życia, zwłaszcza poszanowaniu najsłabszych, chorych i niepełnosprawnych. Jeżeli temu zaprzeczymy to przyznamy rację najstraszniejszym ustrojom totalitarnym.

Przecież z nieodległej historii Europy wiemy kto pierwszy wprowadził uśmiercanie chorych. 

– Warto dodać, że należy zdecydowanie wzmocnić pomoc dla rodzin z dziećmi niepełnosprawnymi. Głęboko ufam, że osoby protestujące też są, za życiem, że nie uważają niepełnosprawności za przesłankę do uśmiercania, że protest jest wyrazem troski o kobiety, które powinny w takich trudnych sytuacjach mieć wszelką pomoc.

Rozumiem, że świeczki zapalone są dla dzieci, które straciły życie w wyniku aborcji – dodaje Arkadiusz Czartoryski.

2.3 8 głosów
Ocena artykułu
77 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
***** ***

Trybunal konstytucyjny nieczego nie stwierdzil, w nie mamy trybunalu, a ja jedynie uzurpatorow, ktorzy za sedziow trybunalu sie podają

Uczeń Robert 1 LO

Bolszewicy już nie rządzą to nie uznajesz trybunału ale pozostało tobie tylko anonimowe milczenie i tyle chce chce chce

Rafa

Ty się podajesz za mądrego i co z tego?

Ula

Może i Konstytucji nie mamy? Choć do niedawna tak jej broniliście

raf

To nie jest Trybunał Konstytucyjny, a trybunał kaczyńskiego i przyłębskiej

Tata

Młody student prawa wysłał kwiaty p. prezes Przyłębskiej, to mój syn, jestem z niego dumny

Ola

Już się podlizuje władzy, aby przyspieszyć swoją karierę? 

Tata

Nie trafiłaś , nie podpisał się , po prostu szanuje życie każdego człowieka

Ola

Wątpię, czy szanuje życie. Zwyczajnie o życiu nie ma pojęcia. Ile to ja bzdur się od prawników nasłuchałam. Jakby szanował życie, to poszedłby pomagać do hospicjum. Acha, zawsze się da dojść kto jest nadawcą i bez weryfikacji kwiaty raczej nie powinny dotrzeć. Może na to liczy, niby anonimowy, a jednak nie. 

Kama

Tak tak , wszystkie służby na trzy litery się zaangażują , żeby dojść kto przesłał kwiaty. Teoria spiskowa, która przekonuje

Ola

Żadnych wyjątkowych metod nie trzeba stosować. Firma dostarczająca kwiaty na chociażby info o karcie kredytowej. Myślisz, że przesyłki do ważnych urzędników nie są sprawdzane? Tym bardziej, kiedy tyle osób na ulicach protestuje w związku z decyzją tego urzędnika.

Tom

Uparłaś się w głupi sposób że musi być jak przypuszczasz. Uwierz, wielu ludzi szanuje życie każdego człowieka i autentycznie się cieszy, że dzieci chore będą pod ochroną. Albo nie wierz, twoja sprawa, ale nie insynuuj innym swoich durnych teorii o podlizywaniu się, dochodzeniu kto co wysłał itp. Wrzuć na luz

Donald T. z USA

Ja też przyślę swoich agentów , żeby pod kierownictwem Oli, doszli, kto przesłał kwiaty p. Prezes

Olo

Dobry spokojny wpis posła. Tylko durnie się do ataków personalnych

Iza

Młodzi ludzie za zabijaniem niepełnosprawnych, chodzą i się z tym manifestują …. smutne

Stan

Tak, każdy ma prawo do życia, jesteśmy z Panem

Tom

Ja też szanuję postawę Posła , choć to Trybunał a nie partia dał rozstrzygnięcie

Rafa

To Pan i Obrońcy życia mają rację, nierozumni niech wrzeszczą

Autorytet

Przecież Rumiany nic nie kuma. Jest zasadnicza różnica między niepełnosprawnością dziecka, a zdeformowanym płodem, który kobieta ma urodzić tylko po to, żeby zaraz umarło. Jak nie rozumiesz różnicy, to się nie wypowiadaj. Bo już wystarczająco głupot nagadałeś i narobiłeś. Wstyd na cały świat …

Wera

Na 1000 dzieci zabijanych w Polsce co roku ze względu na przesłanki choroby czy upośledzenia ok. 960 to dzieciaki z Downem. Kumasz, autorytet?

Max

Przypuszczam, że jak się radziłeś , była dopuszczalność aborcji ze względów społecznych. Czyli masz szczęście , bo gdyby twoi rodzice nie szanowali życia – znaleźliby jakiś powód …

Max

Jak się rodziłeś – miało być , przepraszam

Ola

Przestań kłamać. Ale czego się można spodziewać po pisowcach. Banda kłamców i nieuków. 

