Co dalej z Multicentrum na Stacji? Nie ma zespołu, za to czasu jest coraz mniej

Takie pytanie padło podczas zebrania osiedla Stacja z 14 maja. I było ono jak najbardziej zasadne, bo ostrołęczanie nie wiedzieli, co dalej z Multicentrum, na który poprzednia ekipa z ratusza pozyskała duże dofinansowanie, a po zmianie władzy w Ostrołęce kompletnie rozmontowano zespół, który tworzył projekt. I jest obawa, czy miasto zdąży z jego realizacją na czas.

Multicentrum w Ostrołęce ma znaleźć się w dworcu PKP. Dworzec czekać ma duża metamorfoza: znajdą się w nim nowoczesne, interaktywne i skomputeryzowane pracownie poświęcone m.in. robotyce, technice, sztuce. Przebudowane mają zostać też drogi dojazdowe i skwer (na końcu tego artykułu znaleźć można wizualizacje obiektu i skweru).

Multicentrum powstać ma przede wszystkim z funduszy unijnych (90 proc. daje UE) i jest częścią projektu, który zakłada również budowę podobnego, ale mniejszego centrum w Mostach na Białorusi.

Nie ma zespołu ds. Multicentrum

To dość poważny projekt, w dodatku inny niż te dotychczas realizowane przez miasto. Dlatego jeszcze za prezydenta Janusza Kotowskiego powołano zespół, który miał się zajmować przygotowaniem i realizacją inwestycji.

Władza w Ostrołęce się zmieniła i zespół został rozmontowany – kilku urzędników pracujących przy nim zostało zwolnionych, kilku zrezygnowało z pracy w ratuszu.

Co więc dalej z Multicentrum na Stacji?

– Żeby rozpocząć realizację tego projektu pełną parą, musimy mieć ratyfikowaną umowę przez strony białoruską i polską – tłumaczył na zebraniu osiedla Stacja prezydent Łukasz Kulik.

Teraz czekamy na ratyfikację przez stronę białoruską.

Ta ma nastąpić w czerwcu. I to będzie kluczowa data, bo od momentu ratyfikacji Ostrołęka i Mosty będą miały dwa lata na realizację projektu. Jeśli nie wyrobią się w tym czasie, pieniądze z Unii mogą przepaść (w przypadku Ostrołęki mowa o ok. 1,5 mln euro).

Łukasz Kulik mówił, że 2019 rok chce poświęcić na prace koncepcyjne i przygotowanie do budowy, a gruntowny remont dworca PKP miałby zacząć się w przyszłym roku.

Czy miasto zdąży z inwestycją?

Czas jednak goni. Na jesieni 2018 roku – gdy jeszcze pracował zespół ds. Multicentrum – wyłoniono projektanta do aranżacji wnętrz. Z naszych informacji wynika, że od zmiany władzy w Ostrołęce prace związane z przygotowaniem do stworzenia Multicentrum praktycznie nie posunęły się do przodu.

Poprzedni zespół chciał ogłoszenia przetargu na przebudowę dworca PKP już w marcu 2019 roku. Wszystko po to, aby wyrobić się z inwestycją w terminie: zdawano sobie sprawę, że wcale może nie być łatwo z wyborem firmy, która podejmie się zadania. Nowy prezydent na razie jednak przetargu nie ogłosił i w związku z tym rodzi się pytanie: czy miasto przebuduje dworzec i jego otoczenie w obiecane dwa lata?

Łukasz Kulik problemy widzi jednak gdzie indziej (przynajmniej tak mówił mieszkańcom osiedla Stacja):

– Problemem jest tak naprawdę jedna rzecz: strona białoruska oczekuje od nas pomocy w zakupie wyposażenia do pracowni informatycznej.

Uważam, że to dość duży problem, ponieważ Białoruś akurat należy do tego grona państw, do których istnieje bardzo mały transfer technologii. Powiedzieli, że postarają się z nim uporać.

Prezydent dodał też, że dokonano wstępnej aktualizacji kosztorysu i projekt wyjdzie drożej, co nie może być żadnym zaskoczeniem: był przygotowywany dwa lata temu, a w tym czasie ceny – choćby materiałów budowlanych – zdążyły wzrosnąć. Mówił też, że zamierza się ubiegać o środki zewnętrzne na remont skweru przed dworcem i dróg dojazdowych.

0 0 vote
Article Rating
6 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Jan
1 rok temu

Kulik nierób ma zawsze jakiś problem.

Gość
1 rok temu

Poczekamy zobaczymy. Krótko mówiąc – projekt nie będzie realizowany. Niegospodarność

Jarema
1 rok temu

Czego się nie dotknie to umiera.

Luk
1 rok temu

Kulik nie dość ze sam nic nie zrobił nie zaczął nowego projektu to jeszcze nie potrafi dokończyć

Real
1 rok temu

Nie piszcie bzdur

Ostrłęczanin
1 rok temu

Trzeba rozwiązywać problemy, a nie zespoły pracujących ludzi.

6
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x