Co w nas zwycięży w czasie świątecznym?

Szczególna intensywność smażenia kotletów czy próba postawienia pytań o prawdziwy sens życia i umierania? Zgiełk sprzątania, zakupów, przygotowań czy szukanie chwil ciszy i refleksji nad tym, co ma wartość nie tylko natychmiast, tu i teraz?

Plany na” integrację” i popijawę na ostrej imprezie czy nadzieja na odnowienie relacji z Kimś, Kto z miłości oddał za nas życie?

A może da się pogodzić krzątaninę i modlitwę, jeśli dobrze podzielimy czas i jeśli nie zabraknie miłości do Boga i do tych, dla których robimy sałatki?

Oto pytania i wybory, które stawiają przed człowiekiem współczesnym Święta Wielkanocne. A może  nie stawiają, bo uwikłani w powierzchowne sprawy już poważnych pytań „w sobie” nie słyszymy?

Triduum Paschalne – najważniejsze dni naszej wiary

Świąt Wielkiej Nocy nie obchodzi się na pamiątkę jakiejś nocnej bitwy czy rewolucji. To nie są Święta wielkich nocnych spotkań, balów czy artystycznych wydarzeń.

Te wyjątkowe Święta przypominają nam najważniejszą Noc, w której pokonał śmierć czyli zmartwychwstał Jezus Chrystus, Bóg-Człowiek, który tak bardzo pokochał ludzi, że postanowił z nimi zamieszkać, dzielić ich radości i smutki. A potem oddał życie, by dać każdemu człowiekowi szansę szczęśliwej nieśmiertelności.       

Najpierw Ostatnie Spotkanie, Krzyż i Grób. Blask Wielkiej Nocy poprzedziły wydarzenia, które co roku wspominamy przeżywając tzw. Triduum Paschalne. Ale nie tylko o wspomnienie doniosłych historii z przeszłości tu chodzi.

Ważne jest to, co tamte wydarzenia wnoszą w nasze życie, do czego nas budzą, zobowiązują. WIELKI CZWARTEK to wspomnienie ostatniego spotkania Mistrza z Nazaretu z Przyjaciółmi-Apostołami. W konkretnym miejscu w Jerozolimie na Ostatniej Wieczerzy Jezus przemienił chleb w Swoje Ciało i wino w Swoją Krew.

Wskazał, by ta przemiana dokonywała się na każdej Mszy Świętej przez  wieki. Wyznaczył też ludzi – kapłanów, którzy we wszystkich epokach mają to czynić na Jego pamiątkę.

W Wielki Czwartek chrześcijanie dziękują za skarb Eucharystii, w czasie której do Ofiary uwielbienia Boga dołączają wszystkie swoje trudy, radości i marzenia. Jest to także dzień wdzięczności i modlitwy za kapłanów.

Modlitwy za tych, którzy ofiarnie prowadzą do Boga, wspomagają we wszystkich problemach życia, ale i za tych, którzy nie dali rady do końca wypełnić swojego powołania. 

WIELKI PIĄTEK to dzień Męki i Śmierci Jezusa na Krzyżu. Ukrzyżowanie było śmiercią pełną straszliwego bólu , ale też śmiercią haniebną, śmiercią niewolników i najgorszych zbrodniarzy.

Jezus przyjął cierpienie i śmierć z miłości do ludzi. Przez miłość aż po ofiarę z życia pokonał grzech i śmierć i otworzył człowiekowi drogę do zbawienia to znaczy do szczęścia w wieczności.

Wielki Piątek to czas pytań o miłość – do Boga, bliskich w rodzinie, przyjaciół, współpracowników,  do nieznajomych, którzy nas potrzebują albo nawet do nieprzyjaciół.

I nie chodzi tu o uczucia, emocje, odczucia sympatii. Chodzi o miłość postawy, stałej gotowości pomocy, przebaczenia, rezygnacji z siebie, by być dla innych.   

WIELKA SOBOTA to pamiątka spoczywania Ciała Jezusa w grobie, ale też wspomnienie wielkiej nadziei i jednego najważniejszego marzenia, które wypełniało serce Matki i najwierniejszych uczniów – żeby On zmartwychwstał!

Sobota to dzień naszych pytań o to, co jest największym moim pragnieniem – super auto, wygrana na loterii, nowe atrakcyjne znajomości, pęczniejące konto, władza, przewaga nad innymi, a może choć czasem także zwykła, pełna miłości  codzienność.         

A potem radość i ….   Centrum Wielkiego tygodnia to świt Niedzieli Zmartwychwstania. Chrystus pokonał śmierć, otworzył śmiertelnemu człowiekowi szansę na życie , w którym nie będzie bólu, łez, rozstań, choroby, śmierci.

Skoncentrowani na codzienności, walczący o chwile przyjemności, doświadczający ubytku sił i kruchości egzystencji często nawet nie pozwalamy sobie, nie umiemy za tym szczęściem zatęsknić.

A jednak Chrystus daje szansę nowego życia, nie przekreśla przy tym, nie odbiera wartości, nie chce nas odrywać od tego, co doczesne. Ale z miłością zdaje się wyjaśniać, że dopiero szansa wieczności, pokonania śmierci nadaje naszej ulotnej codzienności inny niepowtarzalny sens i smak.

W Niedzielę Zmartwychwstania dziękujemy Bogu za życie  i za szansę najszczęśliwszej (choć po ludzku niewyobrażalnej) wieczności.

Tegoroczne Triduum już trwa. Co w naszych przeżyciach będzie ważniejsze: szukanie Boga czy jednak intensywne smażenie kotletów?

0 0 zagłosuj
Ocena artykułu
8 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
Mira

Dobrze, że są u Was takie teksty. Warto pomyśleć.

Maria

Przeczytałam z uwagą, trudne ale ważne.

Janka

To prawda, trzeba się zatrzymać, poszukać najważniejszych odniesień, bo życie płynie wśród spraw nieważnych.

Nick

To wyjątkowe Święta. Trzeba odnowić coś w sobie.

Krak

Przeczytałem całość. Tylko na tym portalu ktoś zauważył,że zbliżają się najważniejsze święta chrześcijan.

Anna - Kurpiowska Panna

Dzień dobry! Chrystus Zmartwychwstał! Alleluja! Najmilsi! Jestem już po rezurekcji i przygotowuję uroczyste śniadanie wielkanocne. Zapraszam… Poniżej, wklejam dla was, piękny i wzruszający wiersz Jana Lechonia pt. Wielkanoc. Wiem, że cztery zwrotki to dużo, ale mimo to, proszę was – przeczytajcie go i weźcie go do serc waszych, w ten piękny wielkanocny czas… Na pewno, wiersz ten wpłynie na wasze pojmowanie wiary, religii, Tajemnicy Zmartwychwstania… „Dro­ga wierz­bą sa­dzo­na wśród zie­lo­nej łąki, Na któ­rej pierw­sze ja­skry żół­cie­ją i mle­cze. Po­śród wierzb po ka­mie­niach wą­ska stru­ga cie­cze, A pod nie­bem wy­so­ko śpie­wa­ją skow­ron­ki. Wśród tej łąki wil­got­nej od po­ran­nej rosy, Dro­ga, którą… Czytaj więcej »

Nick

Anno, serdecznie dziękuję i pozdrawiam.

??????????

A jak ustosunkować się do sytuacji że ojciec naszego premiera podobno oszukał biednego przedsiębiorcę na dziesiątki tysięcy złotych ??????
I ten sam premier udaje „świętego” ????????