Max

Nie masz argumentów to zaczynasz ubliżać , typowe

gość

zdeformowany płód to tylko w twojej głowie. To także człowiek. Mimo wszystko

Dana

Pod wnioskiem do Trybunału podpisali się posłowie PiS ale też Konfederacji i PSL, ale gównażeria słucha TVNu i atakuje w jedną stronę

Ola

A w Ostrołęce mieszka poseł z Konfederacji czy PSL?

Dana

Jest biuro europosła PSL, a poza tym moglibyście się przejść do innego miasta, agresja i głupota by wam z czaszek wywietrzała

Ola

Nie głupota i agresja. Przede wszystkim PiS na czele z Kaczyńskim przegiął. Miara się przebrała i wściekle kobiety nie odpuszczą. PiSowi i kościołowi nie chodzi o ochronę życia. Chodzi o totalną kontrolę. Proszę postudiować trochę podręczników embriologii, aby zrozumieć czym mogą być wady letalne. 

Endo

Poznałaś kiedyś kogoś z zespołem Downa? Uroczy ludzie. Dotychczasowe prawo pozwalało zabijać ich kilkuset rocznie, postudiuje statystyki

Aram

Jak obroni się choć jednego bezbronnego człowieka, warto nawet przegrać wybory, bo wygrywa się życie

Piotr

Do chłopaczków manifestantów : za mojej młodości było takie powiedzenie „ Jak nie potrafisz wziąć odpowiedzialności za dziecko, trzymaj fiutka w kieszeni”. Sorry za rubaszność , ale niektórzy nigdy nie dorosną do odpowiedzialności

gosc

CBA oddało laptopa ???

Tre

Krótko i na temat, pełen szacun Panie Pośle

Karolek

Co ta zgraja lewacko rozwydrzonych panienek i chloptasiów w rurkach wie o życiu.
Karpie bronicie, norki bronicie, drzewka bronicie? Ale już nie urodzonych ludzi to nie?!
Smarkateria!!!

Stan

Dobrze napisałeś

Tre

Trafiłeś Karolek w sedno

Sorka

Arkadiuszu, byłam kiedyś twoją nauczycielką, jestem z Ciebie dumna

Ola

Powinna się raczej pani wstydzić za ucznia nieuka, który wraz z kolegami z PiS niszczy Polskę. Wygląda na to, ze młodzi ludzie idą po rozum do głowy i nie dają się nabierać na propagandę PiS.  Moja mądra nauczycielka chemii bardzo dobrze rozumiała, dlaczego restrykcyjne prawo antyaborcyjne zabija.  

Sorka

Moja droga, zabija aborcja, jest czymś arcynielogicznym, gdy zwolennicy aborcji oskarżają obrońców życia o zabijanie i o krew na rękach. Prosty człowiek to rozumie, wy niestety nie. I pewnie nie da się przekonać kogoś na kogo logika nie działa. Jestem dumna z Arkadiusza.

Ola

Logika działa bardzo dobrze. Kobiety umierają w trakcie nielegalnie przeprowadzonej aborcji. Kobiety umierają, ponieważ odmawia się im aborcji, ignorując ich stan zdrowia. Kobiety popełniają samobójstwa, ponieważ opieka nad ciężko upośledzonym dzieckiem jest na dłuższą metę ponad ich siły. Kobiety umierają popełniając samobójstwa, ponieważ nie mogą znieść we własnym łonie dziecka gwałciciela. Zapomniałam jeszcze o dzieciach znajdowanych w beczkach. Najmniej przeprowadza się aborcji tam, gdzie prawo jest liberalne, ale dba się o edukację, dostęp do antykoncepcji, do tabletki po, do wsparcia rodziców w trudnej sytuacji materialnej i rodziców dzieci niepełnosprawnych. Czy Pani wie, że PiSowscy fanatycy doprowadzili do zamknięcia kliniki utworzonej… Czytaj więcej »

Ala

Nie do mnie pisałaś, ale włączę się w dyskusję. Naprawdę myślisz, że wszystkie nieszczęścia świat rozwiąże mordowanie nienarodzonych dzieci? Trzeba pomagać kobietom, trzeba objąć pełnym wsparciem rodziny wychowujące chore dzieci, ale nie zabijać !

