Co na maturze z polskiego? Nasi maturzyści w miarę zadowoleni

„Dziady część III” Adama Mickiewicza i „ten drugi wiersz o samotności” były tematami rozprawki na maturze z języka polskiego 2019. Spytaliśmy maturzystów z ZSZ nr 3 w Ostrołęce, jak im poszedł egzamin dojrzałości.

Matura 2019 z języka polskiego na poziomie podstawowym już się zakończyła. Najwięcej emocji – jak co roku – wzbudza temat rozprawki. W 2019 maturzyści musieli opisać czym jest wolność dla człowieka na podstawie „Dziadów części III”.

– Tematem drugiej rozprawki była interpretacja tego wiersza o samotności – powiedzieli nam chwilę po zakończeniu egzaminu maturzyści z ZSZ nr 3 w Ostrołęce.

„Ten wiersz” to „Samotność” Anny Świrszczyńskiej. Poezja do najbardziej ulubionych tematów maturzystów nie należy, więc zdecydowana większość wzięła na warsztat „Dziady”. Jak poszło absolwentom ZSZ nr 3?

– Nie było tak źle. Myślałem, że będzie gorzej. Cała matura opierała się właściwie na „Dziadach” i Henryku Sienkiewiczu – opowiedział nam Artur Kmiołek.

– Nie stresowałem się „przed”, ale niełatwo było mi się odnieść do innych dzieł na tej rozprawce – mówił Szymon Rydel.

– Przygotowania do polskiego moim zdaniem trwają całe życie – mówił z kolei Daniel Kamiński. – To w końcu znajomość kultury, książek, które poznaje się przez ten cały czas. Stres natomiast minął, jak tylko otworzyło się arkusze i zaczęło pracować.

– Pisało się dobrze, to, co umiałem, przelałem na papier – powiedział nam ich kolega. – Myślę, że z 40-50 proc. punktów będzie. Jutro matematyka i myślę, że tu już nie pójdzie mi zbyt dobrze.

– Podstawa to się nie stresować na egzaminie – wtrącił Artur Kmiołek.

0 0 zagłosuj
Ocena artykułu
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
Adzej

Halo kartus ultuj