Co wiemy po wyborach do Europarlamentu? PiS zdecydowanie wygrywa, wsparcie Kulika niewiele dało

PiS po raz pierwszy w historii wygrało wybory do Europarlamentu. Kandydaci Prawa i Sprawiedliwości dobre wyniki osiągnęli też i w naszym okręgu wyborczym, w tym w Ostrołęce i powiecie ostrołęckim. Pokusiliśmy się o kilka subiektywnych wniosków po głosowaniu.

1. Kampania wyborcza w ratuszu

Nowy prezydent Ostrołęki – Łukasz Kulik, otwarcie poparł w kampanii wyborczej kandydatów Koalicji Europejskiej. Pierwszy dzień Ostrołęckiej Majówki to występy i atrakcje na placu Bema, ale jeszcze chyba bardziej zapadnie nam w pamięć kampania wyborcza na rzecz kandydatów KE.

Ze sceny do ostrołęczan (choć było ich niewiele) przemawiali Jarosław Kalinowski i Dariusz Rosati. Łukasz Kulik siedział z ludowcami w pierwszych rzędach. A dodajmy, że wcześniej lansował innego kandydata KE, Pawła Wojtunika, wykorzystując do tego stronę internetową Urzędu Miasta i Facebooka ratusza. Taka forma lansowania polityków podczas Dni Ostrołęki odbyła się chyba po raz pierwszy w historii naszego grodu.

Ostrołęka – patrząc na ogólne wyniki – postawiła jednak na PiS. 50,32% głosujących poparło PiS, a 31,52% – KE. Wsparcie nowego prezydenta Ostrołęki dla opozycji raczej na niewiele się zatem zdało. Czy świadczyć to może o samej ocenie sprawowania władzy przez włodarza miasta, czy braku przekonania naszych mieszkańców do KE? – trudno ocenić.

2. Banery to za mało

Samymi banerami, billboardami jednak wygrać wyborów się do końca nie da. Ostrołęka i powiat już od dłuższego czasu obwieszone były plakatami i billboardami kandydatów na europosłów. Mimo uśmiechających się do nas twarzy z lewa i prawa, wciąż wolimy stawiać na lokalnych polityków.

Świadczyć może o tym choćby liczba głosów oddana na posła Arkadiusza Czartoryskiego, niespecjalnie widocznego na banerach i w głównych ostrołęckich mediach. W Ostrołęce i powiecie ostrołęckim Czartoryski zdobył najwięcej głosów spośród kandydatów z wszystkich komitetów – 9 504 – wciąż utrzymując tu pozycję lidera. Drugie miejsce to Adam Bielan (8 812, PiS), trzecie Jarosław Kalinowski (7 175, KE), a czwarte Zbigniew Kuźmiuk (6 883, PiS).

3. Wieś głosuje na PiS

Najwyraźniej PiS na wsi zadomowił się już na dłużej. Według sondaży powyborczych mieszkańcy wsi zdecydowanie opowiedzieli się za partią prezesa Jarosława Kaczyńskiego.

Strzałem w kolano można chyba już określić za to przyłączenie się PSL do Koalicji Europejskiej. Ludowcy stracili na tym ruchu i na Kurpiach. W powiecie ostrołęckim KE zdobyło zaledwie 19,4% głosów przy 69,09% PiS. A były przy tym gminy, gdzie PiS wygrał z poparciem powyżej 70% (Czarnia – 80%, Troszyn – niemal 79%). Jednym słowem – deklasacja.

0 0 zagłosuj
Ocena artykułu
17 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
Luk

Poseł Czartoryski wygrał te wybory taka jest prawda. Wiadomo, że tylko miał uzupełnić listę a zdobył najwiecej głosów.

Anka

Wielkie brawa dla PiS!!! Gdy patrzę na wyniki w rejonie, to nadzieja mi wraca.

Rak

Czartoryski w wyborach do parlamentu 2015 miał 24 tys. głosów tylko z okręgu ostrołecko siedleckiego. Teraz 19 tys. z całego Mazowsza więc jest to duuuuuża strata.

PiS

Tylko w tych wyborach Arek był tylko nr 6 jako uzupełnienie listy, a walka była o 2 mandaty dla PiS (Bielan i Kuźmiuk), a na jesieni będzie walka o 8-10 mandatów, a Arek będzie jednym z liderów więc i głosów więcej dostanie. Poza tym już jakieś 8000 da mandat kandydatów na liście PiS!

gosc

Brawo Panie A.Czartoryski piekny wynik, jesienia pojdziemy znow na wybory i zaglosujemy na Pana,dziekujemy, ze Pan tak godnie reprezentuje miwszkancow naszego miasta i regionu

olo1

Napisz komentarz…Brawo PiS. Brawo posel Czartoryski.
Startując z 6 pozycji przy 6 komitetach wyborczych uzyskując trzeci wynik w mieście i pierwszy w powiecie to naprawdę ogromny sukces.
I żadne zakrzykiwanie tej prawdy nic nie zmieni.
Po prostu wieki sukces Posla

Olo

W nieście był drugi w powie ie pierwszy

nowy

Rak, ty chyba nic nie rozumiesz. To zupełnie inne wybory. A Poseł A. Czartoryski pokonał wszystkich konkurentów w regionie. To proste fakty.

Maria

Poseł Czartoryski wygrał w regionie. A przy tym On nie zwalcza kolegów ze wspólnej listy, bo umie grać w drużynie. Stąd jego dobre relacje np. z Min. Tchórzewskim . A w ostatnich wyborach wynik PiSu w powiecie – jeden z najlepszych w kraju.

doliwar@onet

cztery najlepsze wyniki indywidualne wyglądają tak:
A. Czartoryski 9504,
A.Bielan 8812,
J. Kalinowski 7175,
Z. Kuźmiuk 6883

xxx

A kamerka za karę siedzi w domu i rozpisuje się jak to wygrani przegrali.

Kasia

Bardzo polityczny portal. Szczególnie jednej partii. Nie dobrze mi się robi.

gosc

do Kasia , proponuje wejdz na portal obok MO to ci sie poprawi nastroj a ten staraj sie omijac jak ci szkodzi na zdrowiu

Polak

To idź proszę na portal innej parti

Polak

Zwrociliście uwagę na tablicę z napisem WIOSNA w lokalu wyborczym? (Na zdjęciu)
Czy to dopuszczalne?

Kurpik

70% dla PiS w powiecie i ponad 50% w mieście . To wielki sukces PiS.

Jerzy

Brawo Gość ale dałeś tej Kaśce, ona ma klapki na oczach nie widzi ci się dzieje- na dobre a pluje jak na tym portalu od kamerki. KE przegrała z kretesem a teraz wymyślają a to nie wszedł a to za mało głosów otrzymał wynik PIS-u się liczy i nie da się go wymazać jakimś słowem pisanym. Brawo PIS – HURA !!!!!!