Ola

A może trzeba dać wybór. Ja się mogę wymądrzać jaka to ze mnie bohaterka, tylko nigdy nie stałam przed takim dramatycznym wyborem. Należy wspierać w każdym wyborze i otoczyć rodziny opieką. Skoro poseł jest tak za życiem, dlaczego nie było go wśród protestujących rodziców dzieci niepełnosprawnych? Dlaczego ważniejszy był program 500+, aniżeli godne płace personelu medycznego i pomoc dla niepełnosprawnych? Trochę mam do czynienia z wadami genetycznymi z przyczyn zawodowych. Czasami jest nadzieja na pomoc może nie temu pacjentowi, ale kolejnym, którzy się z ta wadą urodzą. Są takie wady, że nic się nie da zrobić. Zostaje tylko oczekiwanie na śmierć.… Czytaj więcej »

Ola

Jeszcze jedni pytanie. Z dyskusji na profilu posła dowiedziałam się o tym, ze jeden z jego nauczycieli molestował uczennice. Zrobiłam mały wywiad i potwierdzili się to. Takie doświadczenie pozostawia traumę na całe życie . Co zrobiła Sorka, aby chronić uczennice? Nauczyciel został pochowany z honorami. Jego ofiary nadal muszą się zmagać z demonami przeszłości.

Sorka

Współczuję Ofiarom, potępiam sprawców, gdybym wiedziała o takich sprawach, od razu zgłosiłabym na policję, a dodatkowo facet dostałby w mordę. Przypuszczam, że może nie ten sam poziom kształcenia , nie ta sama szkoła

Ola

Sorka jak mniemam odnosi się do liceum. Pan poseł skończył w Ostrołęce tylko jedno liceum. Okazało się, że ta sprawa była tajemnicą poliszynela w Ostrołęce. Ofiary jeszcze żyją 

Co dalej?

Sprawa jest prosta:nie zabijaj. Jak widzę ten szał wywołany decyzją w obronie najsłabszych zastanawiam się jak żyją Ci młodzi „protestanci’? Nie chciałbym być na miejscu ich rodziców, mogą szybko w przypadku problemów zdrowotnych stać się niepotrzebni. Kiedyś zresztą sami staną w takiej sytuacji. Oby nie usłyszeli od swoich dzieci o prawie do życia bez obciążeń zniedołężniałymi rodzicami.

Janek

Cenne słowa

gość

Właśnie, jak słyszę tych młodych to mam wątpliwości czy uszanują starość. współczuje ich rodzicom

Ola

Ci młodzi ludzie mają więcej szacunku dla życia niż pseudoobrońcy życia. Prawda jest taka, że najwięcej nielegalnych wg. polskiego prawa zabiegów przerywania ciąży dokonują praktykujące katoliczki, a nie „lewaczki”. Te lewaczki potrafią korzystać chociażby ze środków antykoncepcyjnych czy tabletek po. To tak pogardzane lewactwo ciężko pracuje nad nowymi terapiami, jest za dostępną dla wszystkich ochroną zdrowia, jest za edukacja seksualną, która pozwoli na planowanie rodziny. Poseł głosował za 2 mld na TVPiS, a nie na onkologie. Ilu Polaków umiera, bo nie ma dostępu do nowoczesnych terapii onkologicznych? Popatrzcie, ile jest zbiorek w samej Ostrołęce i okolicach. Może zamiast się wymądrzać, jak… Czytaj więcej »

Nina

Naoglądałaś się TVNu i oto skutki

Ola

Nie oglądam TVN, znam statystyki. W przeliczeniu na liczbę mieszkańców więcej Polek przerywa ciążę niż Holenderek. W Holandii aborcji poddawane jest 13% ciąż. Jeśli weźmie się pod uwagę turystykę aborcyjną np. z Polski, ten wskaźnik okaże się jeszcze mniejszy dla mieszkanek Holandii. W Polsce ostatnimi czasy rocznie rodzi się 400-370 tys dzieci. Polki dokonują według szacunku co najmniej 100 tys. aborcji. Oczywiście nie są to tak dokładne liczby. W Polsce są to szacunki na podstawie liczby urodzonych dzieci, antykoncepcji, liczby kobiet w wieku reprodukcyjnym i ankiet socjologicznych, w Holandii to twarde dane.

