Co jeśli Łukasz Kulik nie otrzyma wotum zaufania?

Udzielenie prezydentowi Ostrołęki Łukaszowi Kulikowi absolutorium za wykonanie budżetu miasta w 2019 roku i wotum zaufania – to najważniejsze punkty na najbliższej, czwartkowej (27.08.2020) sesji Rady Miasta. Co jeśli radni źle ocenią pracę prezydenta i go nie poprą?

W czwartek 27 sierpnia radni miasta dokonają oceny pracy prezydenta w 2019 roku. Udzielą mu – bądź nie – absolutorium i wotum zaufania. Wcześniej odbędzie się debata nad raportem o stanie miasta w ubiegłym roku.

Brak wotum zaufania może wiązać z określonymi konsekwencjami:

W przypadku nieudzielenia prezydentowi wotum zaufania w dwóch kolejnych latach Rada może podjąć uchwałę o przeprowadzeniu referendum w sprawie jego odwołania.

W ubiegłym roku prezydent Kulik takie wotum od Rady otrzymał – przyznawane było ono jednak za 2018 rok, który przypadł w większości na kadencję byłego prezydenta Janusza Kotowskiego. Teraz Łukasz Kulik zostanie oceniony tylko za swoje rządy nad miastem. I tym razem nie może być pewny swego. Przypomnijmy: wotum zaufania podejmowane jest bezwzględną większością głosów ustawowego składu Rady – Łukasz Kulik potrzebuje więc 12 głosów.

Nie może być pewny wyniku głosowania też i dlatego, że nierzadko o głosowaniu „za” lub „przeciw” decyduje całokształt oceny rządów prezydenta. A otoczka rzeczywiście nie sprzyja obecnemu włodarzowi Ostrołęki. Jego zastępca Maciej Kleczkowski ma problemy z prawem (ale też i wizerunkiem), a na nim samym ciążą prokuratorskie zarzuty.

Jaką ostatecznie decyzję podejmą radni, przekonamy się w czwartek 27 sierpnia. Z pewnością jednak dyskusja nad działaniami prezydenta będzie długa.

– Będzie to niewątpliwie bardzo ważna sesja, myślę z merytoryczną dyskusją Rady Miasta w sprawie wotum zaufania i absolutorium – powiedział nam przewodniczący klubu radnych Prawa i Sprawiedliwość Jerzy Grabowski. – Wynik głosowania już jutro. Zapraszam do oglądania i słuchania przebiegu sesji.

– W mojej ocenie rok 2019 był rokiem trudnym, wykonanie budżetu przez prezydenta Kulika pozostawia wiele do życzenia, zwłaszcza wydatki majątkowe – mówi z kolei radny Adam Kurpiewski (Koalicja Obywatelska). – To, czy za niezrealizowane inwestycje w kwocie niemal 22 milionów złotych odpowiedzialność ponosi prezydent, czy też obiektywne okoliczności, rozstrzygniemy na najbliższej sesji Rady Miasta i od argumentów prezydenta zależeć będzie decyzja klubu KO.

Należy też pamiętać, że w tym roku po raz pierwsze po zmianie przepisów nieudzielenie absolutorium prezydentowi otwiera drogę do rozpisania referendum w sprawie jego odwołania, a więc nasza decyzja musi być dobrze przemyślana.

5 1 zagłosuj
Ocena artykułu
12 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
Radek

Oby nie otrzymał, wywalić go!!!

Gostek

Otrzyma, bo inaczej ktoś nie zostanie wice w sp10. Choć zdecydowanie zasłużył by temu Panu już podziękować. Ostrołęka wizerunkowo i faktycznie nie stać na kolejne lata jego „prezydentury”.

gość

Bo i nie powinien otrzymać

Mieszkaniec

Za żonę w urzędzie, dodatkowe diety w komisjach, etacik w mosirze, niektórzy zagłosują na pewno. Ale jeśli ktoś z PiSu czy Bezpartyjnych a nawet z PO nie widzi zapaści w mieście to już by było zadziwiające

Mieszko

zagłosujcie koalicjanci, bo Kaszana się wkurzy

kama

Absolutorium dla Kulika = absolutorium dla Kaszany

Wera

To już prawie dwa lata, pała z wykrzyknikiem !

John

Stracona kasa na złośliwe audyty, odszkodowania dla wywalonych, zarzuty prokuratorskie – a koalicjanci i tak zagłosują , taki mają kręgosłup

Aram

Broniący Kulika w komentarzach na mo Jan Kowalski z Ostrołęki to zwykły kłamca. Wiele razy łgał np. że p. Kotowski pozwał kogoś za nazwanie go „małostkowym”. Nigdy tak nie było. Janie Kowalski z Ostrołęki jesteś prymitywnym ŁGAŻEM. Pozwie mnie kłamco albo zamknij mordę!

Aram

ŁgaRZem, sorry

Kasia K

Oby nie otrzyma! Koniec wstydu i poniżania ludzi!!!

Klłmn

Polecam przejechać się do Łomży. To co tam w ostatnich 2 latach się dzieje to jak tak dalej pójdzie to niedługo nas wchłoną jako przedmieścia.