Cudzoziemcy wracają na rynek pracy. „Wracamy do sytuacji sprzed pandemii”

– Liczba cudzoziemców zarejestrowanych w ZUS na koniec sierpnia wynosiła 658,2 tys., czyli o 30 tys. więcej niż w lipcu. Oznacza to, że wracamy do sytuacji sprzed pandemii” – mówi prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Skąd u nas najwięcej cudzoziemców zgłoszonych do ZUS?

  1. Ukraina – 480,9 tys.
  2. Białoruś – 44,1 tys.
  3. Gruzja – 10,5 tys.

Do ubezpieczeń społecznych zgłoszeni są również obywatele egzotycznych krajów. To osoby pochodzące m.in. z Botswany, Republiki Zielonego Przylądka czy Wysp św. Tomasza.

– Analizując statystyki z końca sierpnia 2019 i 2020 r., można zauważyć minimalny spadek obcokrajowców pracujących w naszym kraju – wskazuje regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa mazowieckiego Piotr Olewiński. – Ubyło w tym czasie 4200 ubezpieczonych z zagranicy. Podobnie będzie, jeśli zwrócimy uwagę na województwo mazowieckie. Według najnowszych danych do ubezpieczenia zgłoszono w regionie ponad 166 tys. cudzoziemców, czyli o prawie 3,8 tys. mniej niż przed rokiem.

Najwięcej z nich to obywatele Ukrainy (18 tys. – spadek o 145) i Afganistanu (4,8 tys. – wzrost o 450).

Rzecznik dodaje też, że regiony pozostające poza aglomeracją warszawską szybciej odrabiają straty – tu zanotowano wzrost liczby cudzoziemców zgłoszonych do ubezpieczeń.

– Najlepiej wygląda sytuacja na terenie siedleckiego oddziału ZUS, gdzie od 31 sierpnia 2019 r. przybyło niemal 300 ubezpieczonych z obcym paszportem. W tym momencie jest ich już 8,9 tys. W analogicznym okresie płocki oddział ZUS (cała północna część województwa) odnotował wzrost o prawie 200 obcokrajowców (obecnie ok. 9,5 tys.). Z kolei na terenie radomskiego oddziału ZUS zgłoszono do ubezpieczeń 7,3 tys. cudzoziemców, co daje wzrost o 35 osób – dodaje rzecznik ZUS.

ZUS od kilku lat odnotowywał wzrost liczby obywateli z ponad 170 krajów, którzy pracują w Polsce. Pod koniec 2015 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych notował 185 tys. ubezpieczonych cudzoziemców. Równo rok później było ich już 293 tys., a kolejne 16 tys. przybyszów założyło własną działalność gospodarczą. Największy skok dokonał się w latach 2017/2018.

Fot. Pixabay

0 0 zagłosuj
Ocena artykułu
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
0
Przeczytaj komentarze i dołącz do dyskusjix
()
x