Madzia

Baju baju, pracowałam w Holandii, najokazalsze gmachy to kliniki aborcyjne i eutanazyjne, aborcja to jak przemysł , i jeszcze tabletki wczesnoporonne czyli uśmiercające ludzi w początkach życia. W Rosji aborcja jest powszechnie dostępna i co? Uśmiercanie Maleństw idzie w miliony

Ola

Nie podaje przykładu Rosji. Rosja to kraj autorytarny, a nie liberalny. W Polsce robi się w podziemiu aborcje na potęgę, tylko wszyscy udają, że jest inaczej. Polki wyjeżdżają do Holandii i robią tam statystyki.  Holenderki przerywają ciąże rzadziej niż Polki. Przy takim zużyciu środków antykoncepcyjnych rodziłoby się w Polsce znacznie więcej dzieci. Uśmiałam się też, z tego jak to najokazalsze budynki w Holandii to kliniki aborcyjne. No cóż na mnie robiły wrażenie muzea. Kliniki aborcyjne nie rzucały się w oczy. Rozumiem, że jak ktoś ciebie zgwałci (czego nie życzę) to tabletki po nie weźmiesz, a jak zajdziesz w ciąże (w wyniku… Czytaj więcej »

Rafa

Tabletki po zabijają maleńkich ludzi w pierwszych stadiach życia, genetyka nie ma tu wątpliwości

Ola

Nie masz nawet pojęcia co to jest genetyka ani jak działa tabletka po. Tabletka hamuje owulacje i nie dopuszcza do zapłodnienia. Jakim maleńkich ludzi ona zabija?
Dla was zwyrodnialcy zgwałcona kobieta ma rodzic. 

Hucpa

Dobry artykuł. Proste życie ludzkie jest wyjątkowe. Zabierając je zawijamy. Nie ma pozwolenia na zabijanie choćby nie wiem jacy politycy czy ulica by chciała.

Polak

Brawo Panie Pośle!!!

Janek

Idą po trawnikach pod dom posła , gdzie kultura gówniarze?

Yeti

Szanuję życie każdego człowieka, nawet tych którzy uczestniczą w durnych protestach

Rafa

Panie Pośle, jesteśmy z Tobą, brońmy każdego życia

Jedi

Dziękuję za jasną deklarację. Teraz wiem, że Poseł Czartoryski jest po dobrej stronie Mocy!

Ola

Poseł głosował za 2 mld na TVPiS, a nie na onkologię. Wiesz ilu Polaków umiera, bo nie ma dostępu do nowoczesnych terapii onkologicznych? Poseł ma w głębokim poważaniu życie ludzkie. 

Nina

Poseł głosował za przeszło 100 mld na służbę zdrowia, największe nakłady w historii

Ola

Gdzie zatem ta kasa, że nawet na porządne łóżka na Stadionie nie ma?  Znajomi lekarze na PiS klną, na czym stoi. Owszem nigdy nie było różowo, ale za PiS to masakra.  

Tom

Pan poseł głosował za miliardami na wsparcie rodzin, za miliardami na oświatę i kulturę, to też przeliczysz po swojemu?Ten rząd kieruje na służbę zdrowia największe pieniądze w historii

Ola

To gdzie te miliardy? Przepełnione w wyniku głupiej reformy i nie gotowe na drugą fale szkoły stały się rozsadnikiem epidemii. Nikt nie przygotował planu ani zajęć zdalnych, ani hybrydowych. Młode dziewczyny nie garną się do zawodu pielęgniarki, bo ile można pracować za przysłowiową miskę ryżu. Lekarzy też brakuje i nie szykują się zmiany na lepsze, bo rząd woli finansować nierobów 500+ niż pracowników ochrony zdrowia. Rząd PiS tak przygotował Polskę do II fali, że teraz w popłochu buduje umieralnie na Stadionie Narodowym. Tam nawet porządnych lóżek nie ma, tylko ściągnęli jakieś graty pamietające lata 50-te. Niedawno umierała córeczka znajomych na… Czytaj więcej »

gość

Człowiek ma prawo do życia od poczęcia do naturalnej śmierci. Natomiast nikt nie ma prawa do odbierania życia komukolwiek. Panie Pośle dziękuję za taką postawę

Oleńka

Nikt mnie nie przekona, że chore bezbronne dziecko nie ma prawa do życia

Robert

Dziś dzieci chore, potem upośledzone do roku życia, starcy po 80tce itd. Tego chcecie czerwońce?

Hubert

Manifestanci popierający mordowanie dzieci krzyczą, że poseł ma krew na rękach!!! Pomieszanie z poplątaniem. Ale im się porąbało

Wera

A jacyś chłoptasie wołają : martwa nie urodzę. Żywy też nie urodzisz pedałku, to wbrew naturze, nie da się

Przykre

Gówniażeria na utrzymaniu mamusi robi rewolucję z fejsbuka. W głowach siano i preparowania papką.

PISowiec

Arek Popieram Twoj wybór i Twoją deklarację-JESTEM ZA ZYCIEM!!!

KKKKKKK

Świetny baner.. Jestem z Panem Panie Pośle.

Obiektywny

Pan Poseł, jak zwykle jest za ludźmi. Był zawsze pomocny. To dobry obrońca godności człowieka

Anna

Brawo Panie Pośle!